swieto boleslawia 1

Pod znakiem dziecięcych uśmiechów upłynęły tegoroczne obchody Święta Gminy Bolesław. Nic dziwnego, skoro uroczystości odbywały się dokładnie w dniu najważniejszym dla naszych milusińskich. Stąd moc atrakcji i niespodzianek. Dwa weekendowe dni upłynęły mieszkańcom gminy na doskonałej zabawie.
Uroczystości rozpoczęły się na placu przy dworku w Bolesławiu niezwykłą zabawą z udziałem aktorów Krakowskiej Sceny Teatralnej w Bytomiu. Animacje pod hasłem „Wyspa Piratów” obfitowały w wiele gier i atrakcji. Dzieciom malowano twarze i zachęcano do udziału w niezwykłych konkursach, jak choćby podrzucanie na szarfach baloników wypełnionych wodą, oraz tańców i zabaw ruchowych.

W urokliwym bolesławskim parku stanął plac zabaw, gdzie najmłodsi mogli poskakać na trampolinie, zjeżdżać z dmuchanych zamków i bawić się w basenie z piłeczkami. Popołudniowe uroczystości zdominowały występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się „Psotki” – zespół piosenki dziecięcej oraz młodzieżowy zespół piosenki „Szafa Gra” z Centrum Kultury w Bolesławiu. Popis swoich umiejętności dały również grupy tanecznie z Akademii Tańca La Cultura pod kierunkiem Mateusza Wróbla. Wieczorną atrakcją pierwszego dnia obchodów Święta Gminy była zabawa taneczna „Pod gwiazdami”, którą poprowadził DJ Michał Augustyn.

 

swieto boleslawiaDrugi dzień obchodów rozpoczął przemarsz i koncert Orkiestry Dętej Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie. Uroczystości były również okazją do uhonorowania nagrodami Wójta Gminy Bolesław mieszkańców tego regionu za szczególne osiągnięcia sportowe, artystyczne i inne promujące lokalną społeczność. – Każda Mała Ojczyzna ma na swym terenie ludzi ,którzy są solą tej ziemi, którzy tutaj się wychowali ale dali się poznać poza Gminą Bolesław, rozsławiając tym samym jej imię. Dziś koncentrujemy się na osobach, które promują poprzez swoje działania, sukcesy artystyczne, sportowe czy biznesowe dobre imię Gminy Bolesław – podkreślał wójt Ryszard Januszek.

Wśród nagrodzonych znaleźli się:

 • Beata Bazan-Bagrowska – pierwsza mieszkanka Bolesławia, która zaistniała w podręczniku szkolnym. To ogólnopolski podręcznik do języka polskiego „Przygoda z czytaniem”.
 • Piotr Borecki – Mistrz Europy w Kulturystyce i Fitness w Hiszpanii. Student Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Aktualny mistrz Polski mężczyzn oraz Mistrz Europy Juniorów.
 • Czesława Dębowiec – mieszkanka Lasek. Autorka opowiadań, laureatka nagród w licznych konkursach literackich, międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych, w dziedzinie prozy. Warto wymienić tu szczególnie V Międzynarodowy Konkurs Literacki Liberum Arbitrium w Tuchowie 2013r – wyróżnienie drukiem w antologii.
 • Dominika Hennig –tegoroczna maturzystka. Brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Shuai Ciao(chińskie zapasy).
 • Józef Liszka – laureat Honorowego Wyróżnienia w VII Małopolskim Plebiscycie Poza Stereotypem –Senior Roku 2012 ,organizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, pisarz i historyk regionu. Redaktor naczelny pisma społeczno – kulturalnego „Korzenie”, których setny już numer ukazał się w listopadzie ubiegłego roku.
 • Dariusz Molęda – mieszkaniec Krzykawki. Reprezentuje Gminę Bolesław na sportowych imprezach w kraju i za granicą. Mimo młodego wieku i niepełnosprawności od dwóch lat z sukcesami startuje w zawodach lekkoatletycznych i biegowych w ramach Klubu biegacza Achilles i Stowarzyszenia „START”.
 • Iwona Skupińska – projektantka, organizatorka ogólnopolskich pokazów mody, artysta plastyk, fotografik. Studiowała scenografię teatralną Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Gminę Bolesław promuje poprzez swoją sztukę. Brała udział w szeregu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.
 • Magdalena Pichlak wraz z małżonkiem Tomaszem –współtwórczyni Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Bolesław, Klubu Turystyki Samochodowej „Anakonda 4×4” Bolesław. Dzięki rajdom samochodowym organizowanym przez Stowarzyszenie walory gminy Bolesław poznały osoby z kraju i zagranicy.
 • Tadeusz Swędzioł – Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej „Bolesław”, nagrodzany jako Lider Rynku. Swoją konsekwentną postawą wdraża na lokalnym terenie światowej klasy technologie w dziedzinie unieszkodliwiania odpadów komunalnych.

W gronie najmłodszych uhonorowanych znaleźli się:

 • Radosław Gdula – uczeń pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Bolesławiu.Od września 2013 roku trenuje pływanie. Zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Mitingu „Szukamy Młodych Talentów”na dystansie 25 m stylem dowolnym.
 • Amelia Dessauer – najbardziej obiecujący talent w dziedzinie akrobatyki sportowej. Ma 7 lat, a zdobyła już 2 miejsce w Wojewódzkich Mistrzostwach Małopolski.
 • Maksymilian Henning – szczególnie uzdolniony uczeń klasy czwartej Szkoły Podstawowej w Bolesławiu. Mistrz Polski kung-fu w swojej kategorii wiekowej.

swieto boleslawia 2Niedzielne uroczystości urozmaiciły występy dzieci z przedszkoli w Bolesławiu, Krzykawie, Laskach i Podlipiu oraz prezentacja zespołów wokalnych pod kierunkiem Iwony Pilarz. Dawne tradycje i regionalne przyśpiewki zaprezetowały także panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Krzykawki i Lasek. Gromkie oklaski zebrali członkowie chóru „Kantate”, których opiekunką jest Dorota Stachowicz – Mączka. Święto Bolesławia zwieńczył występ zespołu „Pectus” oraz pokaz sztucznych ogni.

Organizatorzy imprezy: Wójt Gminy Bolesław, Przewodniczący Rady Gminy oraz Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej składają serdeczne podziekowania sponsorom. W tym gronie znaleźli się: Marlibo DB Schenker, Marlibo Medica, BOLTECH sp. z o.o. ZGH Bolesław oraz Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławiu. Patronat medialny nad uroczystościami objął Przegląd Olkuski.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:48012}{joomplu:47999}{joomplu:47989}{joomplu:47947}

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments