tomek svarc

W niedzielę, 2 marca, o godzinie 14:30 w bukowieńskiej hali MOSiR rozpocznie się niezwykła impreza, na którą w imieniu organizatora, Stowarzyszenia „Orbita” Bukowno, zapraszamy Czytelników „Przeglądu Olkuskiego”. „Turniej dla Tomka” – Memoriał Jadwigi Kuczyńskiej będzie czwartą sportową imprezą charytatywną organizowaną przez to Stowarzyszenie, podczas której liczy się nie tylko dobra zabawa i rywalizacja w duchu fair play, ale konkretna pomoc dla chorego dziecka. Tym razem piłkarze zagrają dla swojego małego przyjaciela – dwuletniego Tomka Švarca, cierpiącego na fenyloketonurię.

 

Na parkiecie spotka się sześć drużyn chłopców z rocznika 2006: Akademia 21 z Krakowa, GKS Katowice, Górnik Libiąż, Szczakowianka Jaworzno, Kluczewskie Orliki i gospodarze – Orbita Bukowno. Dla ośmiolatków z Orbity będzie to mecz debiutancki przed własną publicznością, stąd liczą na gorący doping. Wszyscy kibice małych piłkarzy będą mogli aktywnie przyłączyć się nie tylko do kibicowania drużynom, ale i do pomocy małemu Tomkowi, dla którego chłopcy zagrają. W trakcie imprezy będzie prowadzona kwesta oraz licytacje cennych gadżetów kibicowskich i innych przedmiotów. Na zwycięzców aukcji czeka między innymi koszulka Łukasza Piszczka z Borussi Dortmund z autografami całego zespołu. Wspólny wysiłek ma pomóc rodzicom chłopca w sfinansowaniu kosztownego leczenia fenyloketonurii. Złagodzenie objawów choroby jest możliwe jedynie poprzez podawanie dziecku leku najnowszej generacji, który będzie musiał przyjmować co miesiąc przez 14 lat, począwszy od czwartego roku życia do osiągnięcia pełnoletności. Roczny koszt takiej kuracji szacowany jest nawet na 30 tys. zł. Thomas Švarc jest dwuletnim synkiem czeskiego trenera Orbity roczników 2001 i 2006 Radima Zouhara. Stowarzyszenie postanowiło pomóc swojemu szkoleniowcowi w zgromadzeniu chociaż części potrzebnych pieniędzy.

Będzie to czwarte dziecko, któremu mali piłkarze zadedykowali swój wysiłek. – Trzy lata temu „wygraliśmy” pionizator dla Szymka Gładysa z Bukowna, dwa lata temu graliśmy o bieżnię rehabilitacyjną dla Dawidka Porębskiego z Krzykawy, przed rokiem walczyliśmy o protezę rączki dla Julci Poczęsnej z Bukowna mówi prezes „Orbity”, Jarosław Tomczyk. – Już po raz drugi turniej charytatywny Orbity będzie także memoriałem. Za zgodą rodziny turnieje organizowane przez Stowarzyszenie na rzecz chorych dzieci z Bukowna i okolic przypominają postać zmarłej przed dwoma laty doktor Jadwigi Kuczyńskiej, honorowej obywatelki Bukowna, która swoje życie poświęciła dzieciom – dodaje.  

Patronat honorowy nad tą cenną inicjatywą objęli: konsul honorowy Republiki Czeskiej Jarosław Krywiński, starosta olkuski Barbara Rzońca, burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski oraz wójt gminy Bolesław Ryszard Januszek.

orbita bukownodruz

plakat tomek

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o