trial_puchar_2012_1

W niedzielę 10 czerwca na parkingu przy Centrum Handlowym „Artium” rozegrano III etap Drużynowych Mistrzostw Polski oraz zawody indywidualne o Puchar Srebrnego Miasta w trialu rowerowym. Do Olkusza zjechała czołówka rowerzystów z Polski Południowej. Oprócz siedmiu klasyfikacji ogólnych, prowadzono również punktację drużynową. Wygrała Aquila Lotto Małopolska, a więc klub, który do spółki z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji był organizatorem olkuskich zawodów.

Liczne grono uczestników podzielono na siedem grup wiekowych. Na zawodników z licencjami czekały kategorie: młodzik, junior, senior i elite. Natomiast dla początkujących organizatorzy zmagań przygotowali dwie odrębne konkurencje. Nowością w podobnych tego typu imprezach byłytrial_puchar_2012_2 starty monocyklistów – a więc pasjonatów jazdy na rowerach z jednym kołem. Gdy zawodowcy walczyli o punkty do ogólnej klasyfikacji, na dzieci czekały osobne zawody rowerowe na torze z przeszkodami. Dopisała każda ze stron, a więc publiczność, aura oraz uczestnicy, którzy szczelnie wypełnili listy startujących. Honorowym gościem zawodów był wielokrotny Mistrz Polski w trialu motocyklowym oraz wieloletni trener kadry narodowej motocyklistów Robert Błachut, który wychował Tadeusza Błażusiaka – ośmiokrotnego Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej trialu. Autorami trasy olkuskich zawodów byli Andrzej i Tomasz Kramarczykowie. Ten ostatni był także sędzią głównym zawodów. Co ważne, podczas zmagań do sędziów nie wpłynęły żadne protesty. Wszyscy cali i zdrowi dotarli do mety. Dla MOSiR-u niedzielne zawody były jednym z głównych punktów w tegorocznym kalendarzu imprez. Organizatorzy egzamin zdali na mocną piątkę. Na najlepszych czekały puchary, medale, pamiątkowe dyplomy, a także atrakcyjne nagrody rzeczowe.

trial_puchar_2012Czym jest trial rowerowy?
Trial jest elitarną konkurencją sportową, uchodzącą za najbardziej widowiskową ze wszystkich konkurencji kolarskich. Zawody w trialu rowerowym rozgrywane są w terenie – na przeszkodach naturalnych, lub w halach, na placach miast, stadionach itp. na przeszkodach sztucznych.
Niezależnie od miejsca rozgrywania zawodów zawodnicy mają do pokonania wyznaczoną trasę na której ustawione są „odcinki”. Odcinki są 30-60 metrowymi torami przeszkód, które zawodnicy w wyznaczonym czasie mają przejechać bez podpórek. Odcinki w terenie układa się z wykorzystaniem progów skalnych, kamieni, pni drzew itp., natomiast w zawodach halowych trasy buduje się z pni drzew, szpul, palet, beczek, opon, samochodów i innych wytworów cywilizacji. Wszystko zależy od fantazji organizatorów. Trasa i odcinki muszą być dostosowane do wieku uczestników oraz rangi zawodów. Światowa Organizacja Kolarska UCI dopuszcza do startu w trialu rowerowym dzieci w wieku od 8 lat. Zawody rozgrywa się na dwóch typach rowerów – na rowerach o kołach 20 calowych i rowerach MTB posiadających koła 26 calowe.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za okazaną pomoc w organizacji zawodów: Producentowi Betonu firmie PRO-BET z Olewina, Hurtowni Elektrycznej EKO w Olkuszu, Zarządcy Centrum Handlowego ATRIUM w Olkuszu oraz NZOZ „Nowy Szpital” w Olkuszu.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:31304}{joomplu:31283}{joomplu:31249}{joomplu:31228}

Wyniki indywidualne:

kategoria pousin (do 10 lat):
1. Krzysztof Woźniak
2. Kamil Woźniak
3. Samuel Kaliś

kategoria benjamin (do 12 lat):
1. Maksymilian Leśniak
2. Sara Kaliś
3. Jakub Nowak

kategoria młodzik:
1. Bartłomiej Hajduk (KKCiM Smok Kraków)
2. Adrian Wojtasik (KKCiM Smok Kraków)
3. Konrad Kozina (UKS Zawojak)

kategoria junior:
1. Jacek Jarząbek (KS Aquila Lotto Małopolska)
2. Marcin Gancarczyk (KS Racibórz)
3. Wiktor Koczur (KS PKS Dębnicki Kraków)

kategoria senior:
1. Michał Murawski (KS Aquila Lottto Małopolska)
2. Michał Pudalik (UKS Zawojak)
3. Tomasz Tomiała (KS Racibórz)

kategoria elite:
1. Rafał Kumorowski (KS Aquila Lotto Małopolska)
2. Paweł Reczek (Champion Świdnik)
3. Piotr Reczek (Champion Świdnik)

kategoria monocykle:
1. Przemek Chrobak
2. Paweł Matys
3. Paweł Pajdo

Klasyfikacja drużynowa:
1. Aquila Lotto Małopolska
2. Aquila Nice Małopolska
3. KS Champion Świdnik
4. KS Racibórz
5. UKS Zawojak
6. KKCiM Smok Kraków
7. KS PKS Dębnicki Kraków
8. Opole

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz
Lukasz
9 lat temu

http://www.youtube.com/watch?v=anN9d-vWuNM
Mala relacja video z zawodow