Piaskowe dziedzictwo Małopolski

Zbliżające się XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego będą szczególne dla gminy Klucze. Po raz pierwszy na szlaku wędrówek proponowanych podczas tej imprezy znalazła się  Pustynia Błędowska.

– Po powstaniu województwa małopolskiego jego władze, jako tereny atrakcyjne turystycznie, wskazywały – oprócz Krakowa – te na południe od stolicy Małopolski. Podkreślano piękno gór,  spływu Dunajcem, Wieliczki czy też – w ramach tzw. turystyki martyrologicznej – Oświęcimia. Z czasem zaczęto zwracać uwagę na uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ale do niedawna i w tym kontekście marginalnie traktowano Pustynię Błędowską – twierdzi prezes Stowarzyszenia „Polska Sahara” Marian Pajdak.

Organizatorzy Dni Dziedzictwa Kulturowego (Małopolski Instytut Kultury) po raz pierwszy docenili miejsca o charakterze przyrodniczym (a nie historycznym czy religijnym). Oprócz Pustyni Błędowskiej proponowany jest do zwiedzania rezerwat przyrody Dolina Racławki (gmina Krzeszowice). Odbędą się one w dniach 14/15 maja 2011 r.

W tym roku do każdego z miejsc promowanych w trakcie Dni będzie przypisana jakieś osoba historyczna bądź legendarna. „Twarzą” pustyni został pan Twardowski. Miał on bowiem kazać diabłu m.in. zebrać cały piasek świata, który następnie znalazł się pod Kluczami. Według jednej z wersji legendy słynna karczma „Rzym” miała stać w nieodległym Sławkowie.

– Punktem przyjęcia gości w trakcie tej imprezy będzie stadion w Kluczach, gdzie zorganizowane zostaną w tym czasie dni tej miejscowości. Szczegóły atrakcji są dopracowywane, ale już wiadomo, że przybyli będą mogli m.in. w specjalnym namiocie oglądać filmy o pustyni. Będzie także możliwość odbycia wycieczki po niej – powiedział Pajdak.

Dodatkowo na pustyni od strony Chechła – w punkcie widokowym Dąbrówka – Stowarzyszenie Polska Sahara w dniu 15. maja organizuje imprezę dla turystów. – Będą tam gry i zabawy pustynne dla całych rodzin. Będziemy budować z dziećmi zamki na piasku i być może uda nam się zorganizować przejażdżki konne w głąb pustyni. Koło Gospodyń Wiejskich z Chechła będzie podejmowało przybyłych potrawami, napojami regionalnymi – poinformował prezes Stowarzyszenia. 

Oprócz Pustyni Błędowskiej w ramach XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego promowanym będzie w tym roku 11 innych obiektów, w tym Bazylika Kolegiacka pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
beduin
beduin
13 lat temu

Pojawiła się ławka od strony Błędowa ,żółty szlak..Druga jest po ok.30 min.Coś wreszcie drgnęło.Ale dalej to już nic bo to już Nadleśnictwo Olkusz i woj.Małopolskie.A do Czubatki jeszcze ok.2,5 godz. Dąbrowa Górnicza dała te dwie ławki ,teraz czas na Olkusz.Imprezy imprezami ale też trzeba mieć na czymś odpocząć.