sp4 nullo

Każda szkoła ma swojego patrona. Często są nimi bohaterowie sprzed lat, którzy swoimi czynami na stałe wpisali się na karty historii. Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu im. pułkownika Francesco Nullo ma to szczęście, że akurat o jej patronie głośno mówi się nie tylko w Polsce, ale i zagranicą, wszak żołnierz z Bergamo stał się symbolem wyższych ideałów także i we Włoszech. Data uroczystości Święta Szkoły „Czwórki” (pierwsze dni maja), nie jest przypadkowa. W tym roku było nieco bardziej dostojnie niż zazwyczaj, bo i okazja była niezwykła – okrągła 150. rocznica śmierci pułkownika, który wyszedł z ziemi włoskiej, aby walczyć o wolność polską.

– To zaszczyt pracować w takiej szkole jak ta, w której na co dzień staramy się kierować zasadami wolności, równości i braterstwa, a więc tymi cechami, jakie stanowią o godności człowieka – mówiła w swoim wystąpieniu podczas wtorkowych uroczystości dyrektor SP 4, Anna Knapik. Z racji, że tegoroczne obchody śmierci patrona tej placówki ściągnęły do Olkusza wielu znamienitych gości, to oczywiście podczas akademii nie mogło zabraknąć przedstawicieli włoskich miast Bergamo i Pontenure. W imieniu władz miasta rodzinnego pułkownika Nullo głos zabrał Guglielmo Redondi – przewodniczący Rady Miejskiej. Urzędnik serdecznie dziękował za zaproszenie, ale także był pod ogromnym wrażeniem pamięci, jaką o żołnierzu żyjącym prawie trzy pokolenia wstecz, zachowują młodzi ludzie, często ci zaledwie kilkunastoletni. W podobnym tonie wypowiadał się Roberto Modenesi – asesor Urzędu Miasta w Pontenure. Przedstawiciel zaprzyjaźnionego z Olkuszem miasta, przy okazji pobytu w murach placówki przypomniał o współpracy, jaką SP 4 prowadzi ze swoim włoskim odpowiednikiem. Wymiana doświadczeń na linii Olkusz – Pontenure, wycieczki i spotkania młodzieżowe, jak też udział w zajęciach szkolnych pozwalają nie tylko lepiej się poznać, ale także ułatwiają odnalezienie się w różnych przecież systemach nauczania.

Święto Szkoły było również idealną okazją do rozstrzygnięcia konkursu literackiego zatytułowanego: „Dlaczego pamiętamy o pułkowniku Francesco Nullo?”. Do konkursu na napisanie opowiadania organizatorzy zaprosili uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Do jury spłynęło łącznie kilkadziesiąt prac, z których wyłoniono zwycięzców. Poziom literackich zmagań wprawił jego jurorów w niemałe zakłopotanie. W szczególności wśród szkół podstawowych recenzenci mieli ogromny problem z wyborem najlepszej pracy. Aby nie faworyzować żadnego z tekstów, komisja konkursu, w skład której weszli Jacek Sypień i Olgerd Dziechciarz przyznała trzy równorzędne nagrody główne dla Huberta Zagożdżona (SP 3 w Olkuszu), Aleksandry Rusek (SP 1 w Bukownie) i Gabrieli Bień (SP 10 w Olkuszu). W tej samej kategorii wyróżnieni zostali Kacper Hebek (SP 1 w Bukownie) oraz Katarzyna Chojowska (ZS-SP w Krzykawce). Wśród gimnazjalistów największe uznanie w oczach jury uzyskała praca Agaty Chojowskiej z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu. Tę samą szkołę reprezentuje wyróżniony Kamil Kalembka. Patronat medialny nad konkursem objął „Przegląd Olkuski”.

Od siedmiu lat Szkoła Podstawowa nr 4 przyznaje tytuły „Przyjaciela Szkoły”. Co roku to zaszczytne wyróżnienie trafia do kogoś innego, jednak zawsze wybór pada na osobę mocno zasłużoną dla placówki. Tym razem Rada Pedagogiczna postanowiła nagrodzić Teresę Musiał – Casali. Jak zwykle podczas uroczystości święta patrona nie mogło też zabraknąć występów artystycznych uczniów. Na zakończenie, każdy z gości miał okazję poznać historię szkoły i przejść się po jej korytarzach.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:38718}{joomplu:38712}{joomplu:38659{joomplu:38690}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze