Po raz dziewiąty w Olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia, organizowany przez Galerię Literacką we współpracy z z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Olkuszu oraz kwartalnikiem literackim „Fraza”. W tym roku trzyosobowe jury przeczytało 69 zestawów wierszy nadesłanych przez poetów z kraju oraz polskiej emigracji. W gronie kandydatów do głównej nagrody znalazła się również mieszkanka powiatu olkuskiego – Agnieszka Salamon z Wolbromia.

Głównym celem tego cyklicznego wydarzenia kulturalnego jest popularyzowanie poezji współczesnej, wspieranie twórców z dorobkiem i młodych talentów, a także propagowanie poezji ambitnej, trudnej. Podczas gali wręczenia nagród o poecie i pracy przy analizie jego rękopisów wydanych niedawno drukiem opowiedziała dr Magdalena Boczkowska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autorka publikacji o poecie „W centrum literatury, na marginesie życia. O twórczości Kazimierza Ratonia”. Nie mogło zabraknąć również opowieści poety Bogdana Dworaka, który znał patrona konkursu osobiście. – To jest postać tragiczna, ale niezwykle interesująca. Dobrze się stało, że pomimo tego, iż w Olkuszu Ratoń nigdy nie był, to właśnie tutaj odbywa się konkurs utrwalający pamięć i twórczość tego niezwykłego człowieka – powiedział poeta.

Główną nagrodę przyznano Bartoszowi Konstratowi z Warszawy. Oprócz tysiąca złotych i prezentów wydawniczych laureat będzie miał możliwość wydania swojego tomu wierszy. Stało się to już tradycją tego konkursu, dzięki czemu powiatowa biblioteczka poetycka z roku na rok powiększa się o kolejne wartościowe pozycje. W tym roku podczas konkursu Ratonia odbyła się promocja tomu „Chałwa zwyciężonym” Janusza Radwańskiego, zeszłorocznego zwycięzcy.

Drugą nagrodę w tym roku przyznano Pawłowi Podlipniakowi z Radomia, a trzecią Tomaszowi S. Mielcarkowi (Wielka Brytania). Trzy wyróżnienia otrzymali: Piotr Przybyła (Karpacz), Krzysztof Bojko (Gorzów Wlkp.) i Katarzyna Koy Kozielczyk (Gdańsk). Nominowanymi do nagrody byli również Janusz Solarz (USA) i Agnieszka Salamon (Wolbrom).

– Jak co roku mieliśmy małe trudności ze wskazaniem zestawów, które powinny zostać nagrodzone, ponieważ wśród nadesłanych wierszy wiele zasługiwało na uwagę. Wśród nich są utwory naprawdę wybitne. Zawsze staramy się, żeby wśród nagrodzonych wierszy znalazły się odmienne style, różne tematyki i tak było również w tym roku – mówi Magdalena Rabizo-Birek, przewodnicząca jury, w składzie którego zasiedli jeszcze Julia Szychowiak i Marcin Sendecki.

Mecenasami konkursu są: Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Urząd Miasta w Olkuszu, Oficyna 21, wydawca tomu „Poezje” Kazimierza Ratonia oraz wydawnictwo NEON.

raton 20131

raton 20132

raton 20134

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze