stanwojenny2

Piątek 13. grudnia 2013 r.  uczniowie ZS Nr 1 w Olkuszu zapamiętają jako szczególną lekcję historii o  wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego 32 lata temu. Obchody miały zakres wielopoziomowy.  Młodzież, w zależności od swojej grupy rówieśniczej uczestniczyła w danym działaniu. Uczniowie wymieniali się rolami tak, by każdy mógł wczuć się w sytuację ówczesnego opozycjonisty. Podczas, gdy czwartoklasiści uczestniczyli w projekcji dokumentów, inni w tym czasie w zaimprowizowanej poczcie wysyłali ocenzurowane telegramy i wydawali przepustki zezwalające na zmianę miejsca pobytu.

Młodzież pod opieką nauczycieli prowadziła gry dydaktyczne, happeningi, akcje ukazujące  atmosferę tamtych wydarzeń.
Wszystko rozpoczęło się o godz. ósmej rano.  „Stan wojenny” ogłoszono wyciem syreny. Wszystkich zgromadzono na dużej sali gimnastycznej, gdzie uczeń przebrany w wojskowy mundur odczytał apel o następującej treści:

 

„Obywatelki i obywatele!
W związku z wprowadzeniem dziś przez Radę Państwa na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej stanu wojennego, zawiesza się do odwołania wszystkie szkolne, tzn. uczniowskie i nauczycielskie prawa i przywileje.
– zamyka się szkolny sklepik
– wyłącza wszystkie automaty z piciem i jedzeniem
– odcina ciepłą wodę
– odcina dostęp do internetu
– przejmuje się wszystkie loginy i hasła kiedykolwiek używane poprzez szkolną sieć internetową
– w miejsce lekcji wychowania fizycznego i religii wprowadza się zajęcia wychowanie obywatelskiego
– kadra kierownicza placówki za dopuszczenie do rozwoju na podległym jej terenie szkodniczej działalności prowadzonej przez agentów imperializmu, zostaje do czasu wydania wymienionych obywatelek, zamknięta w areszcie gabinetowym. (…) WYKONAĆ!”

stanwojennyWystrzały z broni osobistej były sygnałem do rozejścia się na wskazane zajęcia. Uczniowie przebrani w uniformy ZOMO, ORMO i oryginalne mundury milicyjne darli plakaty „Solidarności” i wywiesili obwieszczenie informujące o wprowadzeniu stanu wojennego, na godzinę internowali Dyrekcję Szkoły, Rzeczniczkę Praw Ucznia, z-cę Przewodniczącego SU. Klucz od „aresztu” był w rękach „ZOMO-wców” , którzy trzymali wartę przed szkolnym sekretariatem, gdzie każdy mógł wejść tylko po dokładnym wylegitymowaniu.

Młodzież wcielająca się w solidarnościowców wywieszała plakaty podziemnej Solidarności  powielała metodą „chińskiego powielacza” ulotki związkowe o następującej treści: Upamiętnij ofiary stanu wojennego. 13 grudnia to rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Upamiętnij i oddaj hołd wszystkim jego ofiarom. Ustaw wirtualne Światło Wolności w swoim zdjęciu profilowym na Facebooku . Uczniowie  wykonywali świeczki solidarności, w sali audytoryjnej CKU  obejrzeli film „Śmierć jak kromka chleba” o pacyfikacji kopalni „Wujek” po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r. i inne okolicznościowe filmy dokumentalne.

„Pokazanie historii poprzez działanie pozwala na lepsze jej zrozumienie i zostaje na długo w pamięci”..Teraz lepiej rozumiem historię” – komentowali uczniowie. Organizatorami eventu byli: pani Małgorzata Żurek i pan Mariusz Grewenda.

Tekst nadesłany przez Iwonę Rams z ZS Nr 1 w Olkuszu
                                                                   

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze