waszeinterwencje

Czy na pętli autobusowej przy ul. Orzeszkowej na osiedlu Młodych powinno być rondo? Z taką propozycją wystąpił jeden z naszych Czytelników.

petla na orzeszkowejNa pętlę przy ul. Orzeszkowej z ul. Jana Pawła II można wjechać z dwóch stron wysepki, na której stoi przystanek autobusowy. Nie ma tam ustawionych znaków, regulujących kwestię, która droga wjazdu jest właściwa. Dookoła pętli znajdują się miejsca parkingowe. Przy wyjeździe na ul. Jana Pawła II, który również obywa się z obydwu stron, kierowcy widzą znak „ustąp pierwszeństwa przejazdu”.

Próbowałem już interweniować w kilku instytucjach, ale bez efektu. To, co dzieje się na pętli, woła o pomstę do nieba – autobusy parkujące z dwóch stron, przejechać się nie da. Do tego utrudniony wyjazd na ul. Jana Pawła. Niby znaki są i wiadomo, kto ma pierwszeństwo, ale i tak jest „wolna amerykanka”. Z  ul. Orzeszkowej równocześnie i zgodnie z prawem mogą się ustawić trzy samochody do wyjazdu i wtedy jest problem. Czy nie można by na łamach „Przeglądu Olkuskiego” podnieść tego tematu i optować za zrobieniem tam ronda? Usprawniłoby to ruch i poprawiło bezpieczeństwo – napisał do na olkuszanin.

petla na orzeszkowej 1

Zapytaliśmy przewodniczącego zarządu Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, co sądzi o takim pomyśle. – Na pętli autobusowej przy ul. Orzeszkowej sugerowałbym wprowadzenie ruchu okrężnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak, aby autobusy komunikacji miejskiej zatrzymywały się przy wiacie przystankowej. Odpowiednie oznakowanie ruchu znakami nakazu jazdy powinno rozwiązać problem z pierwszeństwem wyjazdu i wjazdu na pętlę autobusową – odpowiedział przewodniczący zarządu ZKG Wojciech Gleń.

Policja uważa, że rondo nie jest konieczne, ale problem z wjazdem na pętlę i poruszaniem się po niej można rozwiązać, regulując ruch. – Przy wyjeździe z ul. Orzeszkowej jest łatwiej, bo obowiązuje zasada prawej ręki. Najlepsze byłoby wprowadzenie ruchu jednokierunkowego, gdzie na ul. Orzeszkową wjeżdżałoby się od strony al. 1000 – lecia, a wyjeżdżało drugą stroną. Wówczas, aby ruch był płynny, należałoby pomyśleć o przeniesieniu przystanku, a to z kolei wiązałoby się zapewne z likwidacją miejsc parkingowych – uważa oficer prasowy olkuskiej policji mł. asp. Marcin Dzięcioł.

A co sądzą o tym nasi Czytelnicy? Zapraszamy do dyskusji!

petla na orzeszkowej 2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Teresa
Teresa
7 lat temu

Super! Właśnie zmieniono organizację ruchu na pętli przy ulicy Orzeszkowej (lewy wlot – dwukierunkowy, prawy – zakaz wjazdu). Poprzednia zmiana organizacji ruchu była niebezpieczna dla pasażerów autobusów, a nowa zakorkuje wjazd w obie odnogi ul. Orzeszkowej. W godzinach szczytu busy i autobusy okupują obie strony lewego wjazdu na ulicę, pozostaje środek drogi na szerokość jednego samochodu osobowego dla wjeżdżających i wyjeżdżających z obydwu odnóg ulicy. Zimą to będzie jazda – dojazd do bloków 14,16,18,24, dookoła wysepki i pod stromą wyślizganą górkę będzie graniczył z cudem. Komu przeszkadzało to co się doskonale sprawdzało przez wiele lat? To prawda,że lepsze jest wrogiem dobrego.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
8 lat temu

Największym problemem są autobusy. Zatrzymują się jak chcą i gdzie chcą. Utrudnienia jakie powodują sprzyjają powstawaniu sytuacji niebezpiecznych i dla innych uczestników ruchu, a szczególnie pieszym. Autobusy parkując wjeżdżały na chodnik i zniszczyły go. Wszystkim mieszkańcom ul. Orzeszkowej warto uzmysłowić, ze obecna organizacja ruchu spowodowała, że ul. Orzeszkowej jest przejezdna, a ruch na niej została w zasadzie ograniczony dla innych niż jej mieszkańcy użytkowników.

„Lepsze” jest wrogiem dobrego,

Przykład kolei na Śląsku najdobitniej o tym świadczy. Wystarczy przestrzegać prawa o ruchu drogowym i wszystko będzie OK. A kierowcy autobusów powinni wiedzieć, że nie jeżdżą po księżycu i nie są jedynymi uczestnikami ruchu.
Malkontenci powinni wiedzieć , że lepszego i bezpieczniejszego miejsca dla przystanku nie znajdą.

Zostawcie to miejsce w spokoju. Jedynym problem są kierowcy autobusów, którzy z kulturą maja niewiele wspólnego.

Adamm
Adamm
8 lat temu

Brak wyobraźni ,w tym miejscu rondo?A sposób poruszania się w obecnej sytuacji opisany jest na stronach kodeksu. A jak czytanie sprawia trudności to instruktorów nauki jazdy jest tam mnóstwo i wydział ruchu drogowego też !