Dwukrotnie w ciągu roku melomani mają okazję słuchać muzyki wykonywanej na renesansowych organach Hansa Hummla w Bazylice św. Andrzeja. Okazjami tymi są odbywające się każdorazowo jesienią Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej oraz wakacyjne cykle koncertów w ramach Letnich Festiwali Organowych. W ubiegłą niedzielę koncertem krakowskiego trio wokalno-instrumentalnego oraz recitalem Łukasza Mosura zainicjowany został Letni Festiwal Organowy 2013.
Impreza ta, rokrocznie organizowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu i Stowarzyszenie Na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla, ma na celu popularyzację najcenniejszego zabytku Olkusza i jednego z najcenniejszych tego typu instrumentów w Europie. Festiwal jest też okazją do propagowania muzyki poważnej w wykonaniu śpiewaków i zespołów kameralnych. Po powitaniu gości inauguracyjnego koncertu przez gospodarza świątyni, ks. proboszcza Mieczysława Miarkę i prezes organowego stowarzyszenia Marię Rzepkę, mozaikę religijnych kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta zaprezentowali Ewa Diczuk-Kozioł, Agnieszka Kociuban oraz Filip Słowiak. Na program koncertu artystów występujących w Olkuszu już wielokroć i zawsze gorąco przyjmowanych, złożyły się: „Laudate dominum” z „Vesperae solennes de Dominica in C”, „Andante C-dur”, „Alleluja” z „Exsutate Jubilate”, „Sonata D-dur” oraz kantata „Die ihr des unermesslichen Weltalls”.

Partie wokalne wykonała Ewa Diczuk-Kozioł (sopran), absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniego  Dworzaka w Karlowych Varach, pedagog wyższych uczelni i liceów muzycznych, solistka Capella Cracoviensis, Opery Krakowskiej, Chóru Polskiego Radia. Artystka ta współpracowała też z Filharmonią Krakowską, występowała na licznych, znanych scenach muzycznych.
Agnieszka Kociuban ukończyła Akademię Muzyczną w klasie fortepianu. Wcześniej w latach 1978-1982 uczyła się w Państwowym Liceum Muzycznym w Rzeszowie. W muzyce realizuje swoją pasję. Jest muzykiem i pedagogiem muzycznym.

Filip Słowiak jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. Zbigniewa Kamionki, zdobywcą I nagrody na V Konfrontacjach Instrumentów Dętych w Oławie, a także I miejsca w grupie fletów na Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku. Koncertuje m. in. z Filharmonią Krakowską, Operą Krakowską, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie. Ma na koncie występy m. in. w Japonii, USA, Kanadzie, Niemczech, Holandii, Irlandii.

Organową część pierwszego dnia festiwalu wypełniły kompozycje dawnych mistrzów w interpretacji goszczącego u nas również nie po raz pierwszy Łukasza Mosura. Muzyczną edukację rozpoczął w wieku 7 lat. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną im. H. Melcera w Kaliszu, w klasie organów prof. Kazimierza Madziały. Jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego. W ramach stypendium Erasmus, studiował w Musikhochschule Lübeck (Niemcy) w klasie prof. Franza Danksagmüllera. Studia te właśnie ukończył z wyróżnieniem. Mimo młodego wieku występował już na licznych festiwalach muzycznych w Polsce, a także poza jej granicami. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych m. in. przez: Pietera van Dijka, Bernharda Gfrerera, Daniela Rotha, Guy Boveta. Jest laureatem I nagrody w konkursie organowym zorganizowanym w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi, IV nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Organowym Mendelssohn-Eben w Krakowie, II nagrody na II Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in Memoriam w Poznaniu oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Jana Kucharskiego w Łodzi.

Młody wirtuoz swój koncert w Olkuszu rozpoczął od jednego z najpopularniejszych preludiów Dietricha Buxtehudego „Praeludium in G Minor” (BuxWV 149). Potem wykonał „Mein junges Leben hat ein End” Jana Pieterszoona Sweelincka i preludium organowe Franza Tundera „In dich hab ich gehoffet, Herr”, a na koniec powrócił do Dietricha Buxtehudego, tym razem w „Magnificat primi toni”.

Publiczność, nie tylko olkuska, dopisała i nie szczędziła dowodów uznania dla występujących tego wieczorów artystów. Już dziś zapraszamy 28 lipca do Bazyliki św. Andrzeja, gdzie o godz. 18 rozpocznie się na kolejny koncert wakacyjnego cyklu. Tego dnia wystąpią: chór „Organum” pod dyrekcją prof. Bogusława Grzybka oraz olkuski organista Maciej Semla.

Letni Festiwal Organowy 2013 zorganizowany został przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu i  Stowarzyszenie Na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla, przy wsparciu finansowym samorządów Miasta i Gminy Olkusz oraz Powiatu Olkuskiego.  Sponsorem Festiwalu jest Bolesław recycling Sp. z o. o. Patronami medialnymi imprezy są: Przegląd Olkuski i portal internetowy Olkuszanin.pl. Koncerty odbywające się w ramach wakacyjnego cyklu prowadzi olkuski muzykolog i pedagog muzyczny Wojciech Taborek.

Olkuskie organy Hansa Hummla

Późnorenesansowe organy znajdujące się w olkuskiej Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja należą w opinii wielu fachowców do najcenniejszych tego typu zabytków Europy. Tę szczególną wartość zawdzięczają zachowaniu oryginalnego mechanizmu i większości spośród 1776 piszczałek. Historia instrumentu sięga 1611 roku, kiedy to podpisano umowę na jego wykonanie z Hansem Hummlem, wybitnym organomistrzem niemieckim mieszkającym w Krakowie. Po śmierci syna, który zginął podczas budowy organów, Hummel opuścił Olkusz. Budowę dokończył jego uczeń, Jerzy Nitrowski. Pod koniec ubiegłego wieku przeprowadzona została długoletnia konserwacja organów, zakończona w 1992. W 2006 r. olkuskie organy, jako pierwszy tego typu zabytkowy instrument w Europie, objęte zostały pionierskim przedsięwzięciem badawczym mającym na celu ochronę zabytkowych organów przed niszczącym wpływem czynników zewnętrznych. Projekt ten, pod nazwą „Sensorgan Project”, prowadzony był przez instytuty uniwersytetów w Goeteborgu, Londynie, Padwie, Sao Paulo oraz PAN. Na jego przeprowadzenie Komisja Europejska przyznała 1 mln euro.

Rokrocznie, oprócz Letnich Festiwali Organowych, olkuska Bazylika św. Andrzeja rozbrzmiewa dźwiękami muzyki również jesienią, podczas Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, które zaszczycały swymi występami takie gwiazdy, jak Guy Bovet i Teresa Żylis-Gara.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Organista
Organista
10 lat temu

Lubię słuchać także muzyki organowej. Z tym, że cały Olkusz za sprawą średniowiecznej władzy cuchnie mroczną klasztorną stęchlizną. Rzepka i reszta zlitujcie się, niech to miasto zacznie wreszcie pachnieć porządkiem i nowoczesnością!!!