Z okazji 38. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża na płycie wolbromskiego rynku prezentowana jest wystawa „Via Sancta”. Ekspozycja składa się z dziewięciu rzeźb dedykowanych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II autorstwa krakowskiego artysty, profesora ASP Czesława Dźwigaja. „Via Sancta” to galeria plenerowa, która odwiedziła już wiele miast w Polsce i poza jej granicami.
Prezentowane obecnie w Wolbromiu rzeźby powstały już po śmierci Jana Pawła II i, jak podkreśla sam artysta, są zamkniętą w spiżowym odlewie artystyczną wizją pontyfikatu papieża, która kształtowała się przez lata wraz z dojrzewaniem artystycznym i ideowym autora. „Via Sancta” to rzeźbiarski cykl opowiadający o kolejnych etapach Świętej Drogi (Via Sancta) Ojca Świętego Jana Pawła II. To symboliczna droga Papieża Polaka przekraczającego kolejne bramy: te realne, architektoniczne – od Katedry Wawelskiej w Krakowie, w cieniu której dojrzewało jego kapłaństwo, po bramę Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie, a także symbolicznie – jak wykreślona przez sylwetę Matki Bożej z cudownego obrazu w sanktuarium w Częstochowie, z łukiem świętej aureoli Matki i Syna, po Bramę Niebios, którą wszedł do Domu Ojca. Rzeźby prof. Dźwigaja przedstawiają papieża w różnych symbolicznych sytuacjach z jego życia: jest zatem postać Ojca Świętego zatopionego w modlitwie (Credo), jest papież filozof (Polonia), skupiony na pracy pisarz (Scriptio), a także papież błogosławiący wiernych ze słynnego watykańskiego okna (Angelus Domini). Ostatnia w cyklu rzeźba, zatytułowana Beatificus, powstała już po ogłoszeniu daty wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze. Przedstawia papieża błogosławiącego lud ex kathedra, w stroju pontyfikalnym, z ręką na sercu. Jak wyjaśnia prof. Dźwigaj, jest to świadome rzeźbiarskie nawiązanie do figury św. Piotra znajdującej się w Bazylice w Rzymie.
Autor wystawy, Czesław Dźwigaj urodził się w Nowym Wiśniczu w 1950 roku. Był uczniem Antoniego Hajdeckiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Później sam został profesorem tej krakowskiej uczelni. Czesław Dźwigaj słynie z projektów pomników Jana Pawła II, w sumie jego pracownię opuściło ich ponad siedemdziesiąt. Pomniki Papieża Polaka autorstwa profesora można podziwiać w wielu miejscach w Polsce i na całym świecie, m. in. w Fatimie, Hanowerze, Chicago, czy Rzymie. W swoim dorobku artystycznym profesor ma także kilkadziesiąt innych rzeźb, m. in.: monument „Grudzień ’70” w Szczecinie, „Synom tej Ziemi” w Świątnikach Górnych, pomniki generała Leopolda Okulickiego i Stanisława Fischera w Bochni, Eugeniusza Kwiatkowskiego w Stalowej Woli, Ks. Piotra Skargi, Marszałka Józefa Piłsudskiego, I. J. Paderewskiego w Krakowie, Nikifora w Krynicy-Zdroju, Króla Zygmunta Augusta w Augustowie, Króla Łokietka w Tarnowie, Króla Kazimierza III Wielkiego w Skawinie, Księcia Władysława V Wstydliwego w Nowym Brzesku, Henryka Sienkiewicza w Parku Villa Borghese w Rzymie oraz w Szczawnicy, Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Stanisława Lubomirskiego, Tęcza Przymierza w Nowym Wiśniczu, pomnik Katyńsko-Smoleński w Warszawie.
Piękne rzeźby, wielkie uznanie dla ich Autora.
to pewnie w ramach pokuty za ignorowanie ….. Bożej Woli 😆 😆 😆 😆 😆
Bałwochwalstwo i tyle.
Odgrzewane kotlety.
szkoda kasy na ciągle wydawanie na niepotrzebne rzeczy…dość już tych pomników papieża i tych świątyń!!!Nudne to juz jest…