sedzia pilkarski

Jeśli nie jest Ci obce lokalne środowisko piłkarskie i czujesz się na siłach, aby zacząć rozstrzygać sporne sytuacje na boisku, to z pewnością jest to propozycja dla Ciebie! Już w lutym w siedzibie Podokręgu Piłki Nożnej w Olkuszu startuje kolejna edycja kursu sędziowskiego.

W każdej zimowej przerwie Kolegium Sędziów Olkusz organizuje serię spotkań, która po trzech miesiącach wykładów oraz egzaminie sprawnościowym i teście ze znajomości przepisów wyłania kandydatów na arbitrów. Wszyscy swoją przygodę z gwizdkiem zaczynają od najniższych poziomów rozgrywkowych, także tych młodzieżowych. Postępy czynione na murawach dadzą możliwość kolejnych awansów.

Rola boiskowego rozjemcy nie należy do łatwego hobby, jednak przynosi wiele satysfakcji. – Często jesteśmy traktowani jako zło konieczne, a tak naprawdę większość pretensji wysyłanych w naszą stronę wynika z nieznajomości przepisów gry w piłkę nożną osób, które podnoszą głos. Mówi się, że dobry sędzia to taki, którego na boisku mało widać, a mecz poprowadzi przy obustronnym zadowoleniu – przyznaje Sławomir Tomczyk, referent ds. szkolenia w olkuskim kolegium.

Najbliższy kurs skierowany jest do osób w wieku 16-50 lat. Przyjęło się, że futbol to typowo męska dyscyplina sportu, ale to wcale nie oznacza, że zaproszenie nie obejmuje również kobiet. Wręcz przeciwnie. O tym, że kobiety w środowisku sędziowskim radzą sobie całkiem nieźle świadczy osoba przewodniczącej KS Olkusz Joanny Ściepury, która od lat pracę zawodową łączy z sędziowaniem meczów o punkty.

Wymagania od kandydatów nie są duże. Należy mieć ukończoną szkołę średnią (bądź zaświadczenie o pobieraniu nauki w szkole kończącej się maturą) oraz nieposzlakowaną opinię w społeczeństwie. Potrzebne są też zaświadczenia o niekaralności oraz lekarskie informujące o braku przeciwwskazań do czynnego sędziowania. Udział w kursie jest bezpłatny.

Zgłoszenia przyjmuje Joanna Ściepura (tel. 691 364 136, mail: asiksciepura@wp.pl) oraz referent szkolenia Sławomir Tomczyk (tel. 660 760 187, mail: slawo85@gazeta.pl). Pierwsze spotkanie w ramach rozpoczynającego się kursu zaplanowano na 7 lutego w siedzibie PPN Olkusz przy ul. Króla Kazimierza Wielkiego 43

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bluealmonds1313
bluealmonds1313
2 lat temu

„Mówi się, że dobry sędzia to taki, którego na boisku mało widać, a mecz poprowadzi przy obustronnym zadowoleniu – przyznaje Sławomir Tomczyk ” – odezwał się..