1

Uczniowie spędzają ostatnie dni w szkolnych ławkach i myślą już o feriach, które rozpoczną się 14 stycznia 2019 roku. Dlatego już, w tym tygodniu, policjanci zajmujący się prewencją kryminalną oraz dzielnicowi odwiedzają najmłodszych uczniów szkół podstawowych powiatu olkuskiego i rozmawiają z nimi o bezpiecznym wypoczynku zimą. To podczas takich spotkań najmłodsi mogą usłyszeć od policjantów wiele cennych rad i wskazówek, po to by czas odpoczynku i zabawy był bezpieczny dla dzieci. Funkcjonariusze uczą jak zachować się w sytuacji, gdy załamie się lód, w jakich miejscach zjeżdżać na sankach czy nartach. Zwracają również uwagę na to, jak dzieci powinny reagować, gdy „obcy” zapuka do drzwi lub nawiąże z nimi kontakt w Internecie. Policjanci przypominają o numerach alarmowych, kiedy i w jakich sytuacjach należy z nich korzystać. Podczas spotkań mundurowi rozdają ulotki i plakaty „Bezpieczne Woda” (edycja zimowa).

2

3 stycznia 2019 roku dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu odwiedzili najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Olkuszu i rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Dzisiaj spotkali się z klasami I-III w Szkole Podstawowej nr 10 w Olkuszu. Jeszcze przed feriami będą odwiedzać szkoły i uczyć najmłodszych zasad i bezpiecznych zachowań w czasie zimowego wypoczynku oraz sposobów postępowania w sytuacji wystąpienia zagrożenia.

3

Jak spędzić bezpiecznie ferie? Porady dla dzieci i rodziców

1. Uczmy dziecko, aby zostając same w domu, nie otwierało drzwi nieznajomym.

2. Zwróćmy uwagę na sposób bezpiecznego przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko.

3. Porozmawiajmy ze swoim dzieckiem, aby bawiło się tylko na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że ma zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.

4. Przypomnijmy dziecku, że jezdnia to miejsce przeznaczone dla samochodów, a nie do zabaw, czy ślizgania się.

5. Nie zapominajmy o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu. Porozmawiajmy z dzieckiem o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w „sieci”.

6. Gdy Twoje dziecko wybiera się na dyskotekę, przypomnijmy mu, aby:

– wybierało znane sobie lokale lub te sprawdzone przez zaufanych kolegów, znajomych,

– nigdy nie wychodziło z domu bez przekazania informacji o miejscu pobytu, porze powrotu do domu, osób z którymi przebywa itp.,

– było ostrożne w zawieraniu nowych znajomości z przypadkowo napotkanymi osobami, odchodząc od stolika, przy którym siedziało, nie pozostawiało bez nadzoru napojów, które spożywało.

7. Jeżeli wysyłamy dziecko na zimowisko, sprawdźmy czy organizator ma zezwolenie na prowadzenie zimowiska w oferowanym miejscu i czy zapewnia dzieciom opiekę medyczną.

8. Przypomnijmy dziecku, aby zjeżdżając na nartach, pamiętało o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. W szczególności o obowiązku używania do ukończenia 16 roku życia kasku ochronnego konstrukcyjnie przeznaczonego do jazdy na nartach czy snowboardzie.

KPP Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze