Otylia z rodziną1

Tej uroczej i wciąż pięknej seniorce zdrowia oraz kondycji może pozazdrościć niejeden o wiele młodszy człowiek! Pani Otylia Balik z Łobzowa urodziła się 27 października 1918 r. w Chobędzy w gminie Gołcza i ostatnio uroczyście obchodziła swoje setne urodziny. Z tej okazji w jej intencji odprawiona została msza św., a następnie łobzowianka wspólnie z rodziną świętowała piękny jubileusz w wolbromskiej restauracji Sadyba.

Pani Otylia, córka Katarzyny i Jana Ząbczyńkich miała sześcioro rodzeństwa: 3 siostry i 3 braci. W roku 1939 wyszła za mąż za Teofila Balika i wspólnie zamieszkali w Lgocie Wielkiej, gdzie przez lata prowadzili 1,5 ha gospodarstwo rolne. Dopiero po śmierci męża w 1996 roku zamieszkała w Łobzowie,  domu syna Edwarda i jego żony Jadwigi. Otylia i Teofil dochowali się dwójki dzieci – syna Edwarda i córki Anny. Z czasem rodzina powiększyła się o czworo wnucząt, siednioro prawnucząt i sześcioro praprawnucząt.

Sympatyczna Jubilatka jest w bardzo dobrej kondycji fizycznej i umysłowej, wciąż dobrze radząc sobie w codziennym życiu.

– Mama od najmłodszych lat ciężko pracowała w gospodarstwie. Jest osobą pogodną i wesołą. Nie pamiętam, żeby kiedyś chorowała, do dziś nie zażywa leków z apteki, a z opieki lekarskiej korzystała chyba wyłącznie przy okazji narodzin swoich dzieci.  Jej recepta na długowieczność? Dużo ruchu na świeżym powietrzu, dobre proste jedzenie, wyprodukowane we własnym gospodarstwie: produkty mleczne od własnej krowy, kury, gęsi, warzywa i owoce z własnego sadu. Do dziś lubi napić się kawy z pączkiem i codziennie raczy się przed snem małym kieliszkiem czerwonego wina. Sama się myje, zrobi przepierkę, bez problemu przygotowuje sobie posiłki, a pamięć ma lepszą niż niejeden młodszy – opowiada Edward Balik. 

Otylia z synem1

Do najlepszych życzeń dla dostojnej Jubilatki przyłączyli się reprezentanci władz samorządowych Wolbromia oraz kierownik lokalnego oddziału KRUS, w którym stulatka pobiera świadczenia emerytalne. Z racji ukończenia stu lat pani Otylii, podobnie jak innym stulatkom należy się bowiem dodatek honorowy, który wypłacany jest comiesięcznie do końca życia seniora.

 

 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o