komin

Ogłoszenie UMiG Olkusz
Spadek temperatur w okresie jesienno-zimowym wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiedniego ogrzewania domów. W przeważającej liczbie gospodarstw domowych nadal stosowane do tego celu są kotły na paliwa stałe, w większości węglowe. Warto zadbać o to, aby były one wykorzystywane możliwie najbardziej efektywnie oraz w zgodzie z przyrodą. Spalanie śmieci i innych zużytych materiałów to zły nawyk, którego konsekwencje odczuwamy wszyscy.

W poszukiwaniu oszczędności lub na skutek złych, niczym nieuzasadnionych praktyk, w wielu piecach palone są zużyte plastikowe butelki, gazety, stare meble czy opakowania. Ekonomiczny efekt takiego postępowania jest jednak pozorny, bowiem ta odrobina dodatkowego ciepła uzyskiwana jest kosztem wartości o wiele ważniejszej – zdrowia. Dodatkowo, ładując odpady do domowego pieca, skracamy żywotność oraz powodujemy trwałe uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych.

Lista trujących substancji powstających w trakcie palenia śmieciami jest długa. Największy udział mają tutaj pył zawieszony PM10 i PM 2,5. Równolegle może być wydzielany rakotwórczy benzoapiren. Szacuje się, że mieszkaniec Krakowa, wdychając krakowskie powietrze, przyjmuje ilość benzopirenu odpowiadającą wypaleniu około 2500 papierosów rocznie.
Czy na pewno chcemy oddychać takim powietrzem jak w Krakowie? Gmina Olkusz podejmuje działania zmierzające do poprawy jakości powietrza, m.in. poprzez planowane dofinansowania wymiany kotłów. Potrzeba jednak większej świadomości ekologicznej samych mieszkańców.

– Złożone przez Gminę Olkusz projekty dofinansowania wymiany starych kotłów grzewczych na piece nowoczesne, w tym na biomasę, zakwalifikowały się do dalszego postępowania konkursowego. Liczba potencjalnych beneficjentów programu została oszacowana na podstawie ankiet składanych przez mieszkańców do Urzędu Miasta i Gminy Olkusz. Na uzyskanie dofinansowania na wymianę kotłów będzie mogło liczyć około 190 gospodarstw domowych – mówi burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Warto, abyśmy wszyscy przypomnieli sobie kilka zasad wydajnego oraz ekologicznego użytkowania kotłów na paliwa stałe:
Stałe ogrzewanie domu jest najbardziej wydajne. Efekt odwrotny przynosi sporadyczne rozpalanie pieca do wysokiej temperatury, ponieważ w pomieszczeniach utrzyma się ona bardzo krótko. Lepsze efekty przynosi długotrwałe jej utrzymywanie.

Słabej jakości węgiel nie tylko jest mniej wydajny, ale także – w wyniku jego spalania – na ścianach kanałów spalinowych osadzają się żrące sadze i lotny popiół. Zaledwie kilkumilimetrowa warstwa sadzy może spowodować zmniejszenie mocy cieplnej o około 30 %.

Śmieci są wysoce nieekologicznym, a w dodatku mało wydajnym paliwem opałowym, którego wykorzystanie przyczynia się do szybszego niszczenia instalacji grzewczej. Za ich spalanie grozi również mandat.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami komin należy czyścić co najmniej cztery razy do roku. Czysty komin to lepszy ciąg. Gruba warstwa zgromadzonej sadzy to także potencjalne zagrożenie pożarem. Konsekwencje tego zdarzenia mogą być kosztowne i niebezpieczne.

Kocioł do efektywnego i bezpiecznego spalania potrzebuje dużych ilości powietrza. Dlatego do kotłowni powinno docierać stale świeże powietrze z zewnątrz.
W trosce o zdrowie nas wszystkich, a zwłaszcza najsłabszych: dzieci i osób starszych, wskazane powyżej zasady powinny być stosowane przez wszystkich mieszkańców, którzy ogrzewają swoje domy piecami na paliwa stałe.

Nie bądź obojętny, zwróć uwagę sąsiadowi, gdy spala odpady w piecu, a jeśli to nie pomoże – zgłoś ten fakt Straży Miejskiej w Olkuszu (Rynek 1, tel. 32 647 89 00).

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
a jak smrodza
a jak smrodza
8 lat temu

piccerie nie do wyrzymania smrod ,Smrod musi wyleciec kominkiem na zewnatrz,Sanepid sprawdza czy sa założone filtry przy wentylacji z pewnością nie Odchaczyc pobrac opłate ze sie było i ok,Przejść sie nie da a wdychac na okrągło można,Czy ktoś na to zwraca uwagę Udawać że problemu nie ma,A CZY KTOŚ WIE JAK NABYWA SIE CHOROBY np, ASTMA i jaki jest proces leczenia

...
...
8 lat temu

Nie sądzę żeby w nastawni palono śmieciami i plastikiem. Stawiam raczej na węgiel, no chyba że się mylę, czy jesteś w stanie określić rodzaj tego smrodu? Jeśli to były jakieś śmieci, guma, plastik itp to znacząco różni się od zapachu z węgla kopalnego. Skoro jesteśmy przy kolei: Pamiętam te czasy jak to parowozy zionące dymami ciągnęły składy wagonów. Pamiętam jak dym owiewał wagony i powiem że nawet ten smród mi nie przeszkadzał a raczej mam z nim związane skojarzenia pozytywne, może dlatego że wiązały się z podróżami, przeważnie to były podróże na wypoczynek nad Bałtyk. A nawiasem mówiąc obrazek dawnego parowozu do dziś mnie zachwyca bardziej niż nowoczesnego Pendolino.

donosiciel
donosiciel
8 lat temu

to ja uprzejmie publicznie donoszę, że straszne czarne dymy unoszą sie z nastawni PKP przy kładce dla pieszych Na Skarpie. Ostatnio, żeby kładke przejść to trzeba ją przebiec zastawiając kołnierzem, żeby nie być na stojąco zatrutym dymem. Wspólczuję pobliskim mieszkańcom i zapraszam Straż miejską do spacerku w te okolice (spaceru,a nie przejażdżki!)

...
...
8 lat temu

[quote name=”jakubek”]bo im sie nie chce? czego Ty wymagasz od straży miejskiej, no prosze Cie :)[/quote]
Jakby tak ich dać do grabienia liści na cmentarzach w obrębie obiektów pamięci narodowej, wtenczas można by napisać o mundurowych pełniących zaszczytne cele, jak już tu było wspominane o strażakach, harcerzach i strzelcach.

jakubek
jakubek
8 lat temu

bo im sie nie chce? czego Ty wymagasz od straży miejskiej, no prosze Cie 🙂

cbc
cbc
8 lat temu

„- Złożone przez Gminę Olkusz projekty dofinansowania wymiany starych kotłów grzewczych na piece nowoczesne, w tym na biomasę, zakwalifikowały się do dalszego postępowania konkursowego.”

zima się zaczyna a oni dopiero jakieś postępowania konkursowe robią? zanim wypłacą kasę, zanim ludzie kupią piece i zamontują to będzie wiosna i sezon grzewczy się skończy 🙂 Ekologia po polsku : donosicielstwo:lol:

Lordx
Lordx
8 lat temu

Nie mam w zwyczaju donosić, chociaż takie „donoszenie” nie powinno być uznawane jako konfidencja, ale zwracanie uwagi owszem już nie raz zastosowałem i to nawet nie w odniesieniu do pieca, ale spalania nawet nie w celach grzewczych ale „utylizacyjnych” na wolnym powietrzu na „utylizowanym” stosie, gdzie nie tylko dochodzi do trucia w o wiele większej niż piecowa dawce, ale i niepotrzebnego marnotrawienia temperatury uchodzącej w atmosferę w ogromnych ilościach. Efekt był taki, że zakwalifikowałem się jako wróg a nawet usłyszałem groźby wypowiedziane chyba szczerze, bo po pijanemu.
Groźby dotyczyły zutylizowania podobną metodą mojego domostwa jak „będę podskakiwał”, chyba niejeden by spanikował na moim miejscu, bo nie wiadomo kiedy obiecany koktajl mołotowa wyląduje w oknie i wtedy dopiero się sąsiady nawdychają.
Bycie nieobojętnym nie tylko na trucie ale na wszelakie złe zjawiska może więc być kosztowne. Normalnemu nie trzeba zwracać uwagi bo normalny stara się żyć w zgodzie z sąsiadami. Do świra zaś zawsze strach się odzywać.

kominiarz
kominiarz
8 lat temu

Zamiast pouczać to może stworzyć warunki ekologicznego ogrzewania. palenie w piecu to żadna dla nas przyjemność.Może ktos pomyślałby o możliwości podpięcia do centralnej ciepłowni, czy o tańszym gazie/prądzie do opalania. Miasto jako podmiot gospodarczy wiele może,więc pomóżcie mieszkańcom a nie tylko nakazy i zakazy i uczenie młodzieży donosicielstwa.

Młody
Młody
8 lat temu

„Nie bądź obojętny, zwróć uwagę sąsiadowi, gdy spala odpady w piecu, a jeśli to nie pomoże – zgłoś ten fakt Straży Miejskiej …”

Dlaczego przejeżdżająca Straż Miejska widząc czarną, ogromną, toksyczną chmurę z komina nie reaguje tylko czeka na zgłoszenie – czy takie ma dyspozycje od zwierzchników ?