aa utw inauguracja

Dokładnie 252. seniorów wzięło udział w czwartkowej inauguracji olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Już po raz siódmy słuchacze UTW rozpoczynają naukę. I choć oprócz wpisów do indeksu oraz symbolicznego zaliczenia semestrów nic więcej studenci naukowo nie zyskują, to jednak sama satysfakcja z uczestnictwa w wykładach i zajęciach programowych jest na tyle duża, że ciężko jest od tak po prostu zrezygnować z uniwersyteckiego środowiska.

W olkuskiej filii UTW często można zaobserwować sytuację, że mimo programowego zakończenia studiów, wiele osób postanawia kontynuować swoją naukową przygodę. Uczestnicząc w kolejnych zajęciach, studenci przyczyniają się do stale powiększającego się akademickiego grona seniorów. Tym to sposobem, obecnie olkuska uczelnia posiada aż sześć grup niezwykłych studentów. Tegoroczna inauguracja wypadła okazale. Jak zwykle w takich momentach głos zabrali przedstawiciele Uniwersytetu oraz olkuscy rządzący. Sprawy organizacyjne na nadchodzący rok akademicki słuchaczom przybliżyły dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu Grażyna Praszelik – Kocjan oraz Ewa Barzycka, na co dzień związana ze Starostwem Powiatowym. Oczywiście magiczną formułę, oficjalnie rozpoczynającą kolejny etap nauki wypowiedział burmistrz Dariusz Rzepka.

W tym miejscu warto wspomnieć o obecnych podczas inauguracji przedstawicielach Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” – jego wiceprezesa Mateusza Wysockiego i sekretarz Marty Białowąs. Trudno byłoby sobie wyobrazić  tegoroczną inaugurację, gdyby nie wzajemna współpraca pomiędzy Stowarzyszeniem a MOK-iem, który prowadzi uczelnię. To właśnie dzięki złożonemu przez „Res Sacra Miser” wnioskowi o dofinansowanie w ramach rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych przyznane zostały środki na organizację zajęć w ramach olkuskiego oddziału UTW. Taki wniosek mógł znaleźć się w programie grantowym, jako że działalność uniwersytecką łączy z projektem popularyzującym wśród seniorów szeroko rozumiany wolontariat. Bo jak przekonywał wiceprezes Wysocki, pomagać można nie tylko ludziom, ale także i całym instytucjom. Z tej racji już niebawem w strukturach UTW ma powstać grupa aktywnych wolontariuszy, angażujących się w różne akcje.

Wspominając o studenckiej aktywności, nie sposób nie odnieść wrażenia, że olkuscy seniorzy siły i chęci do życia biorą z nieznanego dotąd źródła. Pokazują to różnorakie zajęcia prowadzone w oparciu o harmonogram przedmiotów. Studenci OUTW nie od dzisiaj mają możliwość zgłębiania tajemnic w obsłudze komputera, uczą się języków obcych (angielskiego i niemieckiego), ćwiczą jogę i gimnastykę na basenie, uczęszczają także na warsztaty rysunku i malarstwa. Inną formą integracji środowiska akademickiego są wspólne wycieczki, zabawy taneczne (wśród nich ta najpopularniejsza – bal karnawałowy), czy ogniska z muzyką i śpiewem na ustach. Oczywiście, jak na każdy Uniwersytet przystało, również i ten olkuski może pochwalić się uznanymi wykładowcami. W „Srebrnym Mieście” gościli już tacy profesorowie jak choćby Andrzej Zoll czy Ryszard Tadeusiewicz. Tegoroczny wykład inauguracyjny wygłosił za to prof. Andrzej Szromnik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, będący jednocześnie przewodniczącym Rady Programowej OUTW. Historia profesora jest mocno związana z Olkuszem. To właśnie tutaj, w Zespole Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana, Andrzej Szromnik kończył technikum, by później pójść w świat rozwijając swoją naukową karierę. Pochodzący z Klucz naukowiec wygłosił wykład pod tytułem „Nowe style życia, a nowe obszary biznesu”. Podczas prezentacji tematu wykładowca wskazywał na trendy i nowinki, jakie obecnie występują w świecie ekonomii. Mówił także o potrzebach ludzkich w różnym wieku, jak się one zmieniają i jak ewoluują pod wpływem teraźniejszości.

Po nieco krótszym niż zwykle wykładzie (tego niejako wymagają zajęcia inauguracyjne) wszyscy studenci mogli liczyć na wpis do indeksu, zapisać się do poszczególnych grup, jak również wziąć udział w wystawie zorganizowanej wspólnie przez Austriacki Konsulat Generalny w Krakowie, Austriackie Forum Kultury oraz olkuski MOK z okazji 150. rocznicy urodzin prekursora modernizmu Gustava Klimta.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze