1

Sobotni wieczór 28 października zgromadził w MOK Centrum Kultury wielbicieli sztuki. O 18.00 rozpoczął się wernisaż wystawy Czesława Gałużnego „Spojrzenia”. Artysta – znany malarz, rzeźbiarz i poeta jest olkuszanom bliski dzięki wieloletniej współpracy z tutejszym środowiskiem artystycznym i instytucjami kultury. Więzy przyjaźni z twórcami olkuskimi łączą nie tylko artystę, ale i prowadzoną przez niego w Sosnowcu grupę plastyczną Relacje. Czesław Gałużny uprawia nie tylko malarstwo, rysunek, rzeźbę i poezję; zajmuje się też projektowaniem wnętrz, malarstwem ściennym i edukacją. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Artystyczna Kreacja Wspólnej Europy, a także członkiem i współzałożycielem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.

 

2

Wystawiał swoje prace na około 500 wystawach zbiorowych międzynarodowych i ogólnopolskich, miał też 75 wystaw indywidualnych. Był wielokrotnie nagradzany, wyróżniany i odznaczany, w tym odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). Jego prace znajdują się w wielu muzeach Polski.

3

Wernisaż otworzyła Grażyna Praszelik-Kocjan, Kierownik Działu Regionalnego MOK, ciepłymi słowami witając twórcę i opowiadając o jego artystycznej drodze. Przytoczyła słowa Macieja Szczawińskiego, krytyka literackiego, publicysty kulturalnego i pisarza, doskonale charakteryzujące Czesława Gałużnego „…jest jednym z ostatnich romantyków współczesnego malarstwa polskiego. (…) Od początku swej drogi porusza się w sposób na wskroś romantyczny. Czyli nie kroczy, nie wspina się, nie podskakuje, ale płynie i frunie nieoczywistym kolorem, zaskakującym konturem, dziwną halucynacją, jakby spoza obrazu płynącą aurą.”

4

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Beata Soboń powitała artystę bukietem kwiatów i serdecznym podziękowaniem za wieloletnią przyjaźń.
Sam Czesław Gałużny zauroczył zebranych opowieścią o swoim widzeniu sztuki, swojej miłości do piękna. W jego wizji artysta jest zarówno gladiatorem, niewolnikiem walczącym ze swoimi słabościami, jak i człowiekiem na wskroś wolnym – wolność daje mu pasja twórcza, wolność daje sztuka. To właśnie spojrzenie Czesława Gałużnego.

5

Na zaproszenie artysty goście wernisażu podążyli wskazaną drogą, która każdego prowadziła gdzie indziej, przez podobne, ale widziane inaczej krajobrazy. Podczas tej podróży był czas na rozmowy, wspomnienia, nowe znajomości, lamkę wina i filiżankę kawy. Na życie i przeżywanie.
Sporo emocji wzbudziło losowanie obrazu przedstawiającego okolice Olkusza. Każdy ściskał w ręce piękny folder wystawy, opracowany przez Klaudię Zub-Piechowicz i sprawdzał swój – oby zwycięski – numer. Okrzyk radości zagłuszył westchnienia rozczarowania. Wielbiciele malarstwa entuzjastycznie powitali propozycję z tłumu, aby na każdy los przypadał jeden obraz. Może następnym razem?
To był magiczny wieczór, który ukazał nam część duszy artysty, poety, marzyciela i niezwykłego człowieka.

6

Wystawę można oglądać w MOK Centrum Kultury przy ulicy Szpitalnej do 27 listopada. A 27-go zapraszamy na niezwykłe zakończenie. Szczegóły wkrótce.
„Zagubionymi myślami
Rysujesz na kolejnej
Kartce
Kłębowisko kresek i linii
Przenikasz
W głąb siebie
Do bólu
Krzyczysz
Za mało
Za dużo
Ciebie”
Pejzaż, Czesław Gałużny

MOK Olkusz

7

8

9

 

10

12

13

 

 

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Batman Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Batman
Batman

yyy… jak by to ująć… piENkne !