utw społeczenstwo informacyjne1

Taki tytuł nosił wykład prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach dr hab. Ewy Ziemby, wygłoszony 23 kwietnia br. dla słuchaczy Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Myliłby się ktoś myślący, że najwłaściwszym adresatem wiedzy o rozwoju informatyki i wpływie nowoczesnych technologii na społeczeństwa są pokolenia obecnego i końca ubiegłego wieku, wychowane w czasach powszechnego dostępu do komputerów oraz Internetu. Seniorzy – studenci, m. in. dzięki zajęciom w OUTW, świetnie znają te nowoczesne technologie i doskonale radzą sobie korzystając z nich na co dzień.

Prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach dr hab. Ewa Ziemba jest kierownikiem Samodzielnego Zakładu Informatyki Gospodarczej. Na jej specjalizację naukowo-badawczą składają się: projektowanie i wdrażanie zintegrowanych systemów informatycznych zarządzania, strategie i metodyka budowy systemów elektronicznej gospodarki, rozwój modeli biznesowych przy wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych, projektowanie i stosowanie portali korporacyjnych na potrzeby organizacji opartych na wiedzy, a także rozwój zrównoważonego społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. W 2013 roku otrzymała Fellow & Distinguished Scholar. Nagroda ta jest przyznawana przez The International Institute for Applied Knowledge Management za wyróżniające badania i prace naukowe. W tym roku w brytyjskim Cambridge Scholars Publishing wydana zostanie książka dr hab. Ewy Ziemby pt. „W kierunku zrównoważonego społeczeństwa informacyjnego”.

utw społeczenstwo informacyjne

Zaczynając od definicji społeczeństwa informacyjnego, poprzez analizę ewolucji cywilizacji ludzkiej i porównania er agrarnej, industrialnej i postindustrialnej, dr hab. Ewa Ziemba wprowadziła słuchaczy w problemy, jakie wiążą się z tym, co jest treścią jej najnowszej publikacji. Perspektywy rozwoju społeczeństwa informacyjnego dla indywidualnych osób, biznesu oraz administracji publicznej determinuje przede wszystkim wiedza, jako podstawy i najcenniejszy „surowiec” naszych oraz przyszłych czasów, a także dostęp do nowoczesnych technologii i umiejętne ich wykorzystanie. Zrównoważone społeczeństwo informacyjne, to jej zdaniem takie, które efektywnie wykorzystując te nowoczesne technologie oraz informację kreuje dobrobyt wszystkich ludzi obecnego i następnych pokoleń, zapewnia wzrost gospodarczy, zwiększa swój udział w życiu politycznym oraz buduje swą mądrość.

utw społeczenstwo informacyjne2

Interesującą i niestety nie napawającą optymizmem była część wykładu poświęcona porównaniu rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce i innych krajach. Biorąc pod uwagę m. in. powszechność szerokopasmowego Internetu, jakość i dostępność e-administracji publicznej, a także koszty sprzętu i usług, zasługujemy na miano informatycznego zaścianka. W rankingach państw Unii Europejskiej plasujemy się na piątym miejscu, od końca. Z kolei w skali świata, wedle danych z 2011 roku, zajmowaliśmy 62 pozycję, a wśród wyprzedzających nas państw jest np. Wietnam. Czy zmieni to rządowy program „Polska cyfrowa w latach 2014-2020”, na który przeznaczono ponad 10 miliardów złotych, w tym 8 miliardów ze środków Unii Europejskiej? Czy uda się nadrobić zaległości w cyfryzacji kraju, szybkim Internecie, innych elektronicznych usługach oraz tzw. kompetencjach cyfrowych Polaków? Pozostaje mieć nadzieję, że ambitne plany władz uda się skutecznie wprowadzić w życie. Bez wątpienia od tego w ogromnej mierze zależy nasza przyszłość.

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
9 lat temu

Można jeszcze na pejsbuku się wywnętrznać, albo zapychać mózg zbędnymi informacjami kto, z kim, gdzie i ile razy.

..
..
9 lat temu

Jeśli dla kogoś internet służy do zakupów i rachunków, to zgoda. I można tak sobie pozostać w średniowieczu..

pavv
pavv
9 lat temu

Mój teściu do niczego nie potrzebuje internetu. Zakupy robi w sklepie, rachunki płaci i ich wystawców, a emeryturę co miesiąc mu listonosz przynosi. Po co mu internet?