plener malarski

Dobiegła końca III edycja Międzynarodowego Pleneru Malarskiego im. ks. Marcina Dubiela „Cieślin – 2014”. Czternastu artystów stanęło przed podwójnie trudnym zadaniem. Nie tylko musieli  szukać inspiracji, ale także mieli pod opieką niezwykłych uczniów. Po raz pierwszy w plenerze wzięły udział osoby niepełnosprawne. Warsztaty zaowocowały wieloma pracami, nie tylko malarskimi. Podsumowaniem pleneru jest wystawa, od minionego piątku prezentowana w Galerii Sztuki BWA. Na wernisażu otwierającym niecodzienny efekt działań profesjonalistów i ich podopiecznych znalazło się w sumie sto prac, a każda z nich miała swoją odrębną historię.

– Był to już mój piętnasty plener jaki organizowałem, lecz dopiero pierwszy o takim wymiarze. To wydarzenie niecodzienne. Nigdy wcześniej artyści podczas pleneru nie zostali zaproszeni do prowadzenia dodatkowych zajęć i to w dodatku z ludźmi niepełnosprawnymi. To było nie lada wyzwanie dla nas wszystkich – wspomina kurator pleneru Mariusz Połeć.

Rzeczywiście, w Ośrodku Edukacyjno-Naukowym w Smoleniu gdzie odbywał się tegoroczny plener, pod jednym dachem spotkały się wyjątkowe 23 osoby. Ukształtowani i z dawką dużego polotu artyści z jednej oraz chętni do działania i nowych wyzwań niepełnosprawni intelektualnie uczestnicy z drugiej strony. Wspólnymi siłami udało się osiągnąć mało spodziewany wynik. Praca, nauka i zarazem integracja pozwoliły nie tylko zagłębić się w dwa różne światy, ale również stały się efektem powstania wielu prac, a sto z nich znalazło się na poplenerowej wystawie, połączonej z aukcją wybranych tytułów.

– Wszyscy myślą, że plener artystyczny to takie wczasy dla twórców. Nic bardziej mylnego. Jest zupełnie inaczej. Artyści podczas takiego spotkania pracują dużo więcej niż zazwyczaj, inspiracji szukając wokół siebie. Ten ostatni plener był jeszcze większym wyzwaniem. Nie dość że malarze, graficy, rzeźbiarze musieli realizować własne projekty, to jeszcze każdego dnia pleneru prowadzili kilkugodzinne warsztaty – dodaje Mariusz Połeć.

Zajęcia artystyczne prowadzone przez twórców obejmowały zakres malarstwa, grafiki, ceramiki i malowania na koszulkach. Jak zauważył jeden z uczestników, plener był bardzo spontaniczny i z założenia pleneru malarskiego przeobraził się w plener rzeźbiarsko-malarski. Dla większości artystów zupełnie nowym doświadczeniem była współpraca z osobami niepełnosprawnymi, ale szybko okazało się, że mimo swoich problemów, specjalni goście stali się bardzo pojętnymi uczniami. Wskazuje na to choćby ilość powstałych prac – na wystawie w stosunku pół na pół, 50 tytułów artystów i 50 naprawdę konkretnych propozycji osób niepełnosprawnych.

Wernisaż oficjalnie kończący III Międzynarodowy Plener Malarski im. ks. Marcina Dubiela „Cieślin – 2014”, stał się okazją nie tylko do prezentacji najlepszych pomysłów i prac, ale także przeobraził się w aukcję. Pieniądze zebrane podczas licytacji plenerowych prac zostaną przekazane na poczet kolejnych wyjazdów artystycznych z udziałem niepełnosprawnych intelektualnie. Wystawa w BWA potrwa do 4 grudnia. Udało się również wydać kalendarz z pracami artystów i ich uczniów. Są do nabycia w cenie 5 zł w siedzibie Galerii przy ul. Szpitalnej. Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na prezent mikołajkowy, może warto pomyśleć nad zakupem jednej z prac? Koszulki, ceramika, obrazy… Jest w czym wybierać. Adres ten sam. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zasilą oczywiście budżet kolejnych podobnych plenerów integracyjnych.

Podczas wernisażu nie zabrakło również elementów muzycznych. Krótkie koncerty dali Piotr Skrzynecki oraz Alisha Koshkina.

plener malarski2

Sporą cegiełkę do sukcesu, jakim zakończył się plener dołożyło Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego na czele z ich prezesami: Wiesławem Pietrasem i Markiem Brodą. Organizatorzy składają podziękowania Powiatowi Olkuskiemu za pomoc w realizacji projektu „Aktywizacja przez sztukę”. Przedsięwzięcie zrealizowano również przy wsparciu finansowym ze środków PEFRON-u, będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.

Uczestnicy pleneru: Stanisław Jakubas, Alicja Jakubas, Weronika Kachel, Beata Kolba, Witold Kubicha, Michał Kwarciak, Józef Marzec, Paweł Olchawa, Marta Owsik, Samvel Paremuzyan, Paulina Szymczyk, Alicja Wysocka, Piotr Zatorski.

Uczestnicy warsztatów plastycznych: Agnieszka Gzyl, Agnieszka Hałat, Monika Kołakowska, Mariusz Mędrek, Robert Taras, Karolina Wiecha, Agnieszka Wróblewska, Anna Zakrzewska, Danuta Żak.

Film poświęcony plenerowi: http://www.youtube.com/watch?v=bXvnm02QSD0&feature=youtu.be i http://www.youtube.com/watch?v=SMk9wcX254I

Krótka historia pleneru:
Międzynarodowy Plener Malarski im. ks. Marcina Dubiela, swój początek wziął w Cieślinie. Jego inicjatorem był ks. Leszek Kapela, który zaproponował organizację pleneru by zachować pamięć o jego patronie, który oprócz tego że był wieloletnim proboszczem miejscowej parafii, to na dodatek miał ogromną pasję, jaką było malarstwo. Ks. Dubiel był niezwykle twórczym artystą, a jego ówczesne prace teraz można spotkać w wielu domach i to nie tylko tych w Cieślinie. Tematami jego prac był przede wszystkim pejzaż, ale malował również portrety dzieci czy sceny z życia wsi.

Fot. BWA Olkusz

plener malarski1

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Witold
Witold
9 lat temu

Piękni ludzie, piękne miejsce, piękne wspomnienia. Uczestnictwo w tym plenerze było wielką przyjemnością.