Stało się już tradycją zapraszanie w mury tej szacownej placówki wybitnych absolwentów, tych, którzy kończąc szkołę, wybierają drogę naukową, rozwijają swoje pasje i zamiłowania, osiągają zaszczytne pozycje w życiu społecznym, zawodowym i naukowym. Tym razem naszym gościem był dr Dariusz Rozmus – archeolog. Spotkanie odbyło się 12 grudnia.
Liceum ukończył w 1980 roku. Wychowawcą była mgr Krystyna Lisak. Gościa powitała mgr Irena Majda – Dyrektor I LO w Olkuszu. Pan doktor opowiedział młodzieży o czasach szkolnych oraz o tym, skąd wziął pomysł na tak rzadko spotykaną profesję. Okazało się, że grupa zapaleńców już w liceum stworzyła koło zainteresowań i poszukiwała ciekawych miejsc i znalezisk.
I tak rozpoczęło się życie młodego archeologa. W 1987r. ukończył Wydział Archeologii na UJ w Krakowie. Już na studiach aktywnie uczestniczył w seminariach z epoki kamienia i wczesnego średniowiecza. Brał również udział w zajęciach w Instytucie Orientalistyki UJ i lektoracie języka arabskiego.
Po studiach pracował w Hucie im. Lenina (obecnie Arcelor Mital Kraków) oraz Wojewódzkim Ośrodku Badań i Dokumentacji Zabytków. Poza badaniami archeologicznymi oraz interwencjami terenowymi Pan Dariusz zajął się również dokumentacją i publikacją, we współpracy z UJ monografii cmentarzy żydowskich. Pracował także dla Austriackiego Urzędu Konserwatorskiego. Wykładał w Katedrze Judaistyki na UJ i Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Obecnie prowadzi dział archeologii w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. W pracy zawodowej koncentruje się głównie na badaniach wczesnośredniowiecznego hutnictwa srebra i ołowiu w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Siewierzu i Olkuszu. Jest pierwszym badaczem wczesnopolskiego zagłębia hutnictwa srebra i ołowiu na pograniczu Małopolski i Górnego Śląska. Współpracuje z naukowcami z AGH przy rozwiązywaniu zagadnień związanych z historią metalurgii kolorowej, w tym srebra i ołowiu, na przestrzeni wieków.
Pan Dariusz Rozmus jest autorem, współautorem i redaktorem ponad 150. artykułów i 26. książek z tematyki archeologicznej, orientalistycznej, żydowskiej i regionalistycznej. Pan Dariusz Rozmus dwukrotnie otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza, Nagrodę im. ks. Musiała oraz Dyplom Uznania za ochronę i dokumentację miejsc związanych z kulturą żydowską.
Na spotkanie przygotował wykład na temat ciekawych wykopalisk. Przedstawił m.in. zdjęcia cennego skarbu (wartość rynkowa Onet sięga kilkuset tysięcy złotych) w liczbie ponad tysiąca srebrnych monet z XI i XII w., który udało mu się odnaleźć.
Pan Dariusz uwielbia podróże. Zwiedził m.in.: Afrykę Płn., Góry Atlas, Maroko, Tunezję, Kartaginę, Egipt. Brał udział w dwóch rejsach jachtem „Jagiellonia”. Jeden z tych rejsów – to rejs z 2008r. na Wyspę Niedźwiedzią – kapitanem, którego był lekarz – Michał Kwaśny z Olkusza (za ten rejs otrzymali Nagrodę „Rejs Roku”). Na koniec tego niecodziennego spotkania wszyscy stwierdzili, że praca archeologa jest mało popularna, choć niezwykle ciekawa, ale i wymagająca. Archeolog bowiem powinien świetnie znać geografię, biologię jak i historię i chemię, aby prawidłowo oszacować wykopane znalezisko i jego skład mineralny.
Spotkanie zorganizowały: mgr Bogusława Wajdzik i mgr Aneta Kasprzyk przy współpracy v-ce Dyrektora mgr Barbary Tarczyńskiej.
I LO w Olkuszu