Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu w swojej działalności wychowawczej ukazuje młodzieży wzorce osobowe godne naśladowania, uwrażliwia na krzywdę drugiego człowieka, promuje wartości humanistyczne i humanitarne, kształtuje postawę szacunku i tolerancji dla innych narodów.
W bieżącym roku szkolnym szczególną uwagę przywiązuje do pogłębienia wiedzy o Holokauście i relacjach polsko-żydowskich, czemu służyła m. in. wizyta w Olkuszu mobilnego pawilonu „Muzeum na kółkach” (w dniach 31.08.2016 – 2.09.2016), przygotowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN a koordynowana przez Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu.
W dniu 25 października 2016 r. w Szkołę odwiedził Pan Michał Burek – Koordynator Programów w Instytucie Studiów Strategicznych. Gość przeprowadził w „Mechaniku” prelekcję dla młodzieży, dotyczącą Holokaustu, zorganizowaną w ramach projektu edukacyjnego „Sprawiedliwi i ich świat – spotkania z historią dla młodzieży ponadgimnazjalnej”, realizowanego przez Instytut Studiów Strategicznych we współpracy z Muzeum Historii Polski, w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Celem projektu jest „przybliżenie młodzieży życia obywateli polskich uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 3 b, 3 c, 3 e i I d. Niesamowite wrażenie wywarł na młodzieży film, w którym wystąpiła ocalona z Holokaustu – Pani Krystyna Chiger – Keren, której historia stała się kanwą do nakręcenia słynnego filmu w reż. Agnieszki Holland „W ciemności”. Pani Krystyna Chiger – Keren miała podczas okupacji 7 lat. Film „Tak, pamiętam. Wspomnienia Krystyny Chiger – Keren” był dla młodzieży niezapomnianą lekcją historii.
Ukazana w filmie postać i postawa Pana Leopolda Sochy – wybawiciela żydowskiej rodziny (ukrywanie Żydów w kanale ściekowym, dostarczanie pożywienia, gazet, ratowanie siedmioletniej wówczas Krysi z depresji) jest świadectwem , „co jeden człowiek potrafi zrobić”.
Wstrząsające przeżycia w getcie, strach z powodu zbliżającej się jego nieuchronnej likwidacji, katastrofalne warunki higieniczne, lęk o życie własne i bliskich, to fakty ukazane w filmie, które zostaną na długo w pamięci młodzieży. „Film zachęcił nas do przeczytania autobiograficznej powieści „Dziewczynka w zielonym sweterku” Krystyny Chiger ” – podkreślali uczestnicy spotkania.
Uczniowie pogłębili wiedzę o Holokauście – masowej zagładzie Żydów przez hitlerowców, przez lata przygotowywanej, przemyślanej, zaplanowanej i w pełni zorganizowanej.
Kto i za co otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata? Ilu Polaków otrzymało ten tytuł?, Jaką postawę prezentowali Polacy wobec Holokaustu? Ilu Żydów mieszkało w Olkuszu przed II wojną światową? – na te i inne pytania uczniowie otrzymywali odpowiedzi.
W trakcie spotkania podkreślono, że podczas hitlerowskiej okupacji za okazanie jakiejkolwiek pomocy Żydom, tylko w Polsce groziła kara śmierci. W Polsce funkcjonowały najważniejsze, niemieckie, nazistowskie obozy zagłady (Auschwitz, Treblinka, Belzec, Sobibor, Majdanek i inne).
Organizatorem wydarzenia był pedagog szkolny Pan Piotr Grzanka.
Iwona Rams ZS Nr 1 w Olkuszu