W auli olkuskiego „Ekonomika” odbyły się obchody Światowego Dnia Wody przypadającego na 22 marca. Historia tego dnia sięga 1992 roku. Wtedy w brazylijskim Rio de Janeiro Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją ustanowiło to święto dla zwrócenia uwagi na fakt, że ponad miliard ludzi na całym świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Każdego roku święto obchodzone jest pod osobnym hasłem. Tym razem brzmiało ono: „Woda dla natury”. Obchody Światowego Dnia Wody w powiecie olkuskim i samym Olkuszu trwać będą jeszcze kilka tygodni, ale jednym z głównych jego punktów, była konferencja w Zespole Szkół nr 3, połączona z rozstrzygnięciem konkursu literacko-plastyczno-ekologicznego przeprowadzonego przez olkuskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o oraz olkuskie Stowarzyszenie Teatralno-Literackie. Patronat nad konferencją objął Starosta Olkuski oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu. – Rozwiązania oparte na przyrodzie mogą rozwiązać wiele problemów związanych z wodą. Musimy robić o wiele więcej dzięki „zielonej” infrastrukturze i harmonizować ją z szarą infrastrukturą wszędzie tam, gdzie to możliwe. Sadzenie nowych lasów, ponowne łączenie rzek z obszarami zalewowymi i przywracanie terenów podmokłych zrównoważy obieg wody i poprawi ludzkie zdrowie i źródła utrzymania – mówił na wstępie Alfred Szylko, prezes olkuskich Wodociągów.
Konferencja rozpoczęła się od wykładu dyrektor sanepidu Agaty Knapik. Przedstawione w nim liczby nie kłamią i jednocześnie pokazują, że choć Polakom nie doskwiera brak słodkiej wody, to jednak jej zasoby w naszym kraju są bardzo skąpe i plasujemy się na szarym końcu wśród europejskich nacji. Liderem zestawienia nadal pozostaje Norwegia, gdzie na każdego mieszkańca przypada 51 504 m3 wody pitnej. W Polsce statystycznie na jedną osobę przypada zaledwie 1580 m3. Te różnice najlepiej obrazują potrzebę oszczędzania wody i stosowania najnowocześniejszych rozwiązań do jej oczyszczania.
Kolejny z prelegentów – Grzegorz Cebo będący wiceprezesem Zarządu PWiK Olkusz – przedstawił dane dotyczące nowego systemu zaopatrzenia w wodę dla regionu olkuskiego, natomiast prezes Stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy Józef Niewdana opowiedział o skutkach odprowadzania ścieków komunalnych do ziemi. Niestety opróżnianie przydomowych szamb prosto do gleby lub wód powierzchniowych nadal jest praktykowane. Teren powiatu nie stanowi wyjątku od tej niechlubnej reguły. Na zakończenie części naukowej słuchaczy zainteresował prof. dr hab. inż. Jacek Motyka z krakowskiego AGH z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, który przedstawił wpływ zatapiania kopalni rud cynku i ołowiu „Trzebionka”. Ten temat z pobliskiego Chrzanowa żywo dotyczy Olkusza i ewentualnego zamknięcia kopalni „Pomorzany”, o jakim mówi się przecież nie od dzisiaj.
Konferencję zakończyło wręczenie nagród w ramach drugiej edycji konkursu „Chrońmy zasoby wody”. Jego celem było uświadamianie zagrożeń będących skutkiem negatywnych działań człowieka na środowisko, uwrażliwienie na aktualne problemy dotyczące czystości wód i gleb, a także kształtowanie zachowań proekologicznych.
Podobnie jak w premierowej edycji konkursu, nagrody przyznano w czterech kategoriach wiekowych. Trafiły one do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, a także do gimnazjalistów. Pełna lista laureatów znajduje się poniżej.
Przedszkolaki:
1. Kalina Kałduńska i Jan Mularczyk (Miejskie Przedszkole w Bukownie)
2. Patryk Szot (Przedszkole w Bydlinie)
3. Kamil Pałka (Przedszkole w Chechle) i Dorota Kołodziejczyk (Miejskie Przedszkole w Bukownie)
Wyróżnienia: Fabian Dudek (Publiczne Przedszkole w Żuradzie), Pola Falkowska (ZSPI nr 1) i Alicja Kocjan (Przedszkole w Zedermanie)
Szkoły podstawowe klasy I-III:
1. Jagoda Ćwik (SP Zederman) i Bartosz Kudła (SP Braciejówka)
2. Kacper Biel (ZPS Krzykawa) i Maria Przybylska (SP 5 Olkusz)
3. Angelika Szczęsna (SP 2 Olkusz) i Kalina Solarz (SP 1 Olkusz)
Wyróżnienia: Lena Kubańska (SP 1 Olkusz), Juliusz Smętek (SP Chechło) i Maja Michalik (SP 1 Bukowno)
Szkoły podstawowe klasy IV-VI:
1. Wiktoria Koźbiał (SP 6 Olkusz) i Piotr Rawicki (SP Jaroszowiec)
2. Maria Mittmann (SP Osiek) i Wiktoria Latacz (SP Dłużec)
3. Natalia Adamczyk (SP 5 Olkusz) i Laura Dachowska (SP 6 Olkusz)
Wyróżnienie: Oskar Żurek (SP Osiek)
Klasa VII SP i gimnazjum:
1. Ewa Madejska (SP 6 Olkusz) i Emilia Węglarz (SP 4 Olkusz)
2. Oliwia Ubysz (SP 1 Olkusz), Jagoda Turska (SP 4 Olkusz) i Natalia Giermala (SP Chechło)
3. Kalina Podolska (SP 5 Olkusz), Kinga Filo (ZSPI 1 Olkusz) i Adam Chrobot (ZPS Podlipie)
Wyróżnienia: Łukasz Rolka (SP Bydlin), Patrycja Stach (SP Zederman) i Amelia Stawowy (SP 9 Olkusz).
{joomplu:75027}{joomplu:75044}{joomplu:75038}
Też się cieszę, że w Olkuszu woda jest bardzo droga!