flaga 1

Bolesław ponownie był organizatorem obchodów przypadającego na 2 maja Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W gminnym Parku przy Pomniku Wolności delegacje samorządów i instytucji złożyły kwiaty, przypomniano również historię i znaczenie biało-czerwonych barw.

Wzorem poprzednich obchodów, uroczystości podzielono na dwie części. W pierwszej – oficjalnej, w asyście Orkiestry Dętej Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” przedstawiciele różnych środowisk stanęli przy pomniku, oddając honory Polsce i poległym za kraj żołnierzom.

flaga 3

– Zgromadziliśmy się pod Pomnikiem Wolności, bo dostaliśmy zaproszenie. Zaprosiła nas Ojczyzna, która na karcie historii była obdarta z honoru, pozbawiona czci i wszystkiego co zwie się człowieczeństwem. Co roku stojąc tutaj razem z Wami, przypominam sobie lekcje historii i opowieści ludzi, którzy wciąż pamiętają czasy okupacji i momenty kiedy Polski nie było na mapie świata. Wtedy to symbole narodowe trzymano głęboko w szafach, a identyfikowanie się z nimi zagrożone było karą śmierci. Na szczęście te czasy dawno minęły i miejmy nadzieję, że już nigdy nie wrócą. Mamy jednak pewnego rodzaju obowiązek do spełnienia. Wychowanie młodego pokolenia, odpowiedzialnego za symbole narodowe – godło oraz flagę. Tylko wtedy to święto będziemy mogli obchodzić wspólnie już zawsze – mówił w trakcie swojego przemówienia Krzysztof Dudziński, wójt gminy Bolesław.

Podniosłą atmosferę wzmogło odegranie przez Orkiestrę Dętą Mazurka Dąbrowskiego, a uroczystościom towarzyszyły poczty sztandarowe. Po złożeniu kwiatów wszyscy zebrani przeszli do pobliskiego Dworu, gdzie w siedzibie Centrum Kultury z patriotycznym repertuarem wystąpił Chór Kantare, a organizatorzy częstowali wojskową grochówką.

flaga 2

Dzień Flagi Rzeczypospolitej obchodzimy w Polsce od 2004 roku. Święto ma propagować wiedzę na temat symboli narodowych zmieniających się na przestrzeni wieków. Data święta – 2 maja – nie jest przypadkowa. To właśnie tego dnia polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie zawiesili biało-czerwoną flagę zdobywając miasto. To wydarzenie z 1945 roku w znaczącym stopniu przyczyniło się do zakończenia II wojny światowej, nie tylko na terenach Polski, ale i w całej Europie.

flaga 4

{joomplu:85444}{joomplu:85483}{joomplu:85488}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze