Pod tym hasłem obchodzono Dzień Papieski, który od dziesięciu lat organizowany jest na terenie całej Polski w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tym roku uroczystości, połączone ze zbiórką pieniędzy na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, przypadły na dzień 10 października. Również w powiecie olkuskim miały one szczególny wymiar. Odprawiono uroczystą Mszę świętą, a także wysłuchano koncertu Siewców Lednicy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu.

Za odpowiedź na hasło tegorocznego Dnia Papieskiego możemy uznać wezwanie: Nie lękajcie się…. Wielokrotnie powtarzał je w czasie Mszy świętej, odprawianej w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, dziekan dekanatu olkuskiego ks. prałat Henryk Januchta. Kontynuację tego apelu stanowił koncert zespołu Siewcy Lednicy, który słynie z animowania corocznych spotkań młodzieży organizowanych przez o. Jana Górę nad jeziorem Lednica. Grupa muzyków stara się za pomocą żywej muzyki oraz prostych tekstów z Pisma Świętego dotrzeć do współczesnego człowieka, w szczególny sposób do młodego pokolenia. – Koncert Siewców Lednicy stanowił ucztę duchową. Osobiście jestem ubogacony wiarą płynącą z modlitwy, którą są słowa wyśpiewane przez zespół – podkreśla ks. Henryk Chmieła, proboszcz parafii św. Maksymiliana. Swoją muzyką potrafią ożywiać ludzi w różnym wieku, co było widoczne także podczas niedzielnego wieczoru, gdy wszyscy, od najmłodszych do najstarszych, tworzyli radosną atmosferę. – W czasie koncertu można było poczuć obecność Jana Pawła II: na twarzach, w spojrzeniach i uśmiechach ludzi – stwierdził Piotr „Żarówa” Ziemowski, członek Siewców Lednicy. 

Zespół występował w Olkuszu już po raz trzeci, jednak wcześniej ich koncerty odbywały się na Rynku. – Początkowo obawialiśmy się pogłosu w kościele. Możemy jednak stwierdzić, że wydarzył się cud za przyczyną Jana Pawła II, gdyż koncert przebiegał bez zastrzeżeń, również od strony technicznej. Panowała niezwykła atmosfera przy dźwiękach muzyki, które publiczność odbierała przede wszystkim sercem – podkreśla Marcin Pokusa, członek zespołu.
Honorowy patronat nad tegorocznymi obchodami Dnia Papieskiego w powiecie olkuskim objęli: poseł na Sejm RP Jacek Osuch, starosta olkuski Leszek Konarski oraz burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sluchacz
sluchacz
13 lat temu

http://przeglad.olkuski.pl/index.php/przeglad-tv/imprezy/1512-gwiazda-zapiewaa-dla-siebie

Idealny przykład.

Byłem tam i było naprawde świetnie. i pusto:D

Kopernik
Kopernik
13 lat temu

No już widzę jak sale mok-u wypełniają się po brzegi… było mi dane organizować ze 2 wydarzenia. Dobry repertuar, znane nazwiska, niedrogie bilety a ciężko było zapełnić połowę sali. Widać, że w Olkuszu jest zapotrzebowanie na operę czy operetkę, bo na tych imprezach jest ludzi full. Ale nie da się chyba co miesiąc zapraszać operetki, bo w końcu ludziom się zacznie to odbijać czkawką. Chyba, że się mylę???

Maniutek
Maniutek
13 lat temu

heh… jak tworzą MDK to zrobią jedną pokazówkę dla olkuskiej Elyty zaproszą jakąś gwiazdkę i na tym się skończy wykorzystanie olkuskich ośrodków kultury. Smutne ale prawdziwe… a przy niedużym nakładzie finansowym można by wypromować lokalnych artystów o których wiedzą nieliczni (ludzie określonego kręgu) a są naprawdę świetni. Lecz po co lepiej siedzieć i nic nie robić. Może kandydaci na urząd Burmistrza coś zaproponują związanego z kulturą by Olkusz nie tkwił w kulturalnej stagnacji? a jego życie ograniczało się do warsztatów rysunku itp w MDK?

Tomaszko
Tomaszko
13 lat temu

Bylem ale to są jednorazowe wyskoki 3 koncerty na rok w takim mieście jak Olkusz?
Z dwoma dużymi salami do wykorzystania. Wiem powiecie że wyremontują MDK i coś się będzie działo. Choć przez lata był jeden koncert lub kabaret na rok. Olkuskie ośrodki kultury są niewykorzystane, nic się w nich nie dzieje a powinny tętnić życiem. Nie jest wielkim trudem zaprosić czy to SDM, Michała Bajora, Czerwony Tulipan czy nawet Grzegorza Turnała. Wystarczy spojrzeć na ich trasy koncertowe są wolne terminy a Olkusz nie potrafi ich zaprosić. Na pewno na ich koncertach sale były by pełne. Miałem przyjemność być na koncercie SDM w Mysłowicach koncert jak nigdy bilet 30zł za 3 godzinne szoł. Wystarczy tylko chcieć poszukać i zrobić kilka telefonów, a nie robić premierę filmu gdy każdy ma go już na DVD. A tu widzimy jak księża w kościele Maksymiliana są w stanie zaprosić zespół Siewcy Lednicy i to w najbardziej obleganym dla nich terminie czyli w Dzień Papieski. Czyli da sie tylko trzeba chcieć

olkusiak
olkusiak
13 lat temu

A na dniach organowych nie byłeś ? Będzie też podobno jakiś międzynarodowy super koncert w Dobrym Pasterzu za 2 tygodnie

Tomaszko
Tomaszko
13 lat temu

Fajnie że w Olkuszu był zorganizowany taki koncert Szkoda że ten słabo rozpropagowany by ludzie mogli na niego przyjść. Swoją drogą jest to jeden z niewielu ciekawych koncertów w tym roku w Olkuszu o ile nawet nie jedyny. Ehh… kultura w naszym mieście się rozwija lub raczej jej brak się pogłębia się pogłębia…