flaga boleslaw1

2 maja w Bolesławiu po raz kolejny obchodzono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu o biało-czerwonych barwach w gminnym Parku mówiło się dużo i głośno.

Uroczystości podzielono na dwie części. W pierwszej – tej oficjalnej, przy Pomniku Wolności delegacje różnych środowisk w asyście Orkiestry Dętej Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” złożyły pamiątkowe kwiaty. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień i odwołań do wartości patriotycznych. – W tym wyjątkowym dniu powinniśmy na nowo odkryć sens bohaterstwa – mówił wójt Bolesławia, Krzysztof Dudziński.

flaga boleslaw2

Specjalny list na tę okazję wystosował nawet Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, który przypomniał, że rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – To szczególny czas dla nas wszystkich. Dziś, w Dniu Flagi coraz wyraźniej uświadamiamy sobie, jak wielką wartość stanowi narodowa tożsamość i niepodległe państwo. Z roku na rok coraz więcej z nas wywiesza w oknach swoich domów biało-czerwone barwy – zaznaczył marszałek Krupa.

Warto przypomnieć, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej jest świętem obchodzonym w Polsce od czternastu lat na mocy ustawy Sejmu RP z 20 lutego 2004 roku. Ma ono propagować wiedzę na temat symbolów narodowych zmieniających się na przestrzeni wieków. Data święta, a więc 2 maja nie jest przypadkowa. To właśnie tego dnia polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie zawiesili biało-czerwoną flagę zdobywając miasto i w znacznym stopniu przyczyniając się do zakończenia w Europie II wojny światowej.

Druga część bolesławskich obchodów Dnia Flagi przeniosła się do siedziby Centrum Kultury. W zabytkowym Dworze odbyła się wystawa banknotów XX wieku, koncert pieśni patriotycznych dały członkinie Chóru Kantare, a organizatorzy uroczystości częstowali mieszkańców i zaproszonych gości żołnierską grochówką.

flaga boleslaw3

{joomplu:76139}{joomplu:76181}{joomplu:76136}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze