marsz Kopiowanie

11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości, jedną z najważniejszych uroczystości państwowych w Polsce. Wielu wolbromian przyłączyło się do wspólnej modlitwy za ojczyznę, a potem manifestowało patriotyzm przy tablicy poświęconej marszałkowi Piłsudskiemu. W tym roku okolicznościowych imprez było więcej.

Dla wielu Polaków 11 listopada to dzień zadumy nad historią i okazja do wyrażenia uczuć patriotycznych. Odbywają się wiece i marsze, specjalne wydarzenia sportowe i kulturalne. Powinno to być to radosne święto, które przypomina o tym, że wolność jest wartością najwyższą, ale nie jest dobrem danym raz na zawsze. O patriotyzmie i przywilejach, ale także obowiązkach wynikających z życia w wolnej ojczyźnie przypominał w wygłoszonym podczas mszy św. za ojczyznę proboszcz parafii św. Katarzyny w Wolbromiu ks. Zbigniew Luty. Przywołując tekst jakże symbolicznej i wciąż aktualnej pieśni Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. 

Ks. Luty przekonywał, że  naszych problemów nie rozwiąże żadna partia, ani system.  – Każdy powinien popatrzeć  na siebie… jak realizujemy swoje zadania: władza i obywatele, pracodawcy i pracownicy, uczniowie i nauczyciele…  Im nas więcej stanie na wysokości zadania, im więcej będzie uczciwych, porządnych ludzi, tym  lepiej będziemy się mieli, jako poszczególne jednostki i cały naród. 
– Szanując ten wielki dar wolności, dbajmy o niego wszyscy! Codzienną pracą, szacunkiem do innych, uczciwością… – apelował kapłan do licznie zgromadzonych w świątyni przedstawicieli lokalnego środowiska i przybyłych gości.

11przemówienie Kopiowanie

W podobnym tonie przemawiał chwilę później do licznie zebranych mieszkańców Ziemi Wolbromskiej pod tablicą poświęconą pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego burmistrz Adam Zielnik, a potem przybyli na uroczystość goście: posłanka Lidia Gądek oraz przyszły wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Oficjalne uroczystości, które uświetniła orkiestra OSP z Sulisławic pod batutą Tadeusza Mąki oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klasy mundurowej wolbromskiego Zespołu Szkół, zakończono złożeniem kwiatów pod tablicą oraz w innych miejscach Pamięci Narodowej.

11kombatanci Kopiowanie

11tłum Kopiowanie

Nie były to jednak jedyne imprezy zorganizowane w gminie Wolbrom z okazji obchodzonego 11 listopada święta. Bardzo aktywnie działający amatorski klub biegowy WOLBROM TEAM zaprosił swoich członków do udziału w specjalnym biegu niepodległościowym. Z wolbromskiego rynku w kierunku Bydlina wybiegła kilkuosobowa grupa, do której z każdym kilometrem dołączały kolejne osoby. Na końcowym odcinku trasy biegło ponad 56 osób.
– Wspólnym biegiem z flagami i w biało – czerwonych barwach upamiętniliśmy wydarzenia sprzed 97 lat. Szczególnym miejscem okazał się pomnik w Załężu, gdzie wspominaliśmy wydarzenia Wielkiej Wojny, która rozgrywała się też na naszym terenie – opowiada Robert Skomro, prezes klubu.

11bieg Kopiowanie

W Załężu, w godzinach popołudniowych odbyła się też specjalna lekcja historii dla mieszkańców, zorganizowana przez lokalnego radnego i pasjonata historii Leszka Sikorę, z udziałem członków olkuskiego Klubu Historycznego im. AK, działającego przy IV LO oraz żyjących jeszcze świadków wydarzeń, jakie miały miejsce w czasach okupacji hitlerowskiej. O działaniach partyzanckiego oddziału „Hardego” opowiadali bardzo licznie przybyłym mieszkańcom wsi prelegenci: Michał Masłowski i Konrad Kulig. Pełne emocji spotkanie urozmaiciły nie tylko wspomnienia świadków dramatycznych wydarzeń z lat 1943 i 1944, które miały miejsce w Załężu i okolicy, ale także możliwość obejrzenia z bliska kolekcji artefaktów historycznych zgromadzonych przez Mateusza Kamionkę oraz elementów militarnych, którymi dysponuje klub historyczny. Na koniec niezawodne panie z KGW w Załężu częstowały gości pyszną grochówką.  – Bardzo cieszę się z frekwencji i z tego, że nie zabrakło wśród nas dzieci i młodzieży – nie krył zadowolenia organizator drugiej już lekcji zorganizowanej we wsi z okazji narodowego święta.

11spotkanie

11klub

11zał

Na premierową prezentację pięknego patriotycznego przedstawienia taneczno-muzycznego zaprosił wolbromską publiczność do Domy Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”. Multimedialne widowisko, w którym połączono obraz, ogień, śpiew, światło, dźwięk, taniec oraz muzykę Krzesimira Dębskiego, Fryderyka Chopina, Edwarda Griega, zespołu „Jar”, czyli elementy nowego widowiska pt. „Słowiański ogień” porwały i zauroczyły widownię, dając jeszcze inny rodzaj współuczestnictwa w narodowym świętowaniu.

koncert wolbromiacy Kopiowanie

Polskie obchody Narodowego Święta Niepodległości zwykle zdominowane są jesienną zadumą nad wieloma trudnymi doświadczeniami naszej Ojczyzny. Coraz częściej jednak – nie zapominając o tym, co tragiczne, staramy się wplatać w obchody elementy radosne. I słusznie, bo wspólne radosne celebrowanie święta wolności powinno budować narodowe więzi, zachęcać do pogłębiania patriotycznych uczuć, ale i łączyć doświadczenia wielu pokoleń, także tych najmłodszych Polaków, którzy mają szczęście żyć w wolnej Polsce i nie zawsze rozumieją posępny patos tradycyjnych obchodów.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze