budowlanka 1

W tym roku Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej zwany potocznie „Budowlanką” obchodzi 45-lecie istnienia na edukacyjnej mapie Olkusza. Z tej okazji w Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala, która była okazją do wspomnień i prezentacji naukowego oraz zawodowego dorobku placówki.

Szafirowy Jubileusz ściągnął na ul. Nullo wielu gości, w tym także także liczne grono absolwentów. Obchody jubileuszu rozpoczęła msza święta odprawiona w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, sprawowanej w intencji społeczności szkolnej. Dalsza część uroczystości miała miejsce w Domu Kultury, gdzie nie mogło zabraknąć gratulacji i życzeń kolejnych rocznic popartych sukcesami wychowanków.

Podczas środowego jubileuszu wspominano ostatnie pięć lat po rubinowej rocznicy, które dla „Budowlanki” były bardzo aktywne. W 2012 roku w ZS Nr 4 otwarto pracownię konsumencko-hotelarską, a szkoła w małopolskim konkursie „Mam zawód Mam Fantazję” w branży budowlanej zajęła I miejsce. Rok później placówka przystąpiła do Programu Erasmus+ realizującego praktyki zagraniczne, a kolejna sala lekcyjna została przystosowana do pracowni techniczno-materiałoznawczej. W 2014 roku miała miejsce adaptacja następnych pomieszczeń warsztatowych dla zawodów budowlanych, a w kolejnych miesiącach uruchomiono nowy kierunek – technik żywienia i usług gastronomicznych. Od 2016 r. uczniowie „Budowlanki” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój PO WER mają możliwość odbywania zagranicznych stażów w Niemczech i Grecji, a szkoła prowadzi zajęcia w profesjonalnej pracowni gastronomicznej. Przed rokiem w ZS Nr 4 utworzono Branżową Szkołę I Stopnia, a przy budynku powstało nowoczesne boisko sportowe. Ostatnie miesiące w „Budowlance” upłynęły natomiast pod znakiem nawiązania współpracy z Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach i Wyższą Szkołą Medyczną.

budowlanka 3

Ponadto szkoła swoim wychowankom zapewnia miesięczne praktyki w Turyngii – w ramach wspomnianego już projektu unijnego PO WER, wielodniowe staże w greckich hotelach dla pełnoletnich uczniów i absolwentów technikum hotelarstwa oraz technikum żywienia i usług gastronomicznych, jak również kursy i szkolenia nadające kwalifikacje oraz podnoszące kompetencje w ramach projektu „Inwestujemy w zawodowców. Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce.

Misją „Budowlanki” jest nie tylko kształcenie, ale także wychowywanie młodego pokolenia dlatego też oprócz zróżnicowanej oferty naukowej szkoła proponuje swoim uczniom uczestnictwo w wielu programach i działaniach społecznych. W ZS Nr 4 mocno rozwinął się wolontariat, a przyszli mistrzowie w swoim fachu szlifują swoje umiejętności przy pracach społecznych, remontując m.in. Klub Przyjaźń na os. Pakuska.

Hasłem jubileuszu była sentencja „Charyzmą naszych działań tworzymy lepszy świat”. I trudno się z nią nie zgodzić…

budowlanka 2

{joomplu:75425}{joomplu:75418}{joomplu:75389}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Czytenik
Czytenik
4 lat temu

Pan Kubiczek jest najsłabszym dziennikarzem Przegladu Olkuskiego .Panie Krawczyk dlaczego pan likwiduje ten wpis jest pan nieuczciwy .

Lukas1
Lukas1
4 lat temu

Wspaniała, spektakularna uroczystość 🙂 Wystąpienia zaproszonych gości mogły być lepsze!

Absolwent
Absolwent
4 lat temu

Bardzo słabe wystąpienie na jubileuszu 45-lecia Budowlanki pana Pawła Piasnego .

Ernest
Ernest
4 lat temu

Szkoda, że przy takiej okazji nie wspomniano o tych, którzy faktycznie powinni być wyróżnieni i mają zasługi przy powstaniu tej szkoły. Miód spija kto inny, dlatego już wiem dlaczego pszczelarstwo jest tak ulubione. Może jest jeszcze czas, aby naprawić ten błąd.

LMK
LMK
4 lat temu

Bardzo się cieszę, że było mi dane uczęszczać do tej szkoły. Pozdrawiam 🙂