impresje

Małopolskie Impresje Poetyckie Osób Niepełnosprawnych to bardzo szczególny projekt realizowany w Wolbromiu z inicjatywy kierownika WTZ w Lgocie Wolbromskiej – prywatnie również poety, Sebastiana Sierki. To niezwykłe spotkanie z wrażliwością na sztukę poetycką osób z różnymi niepełnosprawnościami zazwyczaj wywołuje wśród widowni wiele wzruszeń, ale także podziwu dla prezentujących swoje umiejętności wyjątkowych recytatorów.

Tegoroczna, już szósta edycja wydarzenia zgromadziła w gościnnych murach wolbromskiego Domu Kultury przedstawicieli 22 ośrodków, zajmujących się rehabilitacją osób niepełnosprawnych. W tym roku recytatorzy prezentowali twórczość polskich noblistów: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza oraz Zbigniewa Herberta, który został ogłoszony patronem roku 2018.

Małopolskie Impresje Poetyckie Osób Niepełnosprawnych to okazja do zetknięcia się z wyjątkową wrażliwością osób dotkniętych przez los niepełnosprawnością. Wychodząc na scenę, interpretatorzy wybranych przez siebie utworów poetyckich pokonują nie tylko zwykłą, towarzyszącą publicznemu występowi tremę, ale przede wszystkim  własne ograniczenia, z którymi radzą sobie z nadzwyczajną mocą. Chociaż ich prezentacje oceniane są przez jury, które wyłania zwycięzców, to głównym celem konkursu nie jest współzawodnictwo, ale przede wszystkim stymulowanie aktywności osób niepełnosprawnych i stworzenie im możliwości uczestnictwa w kulturze. Jest to również piękna okazja do integracji miłośników poezji z różnych środowisk, w tym osób niepełnosprawnych.

W tym roku, podobnie jak w czasie edycji poprzednich na widowni zasiadło wielu zacnych gości, a wśród nich przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych instytucji. Tradycyjnie już atmosfera tegorocznego poetyckiego spotkania była niezwykle wzruszająca, a jury w składzie: nauczycielka języka polskiego Marida Zoń, poeta Jakub Kornhauser, który zaszczycił Wolbrom swoją obecnością już po raz drugi oraz przedstawicielka olkuskiej biblioteki Halina Świtlicka, wybierając najlepszych, stanęło jak zwykle przed bardzo trudnym zadaniem.

Ostatecznie laury za pierwsze miejsce otrzymał  Grzegorz Stachowicz, reprezentujący WTZ Rzędowice, II miejsce zajęła Anastazja Dybkowska z ŚDS w Wolbromiu, a III – Bartłomiej Rams, podopieczny OREW Wolbrom. Przyznano też wyróżnienia, które otrzymali Krystyna Nosel z DPS w Olkuszu, Arkadiusz Jastrzębski z WTZ Radwanowice oraz Dariusz Słonina z ŚDS w Bochni.

{joomplu:75552}{joomplu:75528}{joomplu:75510}

 

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
2 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
olapoeta Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ola
ola

Naprawdę fajna impreza. To trzeba zobaczyć!!!
Pozdrawiam organizatora.
Ola z WTZ

poeta
poeta

Pan dr Jakub Kornhauser zaszczycił Wolbrom swoją obecnością już po raz trzeci. 😉