rock 1

Jak co roku pierwszy dzień maja w MOK-u upłynął pod znakiem mocnego brzmienia. Olkuskie Rockowisko ściąga coraz większą publiczność oraz wykonawców z różnych stron Polski. Tym razem do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba 70 zespołów. W festiwalu udział wzięło 10 z nich. Jednogłośnie wygrało Black Radio z Łodzi, natomiast najlepszą miejscową kapelą okrzyknięto Hurrockaine.

Zwycięzcy Rockowiska 2016 – Black Radio pochodzą z Łodzi i grają od 2008 roku. Formację tworzy pięciu muzyków-pasjonatów: Franciszek Stępień (gitara), Szymon Płaska (perkusja), Kamil Biadała (gitara basowa), Kuba Kubiak (gitara) oraz Dawid Wajszczyk (gitara, wokal). Ich twórczość najlepiej oddają słowa: „Szybki, melodyjny rock’n’roll, lekko inspirowany twórczością Foo Fighters i Kings of Leon, czyli wybuchowa mieszanka koncertowa”. Przed dwoma laty w czerwcu Black Radio wydało debiutancki album „Gasoline Planet”. Na swoim koncie triumfatorzy olkuskiego Rockowiska mają już zwycięstwa w innych podobnych przeglądach w białoruskim Mińsku, czy Piotrkowie Trybunalskim. Dodatkowo łodzianie w 2014 r. zdobyli wyróżnienie na festiwalu w Jarocinie, a rok później zagrali też na Przystanku Woodstock. Niektórzy zespół Black Radio będą także pamiętać z IX edycji muzycznego show „Must Be The Music”. Obecnie najważniejszą rzeczą dla zespołu są występy sceniczne, bowiem materiał na drugi autorski krążek powstaje z inspiracji emocjami towarzyszącymi koncertowaniu.

Jurorzy w składzie: Ireneusz Dańca (dziennikarz), Andrzej Kusza (wokalista) i Jarosław Wilkosz (muzyk) jednogłośnie wskazali Black Radio na zwycięzcę tegorocznej edycji Rockowiska. Eksperci nie mieli również wątpliwości przy wyborze najlepszej olkuskiej kapeli, która wzorem ubiegłych lat odwiedzi Schwalbach i zagra tam na bliźniaczym do olkuskiego festiwalu. Wyjazd do Niemiec czeka zespół Hurrockaine. W niedzielę na scenie MOK wystąpili jako ostatni, ale mimo to dali się najmocniej zapamiętać. Paulina Magdalena Mazur (wokal, flet poprzeczny), Christian „Krychu” Książek (wokal wspierający, gitara basowa), Marcin „Skip” Skipiała (gitara), Paweł Baldy (gitara) i Jakub Galwas (perkusja) – to członkowie Hurrockaine. Zespół powstał w 2012 r. z inicjatywy Pauliny i Christiana. Mówią o sobie: „Gramy muzykę zdecydowanie rockową, wpadającą w cięższe brzmienia, jednak na nasze kompozycje wpływają przeróżne style muzyczne. Nie ograniczamy się w żaden sposób, kładziemy nacisk zarówno na ciężar riffów, jak i rozbudowaną melodykę, harmonię i osobiste teksty. Naszym znakiem rozpoznawczym jest niecodzienny dla muzyki rockowej flet poprzeczny w roli pełnoprawnego instrumentu, równorzędnego gitarom”.

rock 2

Stawkę tegorocznego Rockowiska uzupełniły występy formacji: Lingam Divorce z Olkusza, Binder z Katowic, Navigator z Raszyna, Spring Rolls z Lublina, Rastafajrant z Cieszyna i Trafiłem na Owczarnię ze Sławkowa. Ten ostatni zespół udział w Rockowisku 2016 zawdzięcza zwycięstwu w głosowaniu internetowym.

Na zakończenie części konkursowej koncert dał zespół z zaprzyjaźnionego Rock Club Schwalbach – Mind Blowing. Alina (wokal), Henrik (gitara basowa, wokal), Sebastian (gitara), Tim (gitara) i Manu (Perkusja) grają razem od czterech lat. Inspirują się na Paramore, All Time Low, czy Tonight Alive. Pomimo krótkiego stażu na scenie, mają na swoim koncie kilka osiągnięć. Te najważniejsze to 3. miejsce w prestiżowym konkursie Open Dooors Festival oraz koncerty w Hessentag, we Frankfurcie, w USA i Benzin. W 2014r. Mind Blowing wydał EP pt.: „Moment of Romantics”. Niemieccy muzycy młodego pokolenia w Olkuszu zagrali także dzień wcześniej, na scenie plenerowej w Baszcie. Jak sami przyznali, pobyt w Srebrnym Mieście będą wspominać jeszcze długo i na pewno do nas wrócą.

Kolejne Rockowisko już za rok, tradycyjnie 1 maja. – Dziękujemy wszystkim za obecność i dobrą muzykę. Do zobaczenia! – mówiła na zakończenie Beata Soboń, dyrektor MOK w Olkuszu.

rock 3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mariola
mariola
6 lat temu

super 😆

marian Skolimowski
marian Skolimowski
6 lat temu

😀 super