wystawa tajemnice czarnego ladu

Od minionego weekendu w Pawilonie Wystawienniczym MOK przy ul. Szpitalnej 32 oglądać można wystawę pt. ” Tajemnice Czarnego Lądu”. Są na niej prezentowane eksponaty oraz fotografie z kolekcji dr hab. Franciszka Józefa Lisa, przekazane olkuskiemu Muzeum Afrykanistycznemu. Ofiarowane olkuskiemu Muzeum Afrykanistycznemu eksponaty z Republiki Nigru wykonane zostały przez członków plemion Hausa, Tuaregów oraz Fula. Z kolei część pochodząca z Afryki Środkowej – Republiki Zambii oraz Demokratycznej Republiki Kongo, to dzieła Buszongo, Chokwe oraz Bembe. W skład darowizny Franciszka Józefa Lisa wchodzą: przedmioty codziennego użytku, elementy strojów, broń, maski, figurki afrykańskich bóstw, a także liczna kolekcja slajdów, z których wykonano fotografie na wystawę.

Dodatkową atrakcją otwarcia wystawy „Tajemnice Czarnego Lądu” były warsztaty bębniarskie oraz zajęcia plastyczne przygotowane z myślą o najmłodszych zwiedzających. Wystawa prezentowana będzie w pawilonie przy ul. Szpitalnej 32 do 30 sierpnia 2013 roku. Serdecznie zachęcamy do jej obejrzenia.

 

Dr hab. Franciszek Józef Lis urodził się 18 marca 1934 r. w Bliżycach (okolice Zawiercia). Był geologiem, specjalistą geochemii złóż surowców mineralnych oraz geochemii środowiska przyrodniczego. W latach 1952-1957 studiował na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat był pracownikiem naukowym Instytutu Geologii w Warszawie. Miał w dorobku liczne publikacje naukowe z zakresu geologii. W latach ’70 i ’80 XX wieku brał udział w dwóch wyprawach naukowych do Afryki. Bezpośredni kontakt z kulturą Czarnego Lądu miał decydujący wpływ na kolekcjonerską pasję naukowca. Dr hab. Franciszek Józef Lis zmarł 9 lutego 2009 r. w Warszawie.

wystawa tajemnice czarnego ladu1

wystawa tajemnice czarnego ladu2

wystawa tajemnice czarnego ladu3

wystawa tajemnice czarnego ladu4

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze