slawkowska 1

Rozpoczęła się wycinka drzew między blokami na ul. Sławkowskiej. Działanie pracowników Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Olkuszu nie jest jednak przypadkowe, bowiem wiosną powstanie tam parking. Dotąd swoje samochody mieszkańcy zostawiali gdzie popadnie – na terenach zielonych i z dala od swoich mieszkań. Gdy jedni się cieszą, z drugiej strony napływają głosy sprzeciwu.

– Wycinają drzewa bez naszej wiedzy. Nikt nie patrzy czy są one zdrowe, czy chore. Idą za koleją. Ile takie drzewo musi rosnąć, aby osiągnąć takie rozmiary! Były na nich karmniki dla ptaków, a teraz nasze osiedle staje się łyse – mówią zdegustowani przebiegiem wycinki przedstawiciele mieszkańców. Wśród spotkanych na miejscu wycinki osób dało się jednak usłyszeć także pochlebne opinie o prowadzonych pracach. – W końcu będzie gdzie zaparkować. Wiem, że osobom starszym, które żyją tutaj od wielu lat, inwestycja się nie podoba, ale proszę mi wierzyć, parking i wymiana chodnika są tutaj niezbędne – przekonuje inny mieszkaniec.

Prace związane z wycinką drzew niezbędną do rozpoczęcia budowy parkingu ruszyły z początkiem tygodnia. Mają zakończyć się na dniach. W sumie do wycięcia przewidziano 45 drzew, które wiosną zostaną zastąpione nowymi. Nasadzenie będzie obejmowało 90 drzewek w myśl zasady dwa nowe za jedno wycięte. Większość drzew znajduje się na terenie należącym do Urzędu Miasta i Gminy, a także do księży. Pozwolenie na prowadzenie prac wydał Wydział Ochrony Środowiska. Zgoda na wycinkę dotyczy też tych roślin, które rosną na terenie Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zarzuty wysuwane przez mieszkańców o samowolce są więc nieprawdziwe.

slawkowska3

 – Wycinka drzew jest w pełni poparta odpowiednią dokumentacją. To kolejny etap inwestycji, która ma na celu budowę parkingu i odnowienie zniszczonego już chodnika – mówi Bożena Kłóapcińska z PGiK.

Słowa te potwierdza również Artur Kocjan, Naczelnik Wydziału Drogowego. – Temat stworzenia między blokami na ul. Sławkowskiej miejsc parkingowych ciągnie się już od kilku lat. Inwestycja została wstrzymana choćby w wyniku niedotrzymania terminów przez projektanta. Obecnie do maja przyszłego roku ma powstać nowy projekt, a jeszcze przed wakacjami ruszymy z budową – twierdzi urzędnik.

W Wydziale Drogowym pokryły się też informacje dotyczące ilości wycinanych drzew. Pod sekatory pójdzie również 75 metrów kwadratowych krzewów, wśród nich żywopłot, bez czarny i jaśminowiec. W miejsce wyciętych roślin pojawią się inne estetyczne drzewa i krzewy. Oprócz nich na terenie blokowiska powstanie 66 miejsc parkingowych oraz nowy chodnik, co znacznie ułatwi życie mieszkańcom. Zdaniem urzędników i przedstawicieli Wspólnoty Mieszkaniowej, na Sławkowskiej ma być na miarę XXI wieku.

Realizacja inwestycji, która w pierwotnym planie miała być dwukrotnie większa (zgody na pojemniejszy parking nie wyrazili mieszkańcy) będzie w 2016 r. kosztowała 195 tysięcy złotych. Kwota ta obejmuje także budowę kanalizacji ściekowej od ul. Sławkowskiej do ul. Jana Kantego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w przyszłym roku zapomniana nieco do tej pory część osiedla Śródmieście zyska nowe oblicze.

slawkowska 2

 

5
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
5 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
drwalStefan uczestnik WigpavvprowincjaWładek Książek Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Władek Książek
Władek Książek

GDZIE? jest strona z WIGILII naszego ukochanego katolika PIŚNIKOWA.

prowincja
prowincja

Kiedy parkingi przy ul. Żeromskiego? Ludzie zostawiają auta gdzie popadnie.

pavv
pavv

Z tego co widzę to większość tych drzew była większa od bloków więc raczej stanowiły zagrożenie i zasłaniały światło niż były atrakcją. Kilkadziesiąt lat temu sadzono drzewa na osiedlach nie myśląc o tym jak one będą wyglądały za 20 czy 30 lat i oto efekt.

Stefan uczestnik Wig
Stefan uczestnik Wig

[quote name=”Władek Książek”]GDZIE? jest strona z WIGILII naszego ukochanego katolika PIŚNIKOWA.[/quote]
DAWAĆ STRONĘ WIGILII I NIE OCIĄGAĆ SIĘ .JAK ZOBACZĄ POPRZEDNI TOWARZYSZE JAKI TO TOWARZYSZ PIAŚNIKOW KATOLIK TO CHYBA ZAWAŁU DOSTANĄ.

drwal
drwal

[quote name=”pavv”]Z tego co widzę to większość tych drzew była większa od bloków więc raczej stanowiły zagrożenie i zasłaniały światło niż były atrakcją. Kilkadziesiąt lat temu sadzono drzewa na osiedlach nie myśląc o tym jak one będą wyglądały za 20 czy 30 lat i oto efekt.[/quote]
”pavv” zamów ks. proboszcza z RODAK poświęci Ci te drzewa i odprawi co ochota Mszę Świętą.Niektóre(nie wszystkie) drzewa widać już były bardzo niebezpieczne bo spróchniałe.