krew 1

W sobotnie popołudnie w Klubie „Przyjaźń” na os. Pakuska odbyło się coroczne spotkanie Honorowych Krwiodawców i Członków Klubu HDK PCK. Termin wydarzenia nie był przypadkowy, bowiem od 22 do 26 listopada w Polsce przypada Tydzień Honorowego Krwiodawstwa.

Jest to święto poświęcone osobom zaangażowanym w systematyczne oddawanie krwi, czyli jednoczesne ratowanie zdrowia i życia innych osób. Akcja ma również na celu nagłośnić potrzebę oddawania płynu życia, a także promowanie postaw dawców. Ci, którzy w minionych miesiącach najmocniej przysłużyli się dla potrzeb Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, zostali wyróżnieni.

Zazwyczaj krwiodawcy są anonimowymi bohaterami, dlatego chociaż raz w roku warto im się przyjrzeć z bliska i pogratulować. Lista darczyńców była długa. Począwszy od przedstawicieli niemal wszystkich gmin powiatu olkuskiego (z wyłączeniem Bolesławia), po prywatnych przedsiębiorców. Krwiodawcy należą do organizacji non profit, a więc środki na organizację podobnych imprez oraz przekazywane upominki pozyskują z zewnątrz.

O znaczeniu krwiodawców oraz ich postawach godnych naśladowania mówił m.in. burmistrz Wolbromia Adam Zielnik. Prezesowi Klubu HDK przy Zarządzie Rejonowym PCK w Olkuszu Andrzejowi Smuczowi wręczył okolicznościową statuetkę oraz list gratulacyjny. Włodarz sąsiedniej gminy zapewnił o swoim pełnym poparciu dla krwiodawców i dla akcji zbierania krwi na terenie zarządzanego przez siebie miasta.

krew 2

Gminę Olkusz pod nieobecność burmistrza reprezentował radny miejski Janusz Dudkiewicz. Z jego strony pod adresem krwiodawców także popłynęło wiele ciepłych słów uznania. Bohaterem bowiem zostaje się po cichu, bez zbędnych komentarzy i z dala od błysku fleszy. Najczęściej w gabinecie lekarskim, bądź w mobilnych punktach poboru krwi. Każda dawka życiodajnego płynu to pewność uratowania życia bliźniego, a to największa nagroda za poświęcenie. – Z krwiodawstwem często bywa tak, że decydują się na niego całe rodziny – od dziadków, po wnuków i to jest w tym najpiękniejsze. Radość z pomocy innym przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. To pewność, że idea oddawania krwi będzie kontynuowana także w następnych latach – zaznacza Angelika Cieślik, Prezes Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Olkuszu.

Jak pokazują lokalne statystyki, honorowych krwiodawców wciąż przybywa. W gminie Olkusz najnowszym z największych klubów krwiodawców jest ten w Gorenicach, założony przez tamtejszych strażaków OSP. – Nie trzeba było długo przekonywać chłopaków. Strażak wie, co jest priorytetem w jego pracy. Gaszenie pożarów to nie wszystko. Ludzkie życie ratować można przecież na różne sposoby – mówił Bartosz Piasny z działającego przy jednostce pożarniczej w Gorenicach Klubu „Strażak” Honorowych Dawców Krwi.

Nie tylko mundurowi, ale także studenci, pracownicy produkcji, kierowcy, sklepikarze, urzędnicy oraz artyści – lista krwiodawców w samym Olkuszu i całym powiecie jest długa. Szkoda tylko, że tuż przed setną rocznicą PCK w Srebrnym Mieście pozbawiono krwiodawców miejsca, gdzie niemal w każdej chwili mogli odpowiedzieć na apel dotyczący kończących się zapasów krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Krakowie. Pomimo problemów, dawcy nieźle sobie radzą, korzystając z uprzejmości władz Wolbromia, a także mobilnych i tymczasowych punktów poboru krwi, jak chociażby tym w olkuskim starostwie.

Tyle o idei i codzienności krwiodawców. Teraz warto pochylić się nad nagrodzonymi. Tych było wielu, choć nie wszyscy dotarli na sobotnie spotkanie. W pierwszej kolejności rozdano legitymacje członkowskie Klubu HDK wraz z odznaczeniami. Zasłużonym i Honorowym Dawcom przyznano także srebrne sygnety i bransolety z wygrawerowaną grupą krwi, a także puchary i pamiątkowe dyplomy.

krew 3

W uroczystościach oprócz przedstawicieli olkuskiego PCK i HDK wzięły również udział reprezentantki Oddziału Okręgowego PCK Kraków oraz Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: Małgorzata Pyka i Edyta Morozewicz.

Na zakończenie spotkania jego uczestnicy zostali zaproszeni na skromny bankiet. W międzyczasie odbyła się również licytacja rzeczy podarowanych przez sympatyków PCK i HDK. Zebrane podczas aukcji środki pomogą w zakupie nowego sztandaru dla Zarządu olkuskiego PCK, który w przyszłym roku będzie obchodził swój setny jubileusz istnienia.

{joomplu:73193}{joomplu:73194}{joomplu:73177}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze