W sobotę, 15 października, w bukowieńskim MOK-u Uniwersytet Juniora zainaugurował rok akademicki 2016/2017. Rozbudzanie naturalnej ciekawości dziecka, rozwijanie dziecięcej wyobraźni, pokazywanie, jak w niekonwencjonalny sposób poznawać otaczający świat – oto idee, które przyświecały jego powstaniu. Zabiegano o to przez dwa lata i wreszcie się udało!
– Witam was w murach tego uniwersytetu – powiedział do zebranych na sali małych studentów gospodarz miasta Mirosław Gajdziszewski. – Te studia traktujcie trochę z przymrużeniem oka, bardziej jako zabawę, spotkania towarzyskie niż wielką naukę – zwrócił się do przejętych małych słuchaczy burmistrz.
Po przywitaniu gości przez dyrektor MOK-u Anetę Nielabę na scenie uroczyście podpisano porozumienie pomiędzy bukowieńskim MOK-iem i Centrum Języków Obcych Impuls w Olkuszu, reprezentowanym przez dyrektor Tatianę Redel. Na jego mocy obie instytucje będą partnerami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie bukowieńskiego Uniwersytetu Juniora. Głównym punktem uroczystości było pasowanie na studenta, które wzbudziło wśród małych miłośników wiedzy mnóstwo radości. Dzieci otrzymały też certyfikaty uczestnictwa, symbolizujące wiedzę jabłka oraz drobne upominki.
Po części oficjalnej mali studenci wzięli udział w pierwszym wykładzie, pt. „Chemia była, jest i będzie wszędzie” oraz w tematycznych warsztatach. Zajęcia prowadzili członkowie Koła Chemicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wraz z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Olkuszu będzie współpracował z inicjatorami projektu.
Otwarty właśnie Uniwersytet Juniora liczy 45 uczestników w wieku od 6 do 12 lat. Od października do czerwca będą oni zgłębiać tajniki wiedzy z zakresu chemii i fizyki. Organizatorzy zapowiedzieli ciekawe wykłady, warsztaty oraz wycieczki. Zajęcia są przewidziane raz w miesiącu.
Oczywiste jest, że inicjatywa MOK-u i Centrum Języków Obcych Impuls nie zastąpi tradycyjnej szkoły, ale z pewnością dostarczy wszystkim uczestnikom zajęć dużej porcji wiedzy i dobrej zabawy.
Już w sobotę dzieci były świadkami wielu ciekawych doświadczeń chemicznych (m.in. tworzenia rdzy, zamrażania ciekłym azotem kwiatów i owoców, tworzenia piany z gazu i wody). Pierwszy dzień zajęć zakończyły warsztaty z języka angielskiego prowadzone przez lektorów z Centrum Helen Doron z Olkusza.
Sponsorami bukowieńskiego Uniwersytetu Juniora są Bank Alior oraz Intermarche Bukowno.