W Szkole Podstawowej w Kluczach uroczyście otwarto Naukowy Plac Zabaw i nową pracownię komputerową. Plac otrzymał imię Honoraty i Ignacego Łukasiewiczów.
Naukowy Plac Zabaw powstał dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 70 tys. zł pozyskanemu przez „Niezapominajkę” – Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Kluczach, w ramach akcji prewencyjnej PZU „Pomoc To Moc”, o czym pisaliśmy w październiku na naszej stronie internetowej (wówczas montowano urządzenia na placu). To wyjątkowe miejsce do korzystania z ruchu, zabawy, zdobywania wiedzy i eksperymentowania w bezpiecznej przestrzeni. Plac, zlokalizowany przy budynku szkoły w Kluczach, podzielony został na cztery strefy: sensoryczną, muzyczną, iluzji i naukową. Na zamontowanych urządzeniach można korzystać z takich zabaw jak „eko-memory”, panel sensoryczny czy głuchy telefon.
Plac otrzymał imię Honoraty i Ignacego Łukasiewiczów. Jak tłumaczyli uczniowie podczas prezentacji multimedialnej, przedstawiającej możliwości korzystania z tego interesującego miejsca, nadanie imienia wynikało z nazwy szkolnego koła naukowego – „Być jak Ignacy” – oraz udziału reprezentacji szkoły (koła naukowego) w corocznych ogólnopolskich konkursach o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego, organizowanych przez PGNiG (przypomnijmy, patron konkursu to polski wynalazca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego w Europie). Tytuł ten szkole udało się zdobyć dwukrotnie.
Kolejnym nowym miejscem, które uroczyście otwarła dyrektor SP Klucze Marta Dziura wraz z zaproszonymi gośćmi i realizatorami projektu ”Kluczewska Era Komputera”, była pracownia komputerowa, powstała właśnie dzięki wspomnianemu projektowi.
W programie spotkania była także część artystyczna w auli szkolnej, gdzie rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „Naukowy Plac Zabaw” oraz zaprezentowano wspaniały, świąteczny już program w wykonaniu uczniów, a przygotowany przez nauczycieli: Annę Konieczniak, Martynę Smaruj i Adę Nowakowską. W auli odbyła się także prezentacja koła naukowego „Być jak Ignacy”, którą przygotowali uczniowie pod opieką nauczyciela Moniki Madajewskiej-Pandel.
Rafał Jaworski/UG Klucze