uwierz

Lęk przed chorobą, szczególnie chorobą śmiertelną, częstokroć objawia się unikaniem wszystkiego, co chorobę tą przypomina. Rak, choć w wielu przypadkach uleczalny, należy do czołówki unikanych tematów. Zdarzają się jednak od tej reguły wyjątki. Duże zainteresowanie wzbudził wernisaż wystawy olkuskich artystów pt. „Uwierz”, który odbył się w ubiegły czwartek, 16 października, w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury.

 

Na wystawę złożyły się przede wszystkim prace olkuskich artystów zaproszonych przez „Zielone Światło” oraz Miejski Ośrodek Kultury. Bez wątpienia nazwiska znanych w Olkuszu twórców zachęciły miłośników sztuki do obejrzenia prezentacji poświęconej walce z nowotworem. Na ścianach sali wystawienniczej MOK zobaczyć można grafiki i rysunki Stanisława Jakubasa, Michała Kwarciaka, Jacka Majcherkiewicza, Wioletty Saroty-Stach oraz Stanisława Stacha. Uzupełniają je ilustracje do tomików „Drzewo życia” i „Ujeździłem raka” wydanych staraniem Stowarzyszenia „Zielone Światło”, a także cykl prac pt. „Kobiety są jak motyle”, wykonanych przez zaangażowaną w profilaktykę nowotworową doktor Ewę Burakowską.

O idei wystawy mówił podczas wernisażu Grzegorz Ludwiczak, założyciel „Zielonego Światła” i inicjator licznych przedsięwzięć tego stowarzyszenia. – Naszym celem jest przezwyciężenie stereotypów. „Rak to nie wyrok” – takie motto przyświeca albumowi wydanemu z okazji tej wystawy. Prace, które państwo tu widzicie, poświęcone są walce z rakiem, ale w kontekście zwycięstwa nad chorobą – podkreślał.

uwierz1

Myśl tę rozwinął autor wstępu do katalogu wystawy, dr hab. prof. UP w Krakowie Marek Pieniążek. – Twórcy budują drogi do powrotnej wspinaczki ku życiu, zgodnie zachęcając do wewnętrznego wysiłku, trudu zdrowienia. Zdecydowanie przestrzegają natomiast przed poddawaniem się bezkształtnym koszmarom, lub lekkomyślnym pozbywaniem się marzeń. – powiedział Marek Pieniążek. Zachęcając do głębszej refleksji przy oglądaniu wystawy dodał: – Kto zażyje kilka dawek tego lekarstwa, szybko poczuje, iż na długo dodaje ono krokom wiatru, a głowie dobrych pomysłów na życie.

O wyzwaniu, jakim było dla artystów zmierzenie się z niełatwym tematem, opowiadał prof. krakowskiej ASP Stanisław Jakubas. Wgłębianie się w cierpienie innych, w emocje towarzyszące zmaganiom z chorobą stanowiły dla twórców obciążenie, z którym nie wszyscy chcieli się mierzyć. Ci, którzy się tego podjęli pozostawali w niepewności, czy człowiek zdrowy może oddać stan ducha walczącego o życie. – Nie wiem, czy udało nam się temu w pełni sprostać, może można było lepiej. Oddajemy się pod ocenę zwiedzających. Mam nadzieję, że przekaz zawarty w naszych pracach oddaje ideę wystawy. – powiedział Stanisław Jakubas.

uwierz2

Współorganizator wystawy dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan podziękowała wszystkim autorom za zaangażowanie się w projekt, zaś licznie przybyłym gościom wernisażu za okazane zainteresowanie. Podkreśliła też udział współautorek aranżacji wystawy Małgorzaty Lelek i Małgorzaty Piątek, a także właścicielki Studia Florystycznego Gabrieli Gajdziszewskiej, która ukwieciła prezentację. Z kolei przedstawiciele Stowarzyszenia „Zielone Światło” na ręce dyrektor MOK złożyli dowody wdzięczności za wspieranie ich dotychczasowych przedsięwzięć.

Wystawę „Uwierz”, zorganizowaną w ramach olkuskich obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem Piersi, oglądać można w olkuskim MOK jeszcze przez dwa tygodnie.

Więcej informacji o Stowarzyszeniu „Zielone Światło” znaleźć można na stronie www.mok.olkusz.pl w zakładce Sekcje – Zielone Światło.

MOK Olkusz

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze