olkusz4

W minioną niedzielę na terenie całego kraju hucznie obchodzone było 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Również Ziemia Olkuska uczciła ten doniosły moment w historii naszego państwa.

Droga naszego kraju do niepodległości była długa i ciężka. Mimo licznych powstań dopiero w trakcie I wojny światowej pojawiła się realna szansa na odbudowanie państwa polskiego. Konflikt pomiędzy carską Rosją i Niemcami, które sprzymierzone były z Austro-Węgrami, doprowadził do stopniowego osłabienia wszystkich trzech zaborców. 11 listopada 1918 roku w lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Był to więc przełomowy dzień zarówno w dziejach całej Europy i świata, jak i Polski.

UROCZYSTOŚCI NA OLKUSKIM RYNKU

W tym roku obchody Święta Niepodległości są szczególne, gdyż właśnie mija 100 lat od tej doniosłej chwili. W Olkuszu uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą za Ojczyznę, którą odprawiono w Bazylice św. Andrzeja Apostoła. Następnie odbył się przemarsz pocztów sztandarowych wraz z reprezentantami okolicznych instytucji samorządowych i społecznych pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie przy akompaniamencie Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej złożono kwiaty.

olkusz2

– Gdy w 1795 roku doszło do III rozbioru, Polska zniknęła z mapy świata. Dopiero 123 lata później, w listopadzie 1918 roku, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się wtedy marzenia pięciu pokoleń Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. Radość z odzyskanej niepodległości była wielka – podkreślał w swoim przemówieniu Paweł Piasny, starosta powiatu olkuskiego.

To właśnie przewodniczący Zarządu Powiatu pełnił w niedzielę rolę gospodarza uroczystości. W swoim przemówieniu nie tylko przypominał o wydarzeniach sprzed stu lat, ale także oddał hołd weteranom wojennym, którzy kiedyś walczyli o wolność narodu. Następnie tłumnie zgromadzeni na Rynku mieszkańcy odśpiewali wspólnie hymn państwowy. Wydarzenie to stanowiło nawiązanie do ogólnopolskiej akcji ,,Niepodległa do hymnu”, w ramach której na terenie całego kraju śpiewano w samo południe Mazurka Dąbrowskiego.

olkusz3

Niepodległościowe uroczystości stanowiły także okazję do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Zostały one przyznane przez olkuskie koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego m.in. za: przychylność i wspieranie środowiska wojskowego, za zaangażowanie w proces patriotycznego wychowania młodzieży i za działalność na rzecz integracji społeczeństwa mieszkańców ziemi olkuskiej ze środowiskiem wojskowym. Wśród uhonorowanych znaleźli się: starosta Paweł Piasny, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Promocji olkuskiego starostwa – Magdalena Sołystik, dyrektor Zespołu Szkół w Olkuszu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach – Anna Klatt, podpułkownik Marian Buczek, podpułkownik Marian Krukowski, starszy chorąży Stefan Kneta oraz starszy chorąży sztabowy Józef Ucieczka.

Swój wkład w obchody rocznicy odzyskania niepodległości miała także olkuska młodzież. W trakcie uroczystości odbyła się bowiem inscenizacja obrazująca przejęcie władzy przez olkuszan z rąk Austriaków 2 listopada 1918 r. Tego dnia delegacja Rady Miejskiej i Komitetu Ratunkowego zażądała od austriackiego komendanta obwodu złożenia broni przez żołnierzy i opuszczenia miasta. Austriacki dowódca przekazał wtedy władzę podpułkownikowi Jakubowi Niewiadomskiemu, a ten złożył przysięgę przed włodarzami Ziemi Olkuskiej. Autorami rekonstrukcji historycznej tamtych wydarzeń byli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 Olkuszu oraz IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu.

W trakcie występu zaprezentowano także replikę Tarczy Legionów Olkuskich, wykonaną z inicjatywy uczniów. Dla uczczenia 100-lecia niepodległości Polski z płyty Rynku wypuszczono także 100 gołębi pocztowych. Ostatnim akcentem uroczystości był wspólny przemarsz do budynku ZS nr 1, gdzie odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu „Te Deum”.

{joomplu:82075}{joomplu:82057}{joomplu:81979}

 

WSPÓLNE ŚPIEWANIE HYMNU W „DOLINCE”

dolinka

Swoje kameralne obchody 100-lecia niepodległości zorganizowali także mieszkańcy osiedla Młodych. Punktualnie o godzinie 14:00 grupa kilkudziesięciu osób zgromadzonych w osiedlowej dolince odśpiewała wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Chwila ta uwieczniona została przy pomocy drona, który z lotu ptaka fotografował wydarzenie. W trakcie spotkania odbył się także mini konkurs dla dzieci oraz wspólne zasadzenie drzewa.

– Cieszę się, że udało nam się zintegrować i wspólnie uczcić tak doniosłe wydarzenie, jakim jest 100-lecie niepodległości naszego kraju – mówił w trakcie wydarzenia radny Wojciech Ozdoba, będący jednym z organizatorów akcji.

{joomplu:82131}{joomplu:82095}{joomplu:82123}

KONCERT NIEPODLEGŁOŚCIOWY

koncert 1

Niedzielne popołudnie w Miejskim Domu Kultury upłynęło pod znakiem uroczystego koncertu. Dla Niepodległej jako pierwsze zaśpiewały członkinie Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod dyrekcją Mirosławy Nadymus. Zaprezentowały „Rotę”, „Piechotę” oraz „Marsz Sybiraków”. Później na scenie pojawili się laureaci drugiego w historii Olkuskiego Konkursu Piosenek i Pieśni Patriotycznych „Olkuszanie dla Niepodległej”, który powstał przed rokiem z inicjatywy śp. Ryszarda Ryzy – ówczesnego radnego Rady Miejskiej i Przewodniczącego Rady Seniorów, która ufundowała nagrody dla wszystkich wyróżnionych młodych artystów.

W imieniu nagrodzonych próbkę swoich niemałych umiejętności dali: Zofia Mittman ze Szkoły Podstawowej w Osieku oraz Zespół Wokalno-Instrumentalny z SP 2. Przed publicznością wystąpiła również Anita Szopa z Pracowni Muzycznej MOK, kierowanej przez Wiesława Barana.

Ostatnim punktem niepodległościowego koncertu była muzyczna uczta w wykonaniu Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej pod batutą Wiesława Drygały. Warto pamiętać, że rzeczona orkiestra to równolatka niepodległej Polski.

{joomplu:82284}{joomplu:82292}{joomplu:82298}

 

BOLESŁAW

Dzień Niepodległości świętowano również w Bolesławiu. Zanim jednak biało-czerwony korowód wyruszył do parku pod Pomnik Wolności, wszyscy spotkali się w miejscowej Szkole Podstawowej, gdzie zorganizowano niepodległościową wystawę i gdzie wystawiono Księgę Życzeń dla Niepodległej. Każdy chętny mógł wykonać wpis, który będzie pamiątką dla następnych pokoleń. Przed południem, na szkolnym dziedzińcu wsadzono Drzewko Niepodległości, a gdy na zegarach wybiła godzina 12, dumnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Na zakończenie obchodów setnej rocznicy wydarzeń z 1918 roku młodzież zaprezentowała program artystyczny zatytułowany: „Ach, ta niepodległa… Lata dwudzieste, lata trzydzieste”.

boleslaw 1

Następnie świętujący przemaszerowali pod zabytkowy Dwór, nieopodal którego stoi Pomnik Wolności. Korowód złożony z pocztów sztandarowych, przedstawicieli samorządu, służb mundurowych oraz zuchów i przedszkolaków poprowadziła Orkiestra Dęta ZGH ,,Bolesław” w Bukownie pod batutą Jerzego Sojki..

Delegacje różnego szczebla i różnych zawodów złożyły pod pomnikiem wieńce, a głos zabrał wójt Krzysztof Dudziński. – Przez lata słowo bohater urosło do innej rangi. Dzisiaj bohaterem jest człowiek, który dba o to, aby pokój w Ojczyźnie był nie tylko tu i teraz, ale także w przyszłości – zaznaczył gminny gospodarz, który złożył Niepodległej okolicznościowe życzenia:

– Droga, kochana, bliska nam wszystkim Ojczyzno. W stuletnią rocznicę odzyskania niepodległości, – w Twoje święto –  w imieniu swoim i nas wszystkich chciałbym Ci życzyć wszystkiego najlepszego – mądrych, odpowiedzialnych, oddanych Tobie mieszkańców i rządzących oraz wolności po wsze czasy.

 {joomplu:82280}{joomplu:82253}{joomplu:82226}

BUKOWNO

bukowno

W Bukownie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli, którą odprawił ks. proboszcz Wojciech Tkacz. Po Eucharystii przemaszerowano pod Obelisk Żołnierza Polskiego przy ul. 1 Maja. Uroczystemu pochodowi przewodziła Orkiestra Dęta ZGH „Bolesław” w Bukownie. Przy Pomniku, w towarzystwie orkiestry, odśpiewano hymn państwowy, po czym młodzież z SP nr 1 przedstawiła patriotyczny program artystyczny. Następnie przedstawiciele władz miasta, lokalnych instytucji i stowarzyszeń złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło posłanki na Sejm Lidii Gądek. W kolejnej części imprezy z krótkim programem artystycznym wystąpiły przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola i Przedszkola Sióstr Prezentek, a następnie, w towarzystwie burmistrza Mirosława Gajdziszewskiego, najmłodsi wypuścili w niebo 100 białych i 100 czerwonych balonów. Na zakończenie uroczystości mieszkańcy wysłuchali okolicznościowego przemówienia włodarza miasta. Nie zabrakło także salwy honorowej i krótkiego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej ZGH „Bolesław”.

{joomplu:81969}{joomplu:81958}{joomplu:81930}

KLUCZE

klucze1

W gminie Klucze obchody 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczęto od złożenia kwiatów przez władze gminy pod pomnikiem legionistów na cmentarzu w Bydlinie oraz obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krzywopłotach.
-100. rocznicę odzyskania Niepodległości w naszej Ojczyźnie, tej, która zwie się Polską i tej małej, którą nazywamy Gminą Klucze, świętujemy jak potrafimy najlepiej. Składając w tych miejscach kwiaty oddaliśmy hołd tym, którzy walczyli za naszą niepodległość – mówi wójt gminy Klucze Norbert Bień.

klucze2

klucze3

Tradycyjnie z okazji listopadowego święta odbył się Bieg Szlakiem Walk Legionistów (24 edycja) dla dzieci i dorosłych. W Bydlinie odbyły się również V Zawody Nordic Walking „Szlakiem Walk Legionistów”, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Otwarci” w Bydlinie (wyniki biegu i NW oraz więcej zdjęć na www.gmina-klucze.pl) Na miejscu zawodów było stoisko zorganizowane przez Koło Społeczno – Historyczne w Bydlinie, gdzie można było dokonywać wpisów do księgi pamiątkowej na 100-lecie niepodległości i otrzymać okolicznościowe pocztówki z pieczęcią 100-lecia. Przed dekoracją zawodników odśpiewano wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. (fot. UG Klucze)

klucze4

Tego dnia świętowano również w Rodakach wspólnie odśpiewano hymn (fot. parafia Rodaki), w kościele w Chechle z patriotycznym koncertem wystąpił Chór „Ogniwo”, a w Bogucinie Małym Stowarzyszenie „Wszyscy Razem” zaprosiło do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni oraz obejrzenia najstarszego polskiego filmu fabularnego z 1908 roku „Pruska kultura”.

klucze5

Fot. Sebastian Brzezina

klucze6

klucze7

Fot. 6. Brygada Powietrzno – Desantowa w Krakowie

Rocznicę odzyskania niepodległości świętowali w Kluczach żołnierze z 6. Brygady Powietrzno – Desantowej w Krakowie. Na pokładach dwóch statków powietrznych C-130 Hercules z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego przyleciało 100 spadochroniarzy, którzy wykonali desant na Pustynię Błędowską.

 

TRZYCIĄŻ

trzyciąż

Mieszkańcy gminy Trzyciąż świętowali w Imbramowicach. Po mszy św. odprawionej w kościele parafialnym w intencji ojczyzny uczestnicy uroczystości przemaszerowali na stary cmentarz, gdzie zostały złożone kwiaty na zbiorowej mogile poległych w bitwie pod Imbramowicami. Kilka słów na temat obchodzonego święta niepodległości i polskiej drogi do wolności powiedział wójt Roman Żelazny. Następnie uczestnicy obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zebrali się – na zaproszenie wójta Żelaznego, Stowarzyszenia Przyjaciół Imbramowic „Dłubnia u Źródeł” oraz Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Imbramowicach – w lokalnej remizie , gdzie w samo południe z dumą odśpiewali wspólnie hymn narodowy. Następnie świętowali radośnie jubileusz 100-lecia niepodległości podczas patriotycznej biesiady, śpiewając stare polskie pieśni, przypominające dzieje walki o wolność i wyzwolenie z niewoli po 123 latach zaborów.

{joomplu:81919}{joomplu:81903}{joomplu:81892}

WOLBROM

wolbrom

Główne obchody Święta Niepodległości 11 listopada Wolbrom świętował bardzo tradycyjnie. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, podczas której kazanie poświęcone obchodzonej rocznicy odzyskania niepodległości wygłosił ks. Zbigniew Luty. Po zakończonej Eucharystii, jeszcze w kościele, krótki program artystyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolbromiu. Następnie licznie przybyli na uroczystości mieszkańcy gminy Wolbrom przemaszerowali przez Rynek, prowadzeni przez orkiestrę strażacką pod kierownictwem Tadeusza Mąki, pod tablicę poświęconą pamięci przebywającego przed ponad stu laty w Wolbromiu marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie po przemówieniu burmistrza Adama Zielnika złożono kwiaty. Piękna pogoda sprzyjała świętowaniu, zatem licznie zgromadzeni Wolbromianie i goście, słuchając koncertu orkiestry czekali na południe, kiedy to włączyli się w ogólnonarodową akcję wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Na zakończenie koncert pieśni patriotycznych dał działający przy DK chór UTW Nowe Horyzonty, pod dyrekcją Neonili Piekarz. Podobne akcenty patriotyczne zorganizowano również w poszczególnych miejscowościach gminy Wolbrom. W Gołaczewach hymn odśpiewano w lokalnym kościele parafialnym, w Załężu do wspólnego śpiewania i modlitwy za Ojczyznę zaprosiły gospodynie z KGW, świątecznym przejazdem w barwach narodowych zaakcentowali swoją obecność wolbromscy motocykliści, a miłośnicy biegania wystartowali w tradycyjnym już biegu niepodległości. 

{joomplu:82210}{joomplu:82190}{joomplu:82148}

</
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze