uataha drums

Cztery lata temu z inicjatywy Agi Grabowskiej powstała w Olkuszu grupa bębniarska. Niech pozostanie ich tajemnicą skąd wzięła się i jak rozumieć nazwę, którą obrali. Cokolwiek uataHA! Drums znaczy, to faktem jest, że zespół rozwija się, organizuje warsztaty, koncertuje w kraju i za granicą, a w sobotę 22 sierpnia wystąpił dla olkuszan w kawiarni Udane Popołudnie.

Na co dzień spotkać ich można w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie odbywają próby, wspólnie tworzą własne kompozycje, a przede wszystkim – jak sami twierdzą – bawią się muzyką. Inspiracje czerpią z muzyki afrykańskiej i polskiego folkloru. uataHA! Drums założyła Aga Grabowska, znana olkuskim miłośnikom teatru eksperymentalnego ze spektakli i happeningów grupy Glutaminian Sodu. Jak w sobotnie popołudnie przekonać mogli się goście Udanego Popołudnia dysponuje ona nie tylko talentami aktorskimi i reżyserskimi, ale też muzycznymi, współtworzy kompozycje uataHA! Drums i gra na afrykańskim bębnie djembe. W Udanym Popołudniu wraz z nią wystąpili: Ula Maj (dundun), Asia Brzezińska (śpiew), Kamil Wołoszyn (djembe), Piotr Górski (flet), Tomek Drozdowski (dzwonek agogo, bęben basowy, grzechotki), Łukasz Jurczyk (DJ). Akustykiem zespołu był podczas tego występu Grzegorz Pałka. Olkuscy bębniarze wykonali siedem autorskich kompozycji, głównie inspirowanych rytmami afrykańskimi, ale były wśród nich też dwie aranżacje polskich melodii ludowych. Czy tego rodzaju muzyka może wzbudzić w naszym mieście zainteresowanie? Nie tylko może, ale wzbudza. Chętni do spędzenia sobotniego wieczoru w towarzystwie uataHA! Drums wypełnili pierwsze piętro kawiarni Udane Popołudnie niemal do ostatniego miejsca, a reakcje na wybijane na bębnach melodie wskazywały, że nie tylko muzycy, ale wszyscy obecni tam dobrze się bawili.

W trakcie czterech lat istnienia grupa uataHA! Drums występowała podczas Olkuskich Nocy Teatru i happeningów Glutaminianu Sodu, koncertowała też w innych miastach Małopolski, m. in. na Nocy Świętojańskiej w Tenczynku oraz w Czechach. Czekamy na więcej.

MOK Olkusz

uataha drums1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze