Aktywność kulturalna wielu olkuskich seniorów może wprowadzić w zakłopotanie niejednego młodego. Piszą, malują, fotografują i mają swój własny teatr. Na polu kultury mogą rozwijać własne zainteresowania, na które wcześniej nie mieli czasu, przeważnie ze względu na obowiązki zawodowe i rodzinne. Bardzo chętnie dzielą się z innymi mieszkańcami Olkusza swoim dorobkiem, za każdym razem spotykając się z dużym zainteresowaniem i komplementami. Nie inaczej było podczas premiery przedstawienia „Hamlet Chuligański” w wykonaniu grupy teatralnej „Lęgowisko” – prawdziwej wylęgarni pomysłów. Sztuka w reżyserii Danuty Marszałek, według tekstu Jeremiego Przybory, wystawiona na deskach Klubu „Przyjaźń” na osiedlu Pakuska, została nagrodzona gorącym aplauzem, co jest najlepszą recenzją dla tej inicjatywy.

Wybór repertuaru nie jest przypadkowy. W tym roku obchodzimy 450. rocznicę urodzin Williama Szekspira, do twórczości którego nawiązuje tekst Przybory, a sztuka ta jest artystycznym puszczeniem oczka w kierunku widza lubiącego żartobliwe dialogi. W rolę aktorów wcieliły się osoby doskonale znane w olkuskim środowisku. Ofelię zagrała Barbara Sikora, Królową – Anna Kostulska, a Larwetesa Marian Kostulski. Duchem Króla była Ewa Pogan, Hamletem – Lesław Lubiecki, a Królem Stryjo – Franciszek Dudek. Muzykę przygotowała Urszula Baran.

Grupa teatralna „Lęgowisko” powstała w roku 2013 jako kontynuacja zajęć teatralnych realizowanych w ramach  projektu „Teatr Seniora”, realizowanego rok wcześniej pod kierunkiem Ewy Bryk-Nowakowskiej. Teatr Seniora ma na swoim koncie dwie premiery na scenie olkuskiego MOK-u oraz kilka występów na scenie Klubu Przyjaźń, prowadzonego przez Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich”. Aktorzy zaprezentowali publiczności etiudy i sztuki, takie jak: „Skarbonka”, „Pąsowa suknia”, czy „Niebiańska Kobieta”. W przygotowaniach pomogły warsztaty teatralne zorganizowane przez Mirosławę Drapacz oraz prowadzone przez Przemka Kanię – jednego z najlepszych aktorów z Ziemi Olkuskiej, związanego na co dzień z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu.  

– Powstała grupa ludzi niezwykle twórczych, mających dystans do samych siebie, poczucie humoru, sceniczną grację. To wulkany pozytywnej energii – ludzie, którzy pomimo wielu codziennych obowiązków, wynikających ze zwyczajnej walki o egzystencję, wielu zobowiązań rodzinnych i często niedyspozycji zdrowotnych, potrafią bawić, fascynować, zarażać humorem, zaskakiwać pomysłowością scenicznych kreacji – mówi o aktorach z „Lęgowiska” Olga Śladowska ze Stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich”. Przedstawienie „Hamlet chuligański” był preludium do kolejnych występów. Podczas Koncertu Poezji Śpiewanej Franciszek Dudek zaprosił młodych gości Klubu do wspólnego śpiewania. Muzyka została skomponowana do tekstów olkuskich poetów – Anny Piątek, Ireny Dudek, Krystyny Dziurzyńskiej. Utwory wykonali: Lesław Lubiecki (wokalista z Uniwersytetu Trzeciego Wieku) oraz młodzi wokaliści – Anna Tomsia i Kinga Gil. Na tym nie koniec artystycznych wrażeń. Publiczność obejrzała w piątkowy wieczór również monolog „Tępa strzała” w wykonaniu Danuty Marszałek i scenę finałową – piosenkę „Ramol”.

Wieczory kulturalne, zorganizowane w Klubie Przyjaźń, za każdym razem spotykają się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy w dobrej atmosferze mogą pooglądać naszych, lokalnych artystów, wkładających wiele wysiłku w to, żeby oglądanie tego, co mają do zaproponowania, było dla widza prawdziwą przyjemnością.

Fot. Andrzej Karoń. 

            

legowisko                                                                                                                                                                                                                          

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze