Jak się okazuje, najsłynniejsza towarzyska i sportowa gra karciana posiada dotąd nieznane walory. Badania przeprowadzone w USA i Skandynawii wykazały, że regularne uprawianie brydża zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera o ponad 75%. W ślad za tym odkryciami pojawiło się wiele inicjatyw służących brydżowej aktywizacji seniorów, np. w Polsce wdrażany jest program pn. „Brydż 60+”. Już niedługo swój klub brydżowy będą mieli olkuscy seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W ubiegły czwartek słuchaczy działającej w Miejskim Ośrodku Kultury uczelni odwiedził Dariusz Brodziński – szkoleniowiec Polskiego Związku Brydża Sportowego. – Do gry w brydża nie potrzeba żadnych nadzwyczajnych predyspozycji, a sport ten może dać wiele przyjemności. W programie „Brydż 60+” chodzi jeszcze o coś więcej, niż popularyzację umysłowej rozrywki. Naukowcy dowiedli, że regularna gra w brydża sprzyja zachowaniu sprawności intelektualnej w wieku dojrzałym. – przekonywał Dariusz Brodziński. Po krótkiej prelekcji seniorzy obejrzeli film o jednym z działających już brydżowych klubów dla seniorów. Utrwalone przez telewizyjną ekipę wrażenia początkujących brydżystów-seniorów z wybrzeża na niezdecydowanych z pewnością podziałały zachęcająco. Jak się okazało, wśród słuchaczy Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku nie brakuje miłośników brydża oraz chcących nauczyć się tej gry. Wkrótce po ogłoszeniu naboru do klubu brydżowego seniorów zapisało się kilkanaście osób.
Zainteresowanie brydżem sportowym w Olkuszu pojawiło się dzięki zaangażowaniu nauczyciela matematyki i szkoleniowca PZBS Pawła Krawczyka oraz jego kolegów: Grzegorza Muchy i Dariusza Brodzińskiego. Młodzieżowe koło brydżowe działa już
przy II LO w Olkuszu. Z ich inicjatywy niedawno odbył się w naszym mieście cykl rozgrywek Grand Prix Powiatu Olkuskiego oraz 4. Młodzieżowe Grand i Petit Prix Małopolski. Imprezę tę zaszczycili obecnością i wysoko ocenili znani działacze brydżowi, m.in. członek Zarządu Głównego Polskiego Brydża Sportowego Adrian Bakalarz oraz legenda polskiej myśli szkoleniowej Ryszarda Kiełczewski.
Po młodzieży do zielonych stolików zasiadają seniorzy. Czyżby Olkusz, od lat szczycąc się zasłużoną renomą wśród szachistów, miał pretendować również do miana prężnego ośrodka małopolskiego brydża? Trzymamy za to kciuki.
Tekst nadesłany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu