edukacja

Nie tak dawno Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno – Gospodarczego „KLUCZ” z Kolbarku obchodziło 10-lecie swojego istnienia. Jubileusz przebiegał w podniosłej atmosferze, bo i dziękować było za co, a że w myśl obowiązującej prawdy: „ten, kto dziękuje prosi dwa razy”, kierujący Stowarzyszeniem wyszli z propozycją realizacji kolejnego projektu – tym razem skierowanego głównie do młodzieży szkolnej, którego założeniem jest pobudzenie aktywności obywatelskiej u ludzi dopiero wchodzących w dorosłe życie.

Od maja „KLUCZ” realizuje nowy aktywny program, adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu olkuskiego pod nazwą „Spółdzielczość uczniowska sposobem na aktywność obywatelską”. Projekt ten ma na celu wyłonienie spośród wszystkich jego uczestników grupy 40 osób (młodzieżowych liderów), którzy uruchomią cztery spółdzielnie uczniowskie oraz wdrożą do realizacji projekty: społeczny, edukacyjny i ekonomiczny. Projekt realizowany jest w partnerstwie z włoską organizacją Federacione Trentina della Cooperazione, a za jego współfinansowanie odpowiada… Szwajcaria, w ramach jej rodzimego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Do projektu zaangażowano cztery szkoły: Gimnazja w Kluczach i Bydlinie oraz Zespół Szkół w Kluczach, jak również IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu. Intensywne działania programowe prowadzone będą przez dwanaście miesięcy od momentu wdrożenia ich w życie, a więc do maja 2014 roku. Aby realizacja projektu przebiegała należycie, nie tylko uczniowie, ale także i nauczyciele przy wsparciu rad rodziców zostaną przeszkoleni w ramach bloków szkoleniowo – warsztatowych, organizowanych zarówno na miejscu, jak i w innych ciekawych miejscach. Szkolenia odbywać będą się z zakresu umiejętności liderskich, przedsiębiorczości jak również wolontariatu. – Każda grupa uczniów w danej szkole będzie wspierana przez coacha, który nie tylko pokieruje pracami nad trzema projektami, ale i pomoże utworzyć spółdzielnię uczniowską oraz potem ją poprowadzić. Powstałe w projekcie spółdzielnie będą prowadzić m.in. szkolne sklepiki ze zdrową żywnością, edukować innych uczniów, czy nauczą się pisać projekty w oparciu o zasady stosowane przy dotacjach unijnych. Każda grupa będzie wspierana przez wytypowanego w nauczyciela, który poprzez coaching również otrzyma takie wsparcie, aby po skończeniu realizacji projektu mógł samodzielnie wspomagać uczniów prowadzących spółdzielnie uczniowskie – mówi Patrycja Warwas, koordynator projektu z ramienia Stowarzyszenia „KLUCZ”.

Oczywiście, udział w projekcie „Spółdzielczość uczniowska sposobem na aktywność obywatelską”, będzie wiązał się z dodatkowym zaangażowaniem uczniów w spotkania prowadzone przez wskazanego opiekuna. Jak nietrudno się domyślić, udział młodzieży w tej inicjatywie jest bezpłatny, a wszelkie potrzebne do działania wyposażenie będzie zakupione w ramach projektu.

Nie lada gratką dla uczestników najnowszego pomysłu Stowarzyszenia z Kolbarku, będzie wyjazd studyjny do włoskiego partnera w realizacji działań z Trentino, gdzie młodzież będzie miała okazję zaobserwować działalność bardzo dobrze rozwiniętego ruchu spółdzielczego. Projekt w swojej istocie zakłada również powstanie portalu młodzieżowego „Młody Obywatel Ziemi Olkuskiej”, jak też organizację Powiatowych Targów Wolontariatu.

– Nasze intensywne działania powinny wpłynąć na upowszechnienie idei aktywnego włączenia się młodych ludzi w budowę społeczeństwa obywatelskiego. Chcielibyśmy, aby wzorem naszego włoskiego przyjaciela, młodzież nauczyła się świadomie kreować swoją rzeczywistość, rozwijała postawy przedsiębiorcze, ale i prospołeczne – dodaje Patrycja Warwas.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Stowarzyszenie „KLUCZ” od dziesięciu lat zajmuje się ekonomią społeczną na terenie powiatu olkuskiego. Realizowane projekty mają na celu tworzenie nowych miejsc pracy, czy naukę zaangażowania w życie społeczne. Wydaje się, że najnowszy projekt tej organizacji pozarządowej przysporzy jej już w niedługim czasie godnych następców, znających realia życia zawodowego, tak bardzo przecież trudnego w naszym kraju.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze