Woda – wszyscy korzystamy z niej na co dzień, choć rzadko zadajemy sobie pytanie: jaką drogę przeszła, nim trafiła do naszego kranu? Skąd ludzie czerpali ją kilkaset lat temu? Jak wyglądały średniowieczne rury wodociągowe? Na te i wiele innych pytań związanych z cyrkulacją wody w powiecie olkuskim znajdziecie odpowiedź w Muzeum Wody.
Idea powstania najmłodszego w naszym mieście muzeum zrodziła się w 2008 roku z inicjatywy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz burmistrza Olkusza, odkrywając przed nami tajemnice jednego z czterech żywiołów. Zwiedzający muzeum mogą prześledzić historię zaopatrzania Olkusza w wodę, która sięga już XV wieku. Z tego okresu pochodzą zabytkowe, drewniane rury wodociągowe, którymi doprowadzano wodę do miasta. Nie każdy jednak mógł sobie pozwolić na luksus, jakim był dostęp do bieżącej wody. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku wielu mieszkańców naszej gminy codziennie nosiło wodę na swych plecach w koromysłach (nosiłkach), które możemy zobaczyć w muzeum.
Historia PWiK jest ściśle związana z istnieniem kopalni, a zwiedzający mogą prześledzić drogę wód dołowych kopalni do naszych domów. Dzięki wizycie w Muzeum Wody poznajemy narzędzia wykorzystywane przy pracach instalacyjnych, urządzenia stosowane kiedyś i dziś w laboratorium do badania jakości wody oraz jej dezynfekcji, a także przyrządy niezbędne do pracy przy kanalizacji.
Wizyta w placówce to również połączenie teorii z praktyką. Grupy zorganizowane mogą tutaj odbyć lekcję na temat procesu uzdatniania wody oraz zwiedzić stację, by przekonać się, jak ten proces wygląda w praktyce.
Ważne informacje:
Adres :Olkusz, ul. Wspólna 2c (przy stacji uzdatniania wody)
Tel.: 32 643 10 03 wew. 12
Godziny otwarcia:
Od poniedziałku do piątku 9:00 – 14:00
chłopie zdecyduj się, gdzie chcesz się spotkać ” z laseczką”, jak stale podkreślasz w Olkuszu czy w Bukownie ( do Ł….)
no to teraz czekamy na muzeum powietrza