Adam Kowal i ziemniak

Corocznie, przy okazji obchodzonego na początku października w Trzyciążu Święta Ziemniaka, rozstrzygany jest konkurs na rekordowego ziemniaka. Tegoroczne wykopki okazały się wyjątkowo obfite w okazy giganty, a posiadający nieregularny kształt zwycięzca waży blisko 2 kg. Do rywalizacji zgłosił go pan Adam Kowal z Jangrota. Jest to najcięższy ziemniak w dotychczasowej  historii konkursu.

O ziemniakach olbrzymach w okolicach Trzyciąża pisano już w latach przedwojennych. W zachowanym egzemplarzu „Młodego Rolnika”, piśmie zawodowym młodzieży wiejskiej wydawanym przez „Towarzystwo Organizacyj i Kółek Rolniczych” z 1 grudnia 1929 r. czytamy o okazach ziemniaczanych bulw wykopanych przez Jana Szopę z Zagórowej, ważących po półtora kilograma. 

 

W ciągu ostatnich 9 lat zwycięskie egzemplarze były mniejsze niż tegoroczny. W 2007 r. bulwa zgłoszona do konkursu przez mieszkańca Imbramowic Eugeniusza Szopę ważyła 1650g, zwycięzca konkursu z 2008 r., wykopany przez Jerzego Kmitę z Imbramowic ważył 1390g. Największy okaz roku 2009 dostarczony przez Mirosława Grzankę z tej samej wsi ważył 1350g, a największy ziemniak w roku 2010 miał 1360g i na konkurs przyniósł go również rolnik z Imbramowic Marcin Gorgoń. W kolejnym roku znów zwycięzca ważący 1480g wyrósł na tym samym polu w Imbramowicach i wykopał go ojciec pana Marcina, Adam Gorgoń, którego w 2012 r. pokonał kolejny ziemniak Gorgoniów zgłoszony do konkursu tym razem przez drugiego z braci – Łukasza, ważący 1660g. Passę mieszkańców Imbramowic przerwał w kolejnym roku konkursu mieszkaniec Jangrota Jan Kuś, którego ziemniak ważył 1450g, a w roku 2015 wygrał ziemniaczany olbrzym Agnieszki Myszor z Glanowa, ważący 1750g. Zwycięzca z ubiegłego ważył 1570g i został wykopany przez Marka Woźniaka z Tarnawy.

Uroczysty finał tegorocznego konkursu na ziemniaka rekordzistę i wręczenie nagrody dla zwycięskiego rolnika, a także wystawa wszystkich zgłoszonych do konkursu ziemniaczanych gigantów odbędzie się podczas zbliżającego się Święta Ziemniaka, na które mieszkańcy i władze gminy Trzyciąż zapraszają w najbliższą niedzielę, 2 października.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rolnik
rolnik
7 lat temu

[quote name=”kartoflarz”]skoro takie dorodne sie zrodziły to dlaczego na targu takie drogie po 1 zł ?[/quote]
Proponuję je pozbierać z pola za 20 groszy…

kartoflarz
kartoflarz
7 lat temu

skoro takie dorodne sie zrodziły to dlaczego na targu takie drogie po 1 zł ?

kasiabarczyk
kasiabarczyk
7 lat temu

[quote name=”qqqq”]Syn P.Marcina, Adam Gorgon 😉 chyba odwrotnie[/quote]
Dziękuję za spostrzegawczość. Poprawione 🙂

Młody
Młody
7 lat temu

Jeżeli to ma byc reklama regionalnych płodów rolnych to efekt będzie odwrotny od zamierzonego – nikt nie przyjedzie po takie paskudne i parchate ziemniaki, tylko wszyscy na ryneczek Lidla, do Aldika i Biedronki po niemieckie, jednakowe, zdrowe i oko cieszące ziemniaki podjadą …

qqqq
qqqq
7 lat temu

Syn P.Marcina, Adam Gorgon 😉 chyba odwrotnie