muzeum wody

Woda – wszyscy korzystamy z niej na co dzień, choć rzadko zadajemy sobie pytanie: jaką drogę przeszła, nim trafiła do naszego kranu? Skąd ludzie czerpali ją kilkaset lat temu? Jak wyglądały średniowieczne rury wodociągowe? Na te i wiele innych pytań związanych z cyrkulacją wody w powiecie olkuskim znajdziecie odpowiedź w Muzeum Wody.

Idea powstania najmłodszego w naszym mieście muzeum zrodziła się w 2008 roku z inicjatywy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz burmistrza Olkusza, odkrywając przed nami tajemnice jednego z czterech żywiołów. Zwiedzający muzeum mogą prześledzić historię zaopatrzania Olkusza w wodę,muzeum wody 3 która sięga już XV wieku. Z tego okresu pochodzą zabytkowe, drewniane rury wodociągowe, którymi doprowadzano wodę do miasta. Nie każdy jednak mógł sobie pozwolić na luksus, jakim był dostęp do bieżącej wody. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku wielu mieszkańców naszej gminy codziennie nosiło wodę na swych plecach w koromysłach (nosiłkach), które możemy zobaczyć w muzeum.

Historia PWiK jest ściśle związana z istnieniem kopalni, a zwiedzający mogą prześledzić drogę wód dołowych kopalni do naszych domów. Dzięki wizycie w Muzeum Wody poznajemy narzędzia wykorzystywane przy pracach instalacyjnych, urządzenia stosowane kiedyś i dziś w laboratorium do badania jakości wody oraz jej dezynfekcji, a także przyrządy niezbędne do pracy przy kanalizacji.

Wizyta w placówce to również połączenie teorii z praktyką. Grupy zorganizowane mogą tutaj odbyć lekcję na temat procesu uzdatniania wody oraz zwiedzić stację, by przekonać się, jak ten proces wygląda w praktyce.

Ważne informacje:
Adres :Olkusz,  ul. Wspólna 2c (przy stacji uzdatniania wody)
Tel.: 32 643 10 03 wew. 12
Godziny otwarcia:
Od poniedziałku do piątku 9:00 – 14:00

 

muzeum wody 4 muzeum wody 2
muzeum wody 5

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
inasz
inasz
9 lat temu

chłopie zdecyduj się, gdzie chcesz się spotkać ” z laseczką”, jak stale podkreślasz w Olkuszu czy w Bukownie ( do Ł….)

wąchacz
wąchacz
9 lat temu

no to teraz czekamy na muzeum powietrza