Teatr jest dla każdego. Dla niektórych to miejsce pracy, dla innych przygoda i zabawa, a dla jeszcze innych to sposób na rozmawianie ze sobą i ze światem – tak sztukę sceniczną definiuje olkuska młodzież, która uczestniczy w warsztatach teatralnych, zorganizowanych w ramach projektu „Wyrazić siebie…”, realizowanego w Zespole Szkół nr 3 w Olkuszu.
Kto pokusi się o stwierdzenie, że w dobie wszechobecnej telewizji, internetu i multimediów teatr nie ma szans zainteresować młodzieży – popełni duży błąd. Chętnych do udziału w warsztatach było znacznie więcej niż wolnych miejsc.

– Przeszło 60 uczniom ze szkół Olkuskiego nie udało się dostać na zajęcia i bardzo nad tym ubolewamy, niestety, barierą są pieniądze. Realizujemy projekt w ramach posiadanych funduszy – podkreśla Ewa Zielińska, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej. To właśnie ona wraz z Anną Hajdułą napisały projekt, który zdobył dofinansowanie. Bardzo pomogła także szkoła. ZS nr 3 nieodpłatnie udostępnia aulę, na której raz w tygodniu ćwiczą dwie grupy miłośników aktorstwa.
– Teatr stwarza wiele okazji do osobistego rozwoju dla każdego kto jest spragniony nowych doświadczeń, kto kocha tę dziedzinę sztuki i chciałby w niej uczestniczyć nie tylko jako widz – podkreślają nauczycielki.
Sam udział w warsztatach był sporym wyzwaniem, ze względu na duży „odsiew”.  A to dopiero początek, bo prowadzący zajęcia aktor i wykładowca wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i, co istotne, absolwent ZS nr 3 w Olkuszu,  Przemysław Kania potrafi wycisnąć z młodych adeptów aktorstwa siódme poty i zachęcić do zachowań, które w każdej innej sytuacji mogłyby być uznane za co najmniej dziwne, jeśli nie śmieszne.
Tu trzeba umieć „uwolnić samogłoski”, donośnie krzyknąć, udawać, że spaceruje się po bagnie czy mchu, choć stopy dotykają tylko scenicznych desek, i choć na chwilę zostać prawdziwą czarownicą.
Uczestnicy warsztatów wykonują wszystkie ćwiczenia z pełnym poświęceniem, choć niektórzy przyznają, że nie do końca chodzi im tylko o karierę aktorską.
– Ci młodzi ludzie zdecydowali się na udział w projekcie z bardzo różnych względów. Te ćwiczenia świetnie pomagają nauczyć się zaprezentować samego siebie. Teraz uczniowie bardzo często są skryci, zamknięci. Dzięki wspólnej pracy będzie im łatwiej wyrazić siebie, pokazać co czują, jak postrzegają świat, bo te zajęcia dotykają wszystkich dziedzin życia – ocenia Przemysław Kania.
Pewności siebie i nowych umiejętności nabierają podczas zajęć Dorota Kowal i Ksenia Maroszek.  – Uczę się poprawnie mówić, panować nad oddechem, dyscyplinować się. To bardzo pomocne, nie tylko w aktorstwie, ale i codziennym życiu – twierdzi Dorota. Ksenia nie marzy o aktorskiej karierze, jej największym atutem jest piękny wokal. Dzięki warsztatom zdobywa wiedzę, która pozwoli jej czuć się swobodnie na scenie i śpiewać jeszcze lepiej.
Projekt TKT wdrażany jest od września. Zajęcia potrwają to końca grudnia tego roku. Oprócz zdobywania elementarnej wiedzy teatralnej uczestnicy szkolenia poznają także tajniki sztuki aktorskiej.
– Gra aktorska uwrażliwia, uczy nowego spojrzenia na rzeczywistość, na drugiego człowieka i poszukiwania swojego miejsca w świecie. Teatr w czasach massmediów jest wyjątkowym doświadczeniem, bo wymaga kontaktu człowieka z człowiekiem. Zabawa w teatr to również bezcenna pomoc w doskonaleniu sprawności językowej i werbalnej  – twierdzi Ewa Zielińska i podkreśla, że TKT będzie starało się o kontynuowanie projektu w kolejnych latach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze