wernisaz dubiel2015

Już jutro, 18. listopada o godz. 18.00, w olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej odbędzie się wernisaż poplenerowej wystawy IV Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Cieślin 2015 im. ks. Marcina Dubiela. Grupa artystów przez kilka sierpniowych dni szukała inspiracji w różnych zakątkach gminy Klucze oraz pobliskim Smoleniu. Plener, tradycyjnie poświęcony nieżyjącemu już malarzowi i proboszczowi parafii w Cieślinie ks. Marcinowi Dubielowi, odbył się w ramach projektu „Plener otwartych uczuć” Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno – Gospodarczego „KLUCZ”. Projekt ten realizowany jest przy wsparciu finansowym ze środków Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach konkursu „Oparcie Społeczne dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi 2015”.

Artyści chętnie dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami ze swoimi gośćmi – osobami niepełnosprawnymi, które pod kierunkiem profesjonalistów poznawali podstawy różnorodnych technik malarsko-plastycznych. -Celem zajęć było nowe widzenie świata, odnalezienie swoistej harmonii między nim i sobą, odnalezienie własnej tożsamości. Chodziło również o formę aktywnego współdziałania z drugim człowiekiem, o radość tworzenia. Zajęcia plenerowe i ich uczestnicy stali się przedmiotem pracy Grzegorza Skrzypka, rysownika i karykaturzysty tworzącego album karykatur, a także filmu, realizowanego przez Pawła Krzepinę, a utrwalającego dokonania artystyczne oraz popularyzującego terapię i aktywizację przez sztukę osób z zaburzeniami psychicznymi – opowiada komisarz i współorganizator pleneru Mariusz Połeć. Już po wakacjach edukacyjno – artystyczne warsztaty prowadzono w czterech powiatach. Pomysłodawcą takiej formuły pleneru jest prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” Wiesław Pietras

Zwieńczeniem malarskiej przygody będzie właśnie jutrzejszy wernisaż. Na finiszu kolejnego już pleneru organizatorzy serdecznie dziękują za współpracę wójtowi Klucz Norbertowi Bieniowi oraz dyrekcji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje posłanka Lidia Gądek oraz Powiat Olkuski.

Czyje prace zobaczymy na poplenerowej wystawie? W tegorocznej edycji uczestniczyli: Justyna Banasiak, Ewa Bogucka Pudlis, Ewa Gadnicka Włodarczyk, Anna Fornelska, Małgorzata Kacperek, Andrzej Kacperek, Michał Kwarciak, Damian Pacha, Samvel Paremuzyan, Mariusz Połeć, Igor Sikorski, Grzegorz Skrzypek, Michał Smółka, Halina Wojtowicz-Szczepaniak i Tadeusz Ziętara, a także niepełnosprawni artyści: Aleksandra Gzyl, Agnieszka Hałat, Ryszard Jurkowski, Monika Kołakowska, Zbigniew Kulka, Andrzej Magoska, Mariusz Mędrek, Ewa Stasiurka, Robert Taras, Karolina Wiecha oraz Anna Zakrzewska.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Cienki
Cienki
7 lat temu

Ks.proboszcz Ś.P.MARCIN DUBIEL to był AUTENTYCZNY AUTORYTET.Naprawdę z powołania.Bierzcie przykład ze Ś.P.Ks.PROBOSZCZA Z Cieślina Dobrodzieje w całym Powiecie Olkuskim,a szczególnie w Gminie Klucze na czele z ks.proboszczem Jarosławem Kwietniem z Rodak.