oyama pp2015

Olkusz już kolejny rok z rzędu był gospodarzem zawodów Pucharu Polski Południowej Oyama PFK w Kumite. Tym razem do naszego miasta zjechało 163 zawodników z 14 różnych klubów. Miejscowa reprezentacja przygotowana przez sensei Kazimierza Skalniaka 4 dan liczyła 17 zawodników. Najlepiej z tego grona wypadły Karolina Pasek oraz Weronika Furman. Obie w swoich kategoriach stanęły na najwyższym stopniu podium.

Turniej organizowany przez Jurajski Klub Oyama Karate już od lat cieszy się sporym zainteresowaniem wśród klubów z południa Polski. Dodatkową jego rangą jest pucharowa stawka, dlatego na ul. Wiejską od lat przyjeżdża elita zawodników karate z tej części kraju. Tym większe słowa uznania dla olkuszan, którzy po pasjonujących walkach sięgnęli po najważniejsze laury. – Gratulujemy zdobytych pucharów i podjęcia wyzwania. Świetne walki w Semi-knockdown stoczyła Weronika Furman, która zdobyła 1. miejsce w swojej kategorii. Alicja Milej była druga, a Kinga Skalniak może mówić o braku szczęścia. W pojedynku o 3. miejsce, po zaciętej i bardzo dynamicznej walce, Kinga przegrała po dogrywce. Warto podkreślić, że nasza zawodniczka walczyła z dużo starszymi rywalkami. Na wyróżnienie zasłużyli również Jakub Jurczyk i Grzegorz Furgaliński.

Zawody przeprowadzono w dwóch dyscyplinach – lekkim kontakcie oraz Semi-knockdown. W pierwszej z nich złoty medal w kategorii młodzik dziewcząt do 35 kg zdobyła Karolina Pasek. Srebrne krążki zawisły natomiast na szyjach innych olkuszan: Emilii Świechowskiej, Grzegorza Furgalińskiego, Miłosza Mileja i Kingi Kowal. Podium w lekkim kontakcie uzupełnili też: Karol Świechowski oraz Patrycja Gut. Łącznie w pierwszej z klasyfikacji olkuszanie mogli pochwalić się siedmioma medalami.

Kolejne trzy krążki wywalczyli dla „Jurajskich” zawodnicy w Semi-knockdown. Tutaj najlepiej z gospodarzy wypadła Weronika Furman, która rywalizowała w kategorii juniorek +60 kg. W najważniejszym pojedynku, decydującym o pucharowym złocie, olkuszanka pokonał Ninę Kowalczuk z Wieliczki. Mniej szczęścia w pojedynku o mistrzostwo miała Alicja Milej. W kategorii juniorek do 60 kg musiała uznać wyższość Magdaleny Opach z Krakowa. W sumie olkuszanie zawody Pucharu Polski zakończyli z dziesięcioma medalami na koncie. – To dobry wynik – twierdzi sensei Skalniak 4 dan.

Młodzi olkuscy wojownicy nie mają wiele czasu na regenerację sił. Już w najbliższy weekend pojadą do Piotrkowa Trybunalskiego na kolejny etap PP Oyama PFK w Kumite. W planach „Jurajscy” mają także grudniową VI Jurajską Olimpiadę Oyama Karate w Zadrożu, egzamin przed Shihan Andrzejem Pierzchałą 6 dan, będącym Mistrzem Świata 1994 roku z Nowego Jorku, a także zimowy obóz szkoleniowy w Wiśle.