jasełka Betlejem

Każdego roku tuż przed Bożym Narodzeniem dzieci i młodzież korzystający z opieki w wolbromskiej Ochronce „Betlejem” prowadzonej przez siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, z wdzięczności za całoroczną pomoc i wsparcie zapraszają swoich przyjaciół, dobroczyńców i sponsorów  na specjalnie przygotowane bożonarodzeniowe przedstawienie. W tym roku pierwszy raz na zaproszenie dyrektora Piotra Gamrota pokazały je na dużej scenie wolbromskiego Domu Kultury. Przygotowywane z wielkim zaangażowaniem przez dzieci i siostry jasełka NIGDY nie są jedynie przypomnieniem historii narodzin Dzieciątka Jezus, ale zawsze zawierają jakieś głębsze przesłanie. Tym razem było podobnie, choć efekt chyba jeszcze większy niż zwykle… wielka scena, na której dzieci gościły po raz pierwszy i jej profesjonalne multimedialne możliwości zrobiły swoje.

jasełka ochronki betlejem 2017 2

Tegoroczne jasełka, których przewodnią postacią był bajkowy Mały Książę poprowadziły widzów poprzez wykorzystane symbole i krótkie scenki z życia do konkluzji, że szatański plan odebrania ludziom czasu dla siebie pozbawia ich ważnej cząstki człowieczeństwa. Choć zapewne większość z nas to wie, to jednak wciąż tak wielu niewiele robi, aby życie nie stawało się smutne i płytkie, wobec pędu, w jaki daliśmy się wtłoczyć we współczesnych czasach. Żyjąc w biegu, bywamy zapatrzeni w siebie, bezwzględni w dążeniu do celu. Niby dbamy o tradycje, ale nie zawsze rozumiemy ich sens. Niby wrażliwi i troskliwi, bywamy zbyt zagonieni, aby reagować na ludzką krzywdę…

Niedługo święta – czas, kiedy budzą się w ludziach cieplejsze uczucia… Więcej pomagamy, solidaryzujmy się, jesteśmy bardziej niż zwykle rodzinni, na chwilę zwalniamy tempo. Często, działając rutynowo, pamiętamy o zwyczajach: choince, dodatkowym nakryciu przy wigilijnym stole, pasterce… ale czy jeszcze wiemy po co to wszystko? Czy Boże Narodzenie naprawdę coś dla nas znaczy? – pytały dzieci w swoim jasełkowym przesłaniu, które z ogromnym wzruszeniem i refleksją przyjęli zgromadzeni licznie na sali widowiskowej widzowie.

jasełka ochronki betlejem 2017 3

– Niech dobroć i człowieczeństwo będą dla wszystkich – wierzących i niewierzących – zawsze cenniejsze od chłodnej kalkulacji i zysku. Dobro powraca. Dostrzeżcie potrzebujących, zwolnijcie w biegu, w pokorze zauważcie sens życia. Niech przesłanie dzieci z wolbromskiego Betlejem nie będzie dla Was tylko kolejnym okolicznościowym banałem. Dobrych przygotowań do świąt – życzyły wszystkim siostry Karmelitanki.

{joomplu:73760}{joomplu:73732}{joomplu:73679}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze