woda2

W powiecie olkuskim trwają obchody tegorocznego Światowego Dnia Wody. 4 kwietnia w gościnnym Zespole Szkół w Zadrożu odbyła się konferencja z udziałem młodzieży gimnazjalnej poświęcona wodzie i ściekom. Cel spotkania był szczytny: zbyt wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z wartości wody, marnując ją bez umiaru – ważne jest, aby to systematycznie zmieniać.

Zorganizowana we współpracy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu Agaty Knapik, wójta Romana Żelaznego oraz Prezesa Wodociągów i Kanalizacji w Trzyciążu  Krzysztofa Stajniaka konferencja była doskonałą okazją do omówienia najważniejszych tematów związanych z niezastąpioną rolą wody na naszej planecie i wielkiego zagrożenia dla mieszkańców ziemi, wynikającego ze spadku jej zasobów. Prelekcję na ten temat przedstawiła inspektor Agata Knapik, która przypomniała młodym słuchaczom sprawy pozornie oczywiste, ale przez to nazbyt często bagatelizowane – przede wszystkim to, że woda jest jednym z podstawowych elementów przyrody i jest niezbędna dla utrzymania życia. Prelegentka, nawiązując do tegorocznego hasła Światowego Dnia Wody, zwróciła także uwagę na kluczową rolę racjonalnego zarządzania wytwarzanymi przez ludzi ściekami. O aktualnej sytuacji gospodarki ściekowej w gminie Trzyciąż mówiła Katarzyna Dessauer-Kotlarz ze spółki Wodociągi i Kanalizacja w Trzyciążu, a ważne dla ekologii zasady prawidłowego odprowadzania ścieków i przybliżył zebranym  Jan Książek wiceprzewodniczący Rady Gminy Trzyciąż, a zarazem dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

Na zakończenie spotkania gimnazjaliści mieli możliwość sprawdzenia pozyskanej podczas konferencji  wiedzy. Ich zadaniem było udzielenie prawidłowych odpowiedzi na zadane pytania i ułożenie hasła promującego picie wody zamiast słodkich napojów. Najlepiej spisał się, zajmując  I miejsce w konkursie, Jakub Seweryn z Gimnazjum Zespołu Szkół w Suchej, na II miejsce zasłużył Antoni Dróżdż z Gimnazjum Zespołu Szkół w Jangrocie, a  III lokata przypadła Emilii Polakiewicz z Gimnazjum Zespołu Szkół w Zadrożu. Wyróżnienia otrzymali: Emilia Świechowska i Paweł Skalski z Zespołu Szkól w Zadrożu.

woda1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
theon
theon
4 lat temu

klasyczne bicie piany, czysta woda się do tego nie nadaje 😆

misiek
misiek
4 lat temu

Kiedy olkuska droga woda przestanie śmierdzieć chlorem i powodować swędzenie skóry po każdym myciu.

Kinga
Kinga
4 lat temu

Sanepid do roboty! Za co wam płacą? Czysta woda nie zależy od organizowanych konkursów tylko od działania służb jaką jest m.in. Sanepid. Te torby widoczne na fotografii za chwilę wylądują w śmieciach. To ma być dbałość o środowisko?

pavv
pavv
4 lat temu

Czemu na stole jest butelkowana woda, a nie ta olkuska, śmierdząca co tydzień chlorem. Swoją drogą to woda krąży w obiegu zamkniętym – tzn. ziemia-człowiek-ziemia więc nie ma co ubolewać.