DSC00447 1

PSONI Koło w Wolbromiu pod koniec tego roku planuje otworzyć Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Kluczach. Placówka powstaje w budynku po byłym Zespole Szkół, który trzeba dostosować do nowych potrzeb. W związku ze wzrostem kosztów realizowanej już inwestycji, konieczne jest znalezienie dodatkowych środków finansowych, dlatego organizowane są zbiórki datków na wsparcie projektu. W Wolbromiu w niedzielę odbył się z tej okazji wspaniały koncert.

Wolbromskie koło PSONI znane jest z organizacji pełnych nadzwyczajnej, dobrej energii imprez, dlatego wiadomo było, że koncert zorganizowany w celu zbiórki funduszy na budowę nowego ośrodka wsparcia dla podopiecznych stowarzyszenia będzie pełen atrakcji. Na scenie wolbromskiego Domu Kultury zaprezentowali się podopieczni OREW, ich rodzice oraz wychowawcy i rehabilitanci. Jak zawsze w takich okolicznościach było kolorowo, wesoło, wzruszająco. Zgromadzona publiczność oklaskiwała gromko występujących wokalistów i tancerzy oraz aktorów, którzy zaprezentowali własne interpretacje bajki o Królewnie Śnieżce i Rzepce. Przed salą widowiskową natomiast odbywał się kiermasz rękodzieła i ciast – dzieł podopiecznych OREW, WTZ i ich opiekunów.

– W ramach rozpoczętej w grudniu ubiegłego roku realizacji projektu „Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Kluczach” konieczne jest dostosowanie obiektu po byłej szkole, który został użyczony stowarzyszeniu przez Gminę Klucze na okres 20 lat, do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych. W procedurach konkursowych uzyskaliśmy na ten cel dofinansowanie w wysokości 75 % planowanej inwestycji tj. 4 660 759,50 zł z RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 oraz w wysokości 20 % tj. 1 240 869, 21 zł z PFRON w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” – wyjaśniała na scenie Urszula Marcinowska, prezes PSONI Koło Wolbrom. – Stowarzyszenie prowadzi obecnie działania na rzecz pozyskania środków finansowych na wkład własny w inwestycję, której koszty wzrosły ze względu na obecną sytuację na rynku budowlanym. Dzięki zbiórce publicznej udało się zebrać już ok. 60 tys. zł, potrzeba jeszcze 140 tys.

Utworzenie Centrum jest inwestycją o wielkiej wadze społecznej – przekonują członkowie stowarzyszenia i kadra OREW. Pozwoli poszerzyć w regionie system wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz ich rodzin. Kiedy przed laty powstawało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolbromiu, stosunkowo niewielka grupa zdeterminowanych, bardzo zaangażowanych rodziców zabiegała o wsparcie w organizacji godnej edukacji i rehabilitacji dla swoich 36 niepełnosprawnych dzieci. W 2002 r. powołali do życia OREW, który dziś ma już pod specjalistyczną opieką 140 dzieci w wieku od 3 do 25 lat. Funkcjonujący w strukturach stowarzyszenia zakład leczniczy obejmuje opieką już ok. 700 podopiecznych. Dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną również od 2002r. mogą korzystać z zajęć w WTZ w Lgocie Wolbromskiej, ale placówka ma zbyt mało miejsca wobec istniejących potrzeb. Powstające w Kluczach Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin pozwoli uzupełnić ofertę PSONI i będzie kolejnym wysokospecjalistycznym miejscem opieki dla osób niepełnosprawnych umysłowo, w tym wychowanków OREW powyżej 25 roku życia, którzy nadal potrzebują wsparcia i troski.

DSC00242 1

Realizowane tam będą m.in. profesjonalne i nowoczesne świadczenia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w ramach dwóch projektów tj. „Droga do samodzielności” oraz „Placówka Wsparcia Dziennego Dzieci i Młodzieży – Otwarte Drzwi”. Na realizację tych zadań PSONI Koło w Wolbromiu uzyskało dofinansowanie ponad 4,5 mln złotych na okres 3 lat.

Projekt „Droga do samodzielności” będzie miał na celu wzrost integracji oraz aktywności zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz kompleksowe wsparcie ich najbliższego otoczenia. Projekt przewiduje szeroki katalog form pomocy dobieranych indywidualnie w zależności od potrzeb podopiecznych, którymi będą pełnoletnie osoby niepełnosprawne intelektualnie z terenu powiatów: olkuskiego, miechowskiego, chrzanowskiego i krakowskiego.

Projekt Placówka Wsparcia Dziennego Dzieci i Młodzieży „Otwarte Drzwi” umożliwi dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie niezależne życie w środowisku lokalnym, zapewni usługi zapobiegające odizolowaniu tych osób od społeczności lokalnej, zagwarantuje stymulację ich wszechstronnego rozwoju, a także wdrażanie do prawidłowego pełnienia ról społecznych. Pozwoli też na stworzenie rodzicom możliwości zwiększenia swoich umiejętności wychowawczych. Z pomocy w ramach projektu będą mogły skorzystać będą osoby z niepełnosprawnością intelektualną dzieci i młodzież w wieku od 2,5 do 18 r. życia zamieszkałe na terenie powiatu olkuskiego. Placówka będzie funkcjonowała w sposób adekwatny do potrzeb dzieci i ich rodzin (od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-20.00 oraz soboty w godz. 9.00-15.00), również w okresie wakacji i ferii.
Wszyscy, chcący pomóc w realizacji ambitnych zamierzeń wolbromskiego koła PSONI mogą wesprzeć remont budynku w Kluczach poprzez udział w zbiórce publicznej. Pieniądze można wrzucić do skarbony na terenie OREW w Wolbromiu, podarować stowarzyszeniu, jako organizacji pożytku publicznego 1% swojego podatku, wziąć udział w faceboocowych aukcjach przedmiotów zrobionych w WTZ na, a także dokonać wpłaty na konto:

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolbromiu, ul. Skalska 22, 32-340 Wolbrom
ING Bank Śląski S.A. 29 1050 1445 1000 0023 3976 0288
z dopiskiem: Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin

{joomplu:84084}{joomplu:84069}{joomplu:84042}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze