Mieszkańcy gminy Bolesław jako pierwsi w tym roku dziękowali wspólnie za tegoroczne plony. Gospodarzem dożynek było sołectwo Krzykawka. Podczas tegorocznego Święta Plonów odbyły się uroczystości 25-lecia Parafii Polskokatolickiej pw. św. Barbary w Krzykawie-Małobądzu i 50-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Małobądzu-Krze.

Tradycyjnie wspólne świętowanie rozpoczął kolorowy korowód dożynkowy z Krzykawy do Małobądza, w którym udział wzięli mieszkańcy gminy. Po poświęceniu wieńców dożynkowych i przekazaniu chleba gospodarzowi gminy Ryszardowi Januszkowi, rozpoczęła się uroczysta Msza święta w Parafii Polskokatolickiej pod przewodnictwem księdza infułata Antoniego Normana. Z okazji srebrnego jubileuszu tej wspólnoty poświęcono pamiątkową tablicę. – Upamiętnia ona 25-lecie erygowania Parafii, 60. rocznicę śmierci bp. Franciszka Hodura, organizatora Kościoła Polskokatolickiego, 150-lecie bitwy pod Krzykawką w hołdzie powstańcom styczniowym z oddziału płk. Józefa Miniewskiego oraz płk. Francesco Nullo oraz 50-lecie istnienia Koła Gospodyń Wiejskich Małobądz – Krze – tłumaczy ks. Tadeusz Budacz, proboszcz parafii.

Najważniejsza tego dnia była wspólna zabawa, do jakiej zachęcały występy „Doliny Popradu”, „Siklawy” i zespołu „Casablanca”. Swoje pięć minut miały także dostojne jubilatki z KGW Małobądza-Krze, które odebrały życzenia i gratulacje od zaprzyjaźnionych kół i instytucji. O gościnności bolesławskich gospodyń mogli się przekonać wszyscy mieszkańcy, jacy skusili się na przygotowane przez nie specjały miejscowej kuchni – domowe wypieki, pyszne gorące dania, wyroby mięsne i tradycyjny smalec. O żołądki dożynkowych gości zadbały Koła Gospodyń Wiejskich: Bolesław, Ujków Nowy, Podlipie, Małobądz-Krze, Krzykawa, Krzykawka, Laski i Kuźniczka.

Żeby tradycji stało się zadość, wybrano również najładniejszy wieniec dożynkowy. Jurorom najbardziej spodobał się wykonany z plonów ziemi staropolski dworek przez gospodynie z KGW Krzykawka. Drugie miejsce zajęły gospodynie z Małobądza-Krze, a trzecie z Ujkowa Nowego.

Organizatorami Dożynek Parafialno-Gminnych 2013 byli: Centrum Kultury im. M. Płonowskiej w Bolesławiu, KGW Krzykawka, Parafia Polskokatolicja w Krzykawie-Małobądzu pod honorowym patronatem Wójta Gminy Bolesław.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:42227}{joomplu:42216}{joomplu:42194}{joomplu:42163}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Justyna
Justyna
10 lat temu

Wójt przestał być wójtem gminy a stał się wójtem jednej polskokatolickiej parafii – Krzykawy, szkoda, że władza nie potrafii służyć wszystkim, tylko wybranym. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborach !

Jan
Jan
10 lat temu

No cóż, fizyk ma rację, wszyscy duchowni na tych dożynkach są spoza gminy, jacyś obcy i poprzebierani …

Fizyk
Fizyk
10 lat temu

Szkoda, że wójt i centrum kultury zapomnieli zaprosić na finansowane przez gminę dożynki księży z gminy. Na zdjęciach nie widać ani jednego …

zadowolona
zadowolona
10 lat temu

Bawili się Ci, którzy chcieli, było ich wielu. Oni też płacą podatki i oczekują 😛

kopernik
kopernik
10 lat temu

Leżeli to dobre święto to zapraszam do świętowania na stronie:
Jeden z nas
System gromadzenia deklaracji online

AD
AD
10 lat temu

Bawili się w głównej mierze mieszkańcy gminy! Władzy to ja mało co tam widziałam, ot może na oficjalnej części w kościele. Powodów do świętowania było wiele!

myślący
myślący
10 lat temu

Wszystko co mamy daje nam tylko i wyłącznie NATURA oraz praca ludzkich rak, nie wiem dlaczego niektórzy dziękują bogu, który nie istnieje?!

mieszkaniec
mieszkaniec
10 lat temu

Kpina ! Władze się bawią, świętują ale czy jest powód do świętowania ? Rozumiem ,że fakt prawie codziennego trucia mieszkańców Bolesławia i Bukowna należy potraktować już jako sprawę która przeszła do porządku dziennego lub ewentualnie z archiwum x a na końcu zaśpiewać – nic się nie stało, Polacy nic się nie stało…

https://www.facebook.com/pages/STOP-dla-smrodu-w-Boles%C5%82awiu-i-Bukownie/219590221528461?fref=ts