Piosenki niezapomnianych twórców polskiej piosenki: Czesława Niemena, Agnieszki Osieckiej i Marka Grechuty wypełniły koncert uczniów i pedagogów Ogniska Muzycznego „Żaczek”, który odbył się w niedzielę w Centrum Kultury MOK.
„Wspomnienie” to tytuł koncertu i pierwszego utworu, jaki słyszeli tego wieczoru przybyli do pawilonu przy ul. Szpitalnej.l Wkrótce po nim, młodzi wokaliści i instrumentaliści wykonali jeszcze dwa nieśmiertelne przeboje zmarłego 7 lat temu Czesława Juliusza Wydrzyckiego: „Jednego serca” i „Dziwny jest ten świat”. Zaśpiewane przez Karolinę Ziarno i Natalię Ziębę z dojrzałym zrozumieniem i z pasją, lecz bez nadmiaru patosu, zapewne zaskoczyły niejednego słuchacza spodziewającego się dziecięcych interpretacji. I choć poziom koncertu był zróżnicowany, tak jak zróżnicowany jest poziom przygotowania podopiecznych każdej edukacyjnej placówki, to instruktorzy zadbali o wrażenia odbiorców interesującymi aranżacjami (wśród nich własnymi), a także umiejętnie dobranymi prezentacjami solowymi i zespołowymi. W dalszej, również pełnej miłych zaskoczeń, części pojawiały się piosenki do słów Agnieszki Osieckiej i kompozycje Marka Grechuty, m. in.: „Kiedy mnie już nie będzie” w wykonaniu Olgi Sierki, „Korowód” zaśpiewany przez Arpenik Kroyan i na koniec hymn „Chwalmy Pana” zinterpretowany przez Annę Szczeparę, Izabelę Byczek i Arpenik Kroyan z towarzyszeniem chóru składającego się ze wszystkich wokalistek i gitarzystów.
Tego wieczoru występowali nie tylko uczniowie. Instruktor śpiewu i gry na gitarze Dorota Stachowicz-Mączka wykonała „Uciekaj moje serce”, a także wspierała swych podopiecznych akompaniamentem wraz z instruktorem gry na instrumentach klawiszowych i gitary Adamem Jochemczykiem.
Oprócz wymienionych wyżej podczas „Wspomnienia” talenty swe zaprezentowały młode wokalistki: Barbara Adamczyk, Justyna Haberka, Bianka Piekoszewska i Grabiela Brodzińska. Instrumentalną oprawę koncertu zapewnili zdolni gitarzyści: Paulina Bryzik, Monika Jurek, Tomasz Kowal i Filip Jaworski.
Na zakończenie dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Grażyna Praszelik-Kocjan gratulując koncertu przekazała wykonawcom torbę łakoci, a zwracając się do dorosłych przedstawicieli „Żaczka” wyraziła nadzieję na dalszą, równie owocną współpracę. Chęć wspólnej organizacji podobnych przedsięwzięć w przyszłości z radością potwierdziła Dorota Stachowicz-Mączka, a zatem czekamy.
Ognisko Muzyczne „Żaczek” ma siedzibę w Olkuszu, przy ul. Nowej 4. Kieruje nim Adam Jochemczyk. Mimo że powstało 5 lat temu, jego podopieczni uczący się śpiewu i gry na skrzypcach, gitarze i instrumentach klawiszowych odnieśli już wiele sukcesów na prestiżowych konkursach. Swymi występami uświetniają liczne olkuskie i ponadlokalne wydarzenia kulturalne, a ich instruktorzy współtworzą znane i lubiane zespoły, m. in.: kameralne „Trio Brillante” i „Ilkus Quartet” oraz poezji śpiewanej „Formacja Pozytywnych Dźwięków”.
[quote name=”Ludź”]
Człowiek i Natura tworzą ten świat. Chwalmy Człowieka i Naturę, nie „Pana” :-)[/quote]
A ja od siebie dodam, że chwalić Pana można tylko w kościele i domach prywatnych, a chwalenie Pana w przestrzeni publicznej to mrzonka i nadużycie.
Każda inicjatywa zachęcająca dzieci i młodzież do aktwyności jest godna pokazywania i propagowania. Szkoła Muzyczna „Żaczek” odgrywa w naszym mieście dużą rolę. Chwalmy „Żaczka” 😀 .
E tam, to tylko dzieci.
[quote name=”tekst”]…i na koniec hymn „Chwalmy Pana” [/quote]
Człowiek i Natura tworzą ten świat. Chwalmy Człowieka i Naturę, nie „Pana” 🙂
Do Olkuskiej Kultury przez duże „K” coraz częściej wkrada się odpustowy folklor. Już niedługo Kultury w naszym mieście nie będzie, tylko odpustowy kicz 🙁 .
[quote name=”tekst”]…i na koniec hymn „Chwalmy Pana” [/quote]
Koncert zaczął się jak koncert, a skończył jak KÓŁKO RÓŻAŃCOWE. Mankiety pocałowane, władza olkuska jest usatysfakcjonowana 😆 😆 😆
.
[quote name=”tekst”]…i na koniec hymn „Chwalmy Pana” [/quote]
A kto widział „Pana”? 😆